Přihlásit

Základy lesnického půdoznalství a výživy lesních dřevin

V nakladatelství Lesnická práce právě vychází rozsáhlá moderní publikace Základy lesnického půdoznalství a výživy lesních dřevin. Jejími autory jsou Dušan Vavříček a Aleš Kučera, kteří působí jako akademičtí pracovníci Ústavu geologie a pedologie Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Doporučený Základy lesnického půdoznalství a výživy lesních dřevin

Autorům publikace se v souladu s jejím titulem podařilo srozumitelnou formou zachytit vše podstatné o obecných vlastnostech půdy a o aplikaci pedologických poznatků v lesnické praxi.

Kniha v praktickém formátu 190 x 260 mm je rozčleněna celkem do patnácti hlavních kapitol, jimž je věnováno více než 330 stran textu. Kapitoly 1 až 12 jsou oproti zbytku textu zaměřeny o trochu více teoreticky a pokrývají široký rozsah témat, jejichž společným znakem jsou soudobé znalosti o základních půdních vlastnostech, popsaných ovšem s důrazem na lesní prostředí. Kapitoly 13 a 14 přinášejí řadu poznatků o příjmu minerálních látek dřevinami a o výživě a hnojení dřevin. Závěrečná kapitola 15 pak poskytuje základní informace o degradaci půd a jejich ochraně.

Celá textová část je vhodně doplněna tabulkami, schématy, obrázky a fotografiemi (z převážné většiny pořízenými samotnými autory), různorodými obsahem i strukturou, kterými se v publikaci rozhodně nešetří a které jsou její velkou devizou. Hlavní text dále napříč knihou doprovází řada stručných, často shrnujících informací nebo webových odkazů (ve formě doplňujících či upřesňujících zajímavostí) i spousta informačně rozšiřujících statí včleněných do hlavního textu orámováním (tzv. „boxy"). V těchto podrobnějších pasážích jsou, kde je to zapotřebí, rozpracovány i příklady výpočtu probíraných veličin s okamžitým dosazováním konkrétních hodnot do uvedených vzorců.

V knize je dále například vyzdvižena nepostradatelná role nadložního humusu v lesních ekosystémech a shrnuty negativní dopady nevhodné celoplošné přípravy půdy na lesní stanoviště. Zvýšenou důležitost mají prezentované poznatky týkající se značně problematického tématu vápnění lesních půd, jež bývají často přehlíženy nebo zcela opomíjeny. Publikace by neměla uniknout pozornosti jak zájemcům o problematiku lesních půd z okruhu začátečníků, tak i zkušenějším čtenářům z pedologické obce. Její cílovou skupinou mohou být nejen studenti i vyučující příslušných oborů či zaměstnanci specializovaných lesnických pracovišť, jako je Ústav pro hospodářskou úpravu lesů nebo Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, ale navíc i lesnický provoz. Tomu se touto publikací dostává do ruky hodnotná praktická pomůcka, do jisté míry použitelná při rozhodování o školkařských, zalesňovacích, pěstebních a těžebních postupech v různých půdních podmínkách naší republiky.

Knihu je možné objednat:

■ telefonicky: 604 211 171
■ e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
■ na e-shopu: www.silvarium.cz/knihkupectví
Cena: 390 Kč s DPH + poštovné

Miloš Boček a redakce

Naposledy změněno: středa, 07 březen 2018 09:39
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál
Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Lesnictví

Mendelova univerzita v Brně vznikla již v roce 1919. Ke stoletému výročí ji povede profesorka Danuše Nerudová, první rektorka v historii univerzity. Jedním z jejích...

Čti dál
Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Lesnictví

Agrární komora ČR vyzvala vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. V legislativě by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřešit parametry...

Čti dál

-6°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 61%

Vítr: 46.67 km/h

  • 18 Bře 2018 -2°C -7°C
  • 19 Bře 2018 -2°C -7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby