Přihlásit

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Aktualizováno 21. 8.

Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů ČR. Reorganizace by měla začít platit od 1. ledna 2021.

Doporučený Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Mapa aktualizována 21. 8. 2020

Hlavní parametry organizačních změn

Organizační změna spočívá ve zrušení všech 11 krajských ředitelství, zřízení 7 nových oblastních ředitelství, zrušení 7 správ toků a jejich zařazení do struktury 7 oblastních ředitelství, zrušení 3 lesních správ a od 1. září 2020 také zřízení nové organizační jednotky Závodu lesní techniky.

Podle Hospodářských novin by mělo vzniknout sedm nových oblastních ředitelství z bývalých krajských ředitelství v Ostravě, Zlíně, Teplicích, Karlových Varech a Jihlavě. Nově by mělo být sídlo ředitelství v Týništi nad Orlicí, kam se přemístí bývalé krajské ředitelství z Chocně, a v Dobré Vodě u Českých Budějovic, kam by měli přejít lidé z ředitelství v Českých Budějovicích. Končit by měla Lesní správa Město Albrechtice, která splyne s Lesní správou Jeseník, podobně by měla přejít Ruda nad Moravou pod Lesní správu Hanušovice a Loučná nad Desnou pod Janovice. Ostatní, celkem jich má podnik dosud 64, na jedno krajské ředitelství tak připadá v průměru šest správ, by měly zůstat beze změn.

Důvodem prováděných změn je podstatně vyšší efektivita administrativních procesů a výrazné posílení vlastních provozních kapacit LČR. A co je velmi podstatné, tímto krokem dojde k okamžitému snížení našich vlastních režijních nákladů o řádově desítky milionů korun. LČR byly v roce 2020 zařazeny do okruhu příjemců příspěvku na hospodaření a dotací, nicméně současně byla nejen ze strany zakladatele podniku akcentována otázka hledání úspor a snižování nákladů," řekl k připravovaným změnám generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Změna je podle vyjádření vedení Lesů ČR prováděna v souladu se schválenou strategií podniku, konkrétně bodem 6.3, který předpokládá „Nastavení efektivní organizační struktury a posílení provozního personálu" a se souhlasem Ministerstvem zemědělství.

Prioritou těchto opatření je další využití vlastních provozních pracovníků. Proto jsou úspory hledány zejména v režijních oblastech (nemovitosti, režijní pozice). Konkrétní počty a umístění jednotlivých pracovníků jsou otázkou jednání v následujících měsících.

Ke snížení pracovníků dojde podle informací LČR především na administrativních pozicích, počty lidí v lese, přímo v provozu, zůstávají stejné a je počítáno spíše s jejich nárůstem. „Reorganizací se rozhodně nemění počty lesníků v rámci jednotlivých lesních správ ani rozloha území, které mají na starosti," komentoval personální dopady Josef Vojáček.

V rámci reorganizace chtějí Lesy ČR zvýšit důraz na činnosti v oblasti vodního hospodářství, zadržování vody v krajině a umožnit tak další rozvoj celopodnikového programu Vracíme vodu lesu, v jehož rámci se budují stovky malých vodních děl, revitalizací či meandrů. V rámci každého oblastního ředitelství proto vznikne pozice odborného náměstka pro vodní hospodářství.

Závod lesní techniky

Velmi důležitou součástí reorganizace je zřízení Závodu lesní techniky. „Nově zřizovaný Závod lesní techniky podstatně posílí akceschopnost LČR v boji s kalamitou, kdy budeme schopni v případě potřeby pružně zasahovat vlastními silami kdekoliv v republice a prakticky okamžitě nasadit své výrobní kapacity pro těžbu kůrovcem napadeného dříví," upřesnil Josef Vojáček.

Reorganizací a vznikem Závodu lesní techniky s celostátní působností chce podle dostupných informací současné vedení LČR reagovat na kritiku ze strany odborné i laické veřejnosti, ale i Nejvyššího kontrolního úřadu, na malou pružnost podniku při reakci na kůrovcovou kalamitu a další neočekávané události.

Závod lesní techniky vzniká jako vnitřní službové a provozní středisko a bude operativně poskytovat své výrobní služby v těžební i pěstební činnosti. Kromě vybavení příslušnou technikou bude závod obsazen odpovídajícím počtem provozních pracovníků. Tento počet se bude postupně odvíjet od kapacitních možností závodu. V roce 2021 přepokládají Lesy ČR zajištění výroby tímto závodem na třech územních jednotkách (120 tis. m3). „Výsledkem tedy nebude úbytek provozních zaměstnanců, ale jejich navýšení a vytvoření nových vlastních výrobních kapacit LČR, za jejichž nedostatek byly LČR v minulosti často kritizovány," doplnil Josef Vojáček.

Očekávaná platnost změn

Změna struktury LČR je podle vedení podniku prováděna v souladu s vnitřními předpisy a projednána se zakladatelem (MZe) a v dozorčí radě podniku. Jednání s odborovou organizací budou probíhat přesně v dikci platné podnikové kolektivní smlouvy. Zástupci krajů budou informováni na nejbližším zasedání jejich asociace.

Čtěte také: Komentář lesnického experta Hnutí DUHA Jaromíra Bláhy k připravované rozsáhlé reorganizaci státního podniku Lesy České republikyRedakce

Naposledy změněno: pátek, 21 srpen 2020 10:43

(0 hlasů)

Komentáře   

+17 # cvonza 2020-08-23 08:54
Opět nesystémové ale politické rozhodnutí , posty v Hradci Králové neubudou ale bobtnají , sponzorské rozhazování pokracuje.
+31 # Starý 2020-08-21 06:53
Začal bych v Hradci, dle mého tam na podané "výkony " postačuje tak deset lidí a pak bych pročistil jiné papalášské posty.....v HK.
Kdo neví, ať si tam udělá exkurz.

Však několika týdenní vzdělávání v alpách na lyžích.. a pod., jsou "podstatné" pro chod státního podniku, jinak by padl!!!

Obdobně to platí dnes pro celé ČR. nebo si myslí, že je není vidět!!!
+17 # bergfreund 2020-08-20 13:48
Tj vše účelové věci...viz přerozdělení LS na plzensku...slabému správci ještě přidali území....jen z nostalgie??? ted tam vyskakují vysoké počty kůrovce a nic se neděje...
+40 # milan.kosulic 2020-08-20 12:39
O nesystémovosti slučování lesních správ v Jeseníkách něco napovídá i to, že ve zde zveřejněné nové organizační mapě jsou nové hranice sloučených LS Janovice+Ruda a Hanušovice+Loučná, kdežto podle informací z Hospodářských novin má dojít ke sloučení LS Janovice s Loučnou a Hanušovice s Rudou. Asi je jedno, které LS se sloučí, hlavně že některé zaniknou. Vnucuje se tak otázka, zda za sloučením LS nejsou náhodou zájemci o další lukrativní honitby, které po zrušení LS budou zřejmě k dispozici. Viz https://archiv.ihned.cz/c1-66804000-lesy-cr-trapi-nejhorsi-krize-od-zalozeni-chteji-sloucit-reditelstvi-podle-kritiku-to-zhorsi-peci-o-porost
+62 # milan.kosulic 2020-08-20 08:06
Mezi těmito bohulibými efekty reorganizace se poněkud vymyká sloučení 6 lesních správ v Jeseníkách do 3 obrovských LS, kde každá bude mít kolem 30 tis. ha lesa (průměr u LČR je někde kolem 15 tis.) Těmto třem lesním správcům se jistě bude sloužit efektivněji a radostněji. A to prosím v průběhu bezprecedentní kůrovcové kalamity! Pokud jde o oněch "několik desítek miliónů" ušetřených režijních nákladů: snížením stavů zvěře a systémovým přechodem na přírodě blízké hospodaření by se daly ušetřit nikiliv desítky miliónů, ale miliardy.
+25 # Lynx 2020-08-22 10:13
Opravdu zajímavé. Vše je asi všude v pořádku, jen ta Vaše severní klika potřebuje zřejmě přidat práce, aby "zaplula" do standardních kolejí made in LČR.
Byrokratický moloch najde vždy způsob, jak zpříjemnit život těm, kteří nejdou tupě se stádem.
Mmch - včera jsem byl po několika letech v NPR Salajka. Stav horší, než před těmi cca 10-ti lety. Zcela chybí bylinné patro a nejmladší etáž semenáčků. To vyřeší zřejmě nedávno zbudovaná 2m oplocenka. Opět ukázka ignorace - člověk udělá "A" a zapomena na "B". V daném případě na vliv spárkaté zvěře a absenci predátorů či opravdu kvalitního mysliveckého hospodaření v závislosti na stavu ekosystému.
Pořád stejná cesta v kruhu. A pořád stejná klika ve vedení LČR s MZe v zádech.
Akademická obec stále diplomaticky mlčí, namísto razantního zvolání "CÍSAŘ JE NAHÝ!"

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

10 tipů na skvělé vánoční dárky z Lesnické práce!

10 tipů na skvělé vánoční dárky z Lesnické práce!

Lesnictví

Vše nasvědčuje tomu, že letošní Vánoce všichni prožijeme možná trochu netradičně. Shánění vánočních dárků ale nemusí být důvod k obavám. Online nákupy nám budou zřejmě...

Lesy ČR se v Soutoku dohodly s ochranou přírody na dalším hospodaření

Lesy ČR se v Soutoku dohodly s ochranou přírody na dalším hospodaření

Lesnictví

Lesy ČR se dohodly s AOPK ČR na způsobu obnovy porostů v evropsky významné lokalitě Soutok. Velmi staré lesy s vysokým zastoupením dubu letního lesníci...

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Lesnictví

Po letech diskuzí nad vznikem Lesnicko-dřevařského fondu došlo k významnému posunu a 22. října 2020 valná hromada Lesnicko-dřevařské komory v České republice schválila statut Lesnicko-dřevařského...

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Lesnictví

Zelené plíce – nový dokumentární film o šumavských lesích a Národním parku Šumava se snaží o racionální a poctivý pohled na téma, u kterého se...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:5032

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4761

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Lesnictví

Zobrazeno:4466

SVOL s hlubokým zármutkem v pátek 16. 10. 2020 oznámil, že náhle podlehl nemoci František Kučera. „Ztratili jsme vzácného kolegu a přítele, lesnictví pak velkého...

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Lesnictví

Zobrazeno:4041

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytuje finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Za rok 2019 měla činit sazba finančního příspěvku 398 Kč/m3. Přijato bylo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby