Přihlásit

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci v celém okrese Zlín za každé odstřelené prase divoké nad 50 kg 8000 Kč, za menší kusy 4000 Kč. Od pondělí 22. ledna se do odstřelu znovu zapojí i Policie ČR.

Doporučený Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Myslivci jsou jediná skupina, která může zásadně a dlouhodobě snížit populaci prasat divokých, chceme je proto motivovat, aby se do lovu zapojili ještě více. Pro boj s africkým morem prasat je to naprosto zásadní," řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Od 19. ledna dostanou lovci v celém okrese Zlín za každý ulovený kus s hmotností do 50 kg 4000 Kč, za kus nad 50 kg pak 8000 Kč. Současně zůstává v platnosti i kompenzace pro uživatele honiteb za likvidaci prasat v asanačním podniku, a to ve výši 1000 Kč za sele, 2000 Kč za lončáka a 3200 Kč za dospělý kus.

Zvyšuje se i zástřelné za každé prase divoké ulovené v zóně intenzivního lovu. Nově tam lovci za každý kus dostanou 2000 Kč.

Od stejného data se zvyšuje i nálezné za uhynulá divoká prasata. V okrese Zlín bude ve výši 5000 Kč, v zóně intenzivního lovu 3000 Kč a ve zbytku republiky vzroste z dosavadních 1000 na 2000 Kč.

Do odstřelu prasat na Zlínsku se znovu zapojí i Policie ČR, speciálně proškolení policisté budou na Zlínsku působit od pondělí 22. ledna 2018.

Aktuální informace o AMP naleznete také na webu www.africkymorprasat.cz

Podle tiskové zprávy MZe (18. 1.2018), David Vaca

 

 

(0 hlasů)

Komentáře   

+2 # Pavel Boucký 2018-01-24 12:12
Svého času na LF nám v rámci výuky sám prof. Hromas přednášel, jak černá zvěř do konce 2. sv. války na českém území kromě pár kusů občas přešlých za Slovenska ve volnosti nebyla. A to by v souvislosti s jejím agresívním nástupem, problémy s ní vznikajícími a v souvislosti s AMP měl být asi i dnes cílový stav. Divočáci za plotem a spíše se snažit hledat řešení v drobné zvěři, na kterou se vzhledem k náročnosti a pracnosti chovu v podstatě rezignovala. Symbolem české myslivosti pro mne není jelen nebo kňour, ale zajíc nebo bažant.
+1 # lesmistr 2018-01-22 13:19
Pan ministr považuje podle vyjádření v mediích za nutnost snížit stávající stavy černé zvěře v ČR na 1/10. Kolik je v současné době 1/10, nevím. Odhadem 20-30.000 kusů? Bude to dostatečné pro zpomalení šíření AMP? Ano, pane ministře, je rozumný návrh! Kdo to dokáže, nevím. Zatím, věřte, jsou to informace ověřené ( nebyl jsem u toho, protože naháňky nemám rád a ani je nepořádám), jsou nadále v mnoha honitbách šetřeny velké kusy. Kňouři i bachyně. Na těchto naháňkách je to doporučováno, na některých dokonce platí zákaz.
To jsem si myslel, že to už nemůže být pravda. Jenom představa, že se AMP objeví jednoho dne, snad ne brzy ( cest zavlečení původce je přeci hned několik) u Prahy, Liberce, Chomutova... Hrůza.
To už bude skutečně pozdě.
+3 # lesmistr 2018-01-22 13:24
Pan Vogeltanz mohl udělat pro článek lepší fotografii.
Střelec na snímku, pokud skutečně míří na prase a nikoli někam za horizont, musí tu hůl zkrátit. Takhle by střelil kulové, v nejhorším případě někoho za horizontem.
+1 # vesničan 2018-01-23 15:27
No a právě zde mám veliký problém. Konečně jsem nachytal člověka konkrétního, který mi jistě rád vysvětlí , že když se rozhodne pro odchov selat, já mu nabídnu za stejnou cenu mladou bachyňku a 5letou bachnu, tak bude věřit tomu, že ta 5letá je pro jeho účel výhodnější. Jinak jsem stále přesvědčen, že starý kňour by tam měl zůstat jako poslední.
+5 # lesmistr 2018-01-24 11:20
Františku,
možná jsem nepochopil dotaz. Víte, já lovím divočáky téměř 30 roků. Fakt je, že počet mnou ulovených kusů je vysoký. Pouze 1 kus na naháňce a to ještě není jisté, zda rána smrtelná byla z mojí kulovnice. Snesly se tehdy na toho nešťastného lončáka tři rány. Černá zvěř potřebuje, pokud se má skutečně alespoň "trochu" chovat, regulovaný odlov. Hierarchii tlup naháňky zásadně rozbíjejí. Proto je nemám rád, nepořádám je a taky bych, je vysoce pravděpodobné, že bych trefil prase v běhu nebo v úprku, aby rána byla smrtelná. Nejsem cvičený a neumím to. Jenomže teď je doba, kdy se má, podle doporučení státních orgánů ( zatím ministra), snížit stav černé na 10%. To již nemůže být ani není náznak chovu, to je střílej všechno. Alespoň vynecháme plné bachyně s břichem na zem nebo dobu, kdy lze přebrat ( lov sezením) bachyně vodící. Lovit staré bachyně ( o kňourech to platí stejně), to máte samozřejmě pravdu, by a "normální" situace byl nesmysl. Pokud však je tak obrovské nebezpečí AMP, jiný způsob "lovu" než lovit všechno ( výjímky viz výše a jsou ještě otazné) všechno asi nebude účinný. Věřte, že mně osobně to je líto, ale něco musí mít přednost.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby