Přihlásit

Příběhy myslivosti na výstavě v Brně

12. května bude na brněnském výstavišti zahájena Národní výstava myslivosti. Souběžně s ní se budou konat Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH a Národní výstava hospodářských zvířat. Součástí doprovodného programu je několik expozic, které jsou shrnuty pod názvem „Příběhy myslivosti".

První výstava představí loveckou dýkou Gladius, která je unikátní množstvím času potřebným k výrobě. Autor Alexandr Pospíšil nad ní totiž strávil 2600 hodin, a stal se tak českým rekordmanem a jeho výrobek nejpracnější zdobenou dýkou, zapsanou mezi české rekordy v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout z bezprostřední blízkosti nejen dýku Gladius, ale i nářadí, které vyučený puškař při výrobě použil, prostřednictvím fotografií se seznámit s tím, jak v průběhu osmi let lovecká dýka Gladius vznikala.

S příběhem profesora Josefa Opletala (1863–1953) se návštěvníci seznámí na další výstavě. Proslavil se svým působením v rumunské Bukovině a na slovenském území, které dnes přináleží Ukrajině. Po první světové válce se jako generální ředitel československých státních lesů a statků zásadně postavil proti uzavírání dlouhodobých smluv s velkými akciovými společnostmi na prodej dříví nastojato k vytěžení ve státních lesích, hlavně na Slovensku a na Podkarpatské Rusi.

Na další výstavě bude představen příběh obory pocházející z první poloviny 15. století, která leží mezi obcí Kralice a městem Náměští nad Oslavou. Kralickou oboru návštěvníkům přiblíží trofeje jelenů a daňků, historické i současné fotografie, filmy a historické myslivecké uniformy, připomínající období, kdy majiteli obory byli Haugwitzové.

Výstava shozů jelení zvěře nabídne kolekci, která vznikla v průběhu patnácti let na území Česka a Slovenska a čítá kolem 130 kusů paroží jelena lesního. Doplní ji ukázky výrobků z paroží, počínaje drobnými předměty, jako jsou knoflíky či střenky, až po nábytek a bytové doplňky.

Redakce Světa myslivosti každoročně pořádá populární soutěž Rarita roku o nejzajímavější srnčí trofej. Na Národní výstavě myslivosti budou k vidění nejen zajímavé fotografie z této soutěže, ale také sedm srnčích trofejí.

K místům, která jsou vyhlášená chovem muflonů, patří lesní závod Židlochovice. Ten vystaví v Brně devět trofejí – tři muflony, dále pak tři trofeje daňků, dvě trofeje jelenů a jednu trofej srnce.

Doprovodných výstav bude téměř 10 a dohromady vytvoří vzdělávací zajímavý komplex, který bude vypovídat o současnosti české myslivosti i jejích tradicích.

Součástí Národní výstavy myslivosti 2019 budou chovatelské přehlídky trofejí OMS Brno-město, Židlochovice, Rosice, Šlapanice a Kuřim. Nově pojatý pódiový program mimo jiné umožní návštěvníkům ověřit si své myslivecké dovednosti a znalosti tradic.

Nejvýhodnější vstupenky jsou ke koupi na webu Národní výstavy myslivosti, ve středu 15. května budou mít členové organizovaných skupin (autobusových zájezdů) vstup na výstavu zdarma. Výstaviště bude otevřeno denně od 9 do 18 hodin, ve středu pak do 17 hodin. Více informací na www.vystavamyslivosti.cz.

Red.

Naposledy změněno: úterý, 07 květen 2019 22:08

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby