Přihlásit

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se o kusy dovezené z Maďarska do zvěřinového závodu v Tachovské Huti v Karlovarském kraji. Nakažená těla byla zlikvidována v asanačním podniku.

Doporučený Prase divoké Tomáš Vodsloň 2010 Prase divoké

Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná zákonnou povinnost vyšetřovat na trichinely všechna divoká prasata určená k lidské spotřebě.

Infikovaní divočáci byli součástí větší zásilky zvěřiny od maďarského dodavatele. Ta obsahoval mimo jiné těla 181 divokých prasat. Všechny kusy byly, jak ukládá legislativa, podrobeny parazitologickému vyšetření. U žádného z ostatních 178 vzorků nebyl výskyt trichinel zjištěn. Všechny tři kusy o celkové váze 190 kg byly neprodleně vyřazeny ze zpracování. Veterinární inspektorka vyřazené kusy znehodnotila, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Prasata byla následně odvezena k neškodné likvidaci do asanačního podniku.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v  50.  letech 20. století.

Z těchto důvodů jsou v Česku povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná divoká prasata i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo vyšetřeno více než 228.000 divokých prasat. K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V loňském roce se jednalo o jeden případ u divokého prasete odloveného v srpnu na Liberecku.

Vyšetření ulovených prasat divokých na přítomnost trichinel hradí při vyšetřování ve státních veterinárních ústavech stát. Stačí pouze vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek na některém z míst, která jsou uveřejněna na internetových stránkách SVS. Není tedy žádný důvod hazardovat se zdravím a vyšetřování masa ulovených divočáků podceňovat.

 

Petr Majer
oddělení vnější komunikace SVS

Naposledy změněno: pondělí, 12 únor 2018 08:57
(0 hlasů)

Komentáře   

+4 # lesmistr 2018-02-19 12:51
Jak je dobře, že je u nás zákonná povinnost vyšetřit u každého kusu uloveného divočáka bránici na přítomnost svalovce. V Maďarsku toto chybí? Nebo to není povinnost u kusů určených k prodeji, natož k prodeji do jiné země? Nevím, zda byla na dovezených kusech ještě přítomna alespoň část bránice ( že by její vzorky byly přiloženy ke každému kusu zvlášť, to pochybuji). Bránice k vyšetření na průkaz přítomnosti svalovce není podmínka, ale svoji přednost před příčně pruhovanou svalovinou
z hlediska výskytu parazita prý má. Cena ve výkupu je u nás u některých subjektů dokonce kolem 10-15 Kč/kg ( a to po odečtení 10% na hlavu, běhy a další srážky na eventuální poškození střelou). To opravdu musela být nákupní cena hodně nízká, když se vyplatilo přivézt zvěřinu odjinud!!
V Maďarsku dosud není AMP. V Rumunsku prý už je. Jenom ta představa, že zvěřina cestuje bez kontrol mezi státy... A že by stačil jenom kousek nekontrolované zvěřiny, která by se někde cestou zkazila a někdo by ji jen tak volně pohodil, ať ji "lišky sežerou".
-4 # Kmwood 2018-02-19 11:00
Dovážet divočáci se nemusí, ale třeba existují nějaké smluvní podmínky na dovoz více druhů zvěřiny a odebrání divočáků může být podmínkou odběru i ostatních druhů.
A i kdyby, co je komu do toho, co a odkud se dováží??? Každý má svůj kšeft. Nechápu předešlý komentář.....
+7 # petv 2018-02-13 20:12
Pravděpodobně to s tou přemnožeností divokých prasat nebude tak horké, když se musí divočáci dovážet až z Maďarska. To to asi dostali zadarmo, když u nás je výkupní cena divočáků 25Kč/kg mínus srážky za střelou znehodnocenou zvěřinu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál
Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Myslivost

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se...

Čti dál

-2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 77%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Úno 2018 0°C -3°C
  • 22 Úno 2018 1°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby