logo Silvarium tisk

Pozměňovací návrh k zákonu o Národním parku Šumava, který zajistí ochranu unikátní přírody a odstraní zásadní chyby návrhů ministra Chalupy a Plzeňského kraje, dnes na tiskové konferenci v Praze představili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a experti Hnutí DUHA. Zachovalá vzácná příroda bude podle něj chráněna jako první zóna na 52%území parku: 50 %bude tvořit území ponechaného divoké přírodě bez zásahů člověka [1] a 2%bezlesí, kde je nutná péče pro ochranu vzácných rostlin. Druhá polovina území je určena pro šetrné lesní hospodaření a regulovaný rozvoj obcí.

Návrh zabezpečí ochranu šumavské krajiny před developery, neúměrnou zástavbou i ničivým kácením a zároveň umožní trvale udržitelnou šetrnou turistiku i rozvoj obcí. Pozměňovací návrh předloží sněmovně k projednání poslanci Miroslav Petráň a Josef Novotný (oba VV).

Polovina národního parku pro divokou přírodu a turisty, ale bez dřevorubců

Návrh nové, vědecky podložené zonace vznikl na základě podrobného mapování přírody pro vyhlášení evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Navržená první zóna zahrnuje unikátní rašeliniště, horské smrčiny (ve vysokohorských polohách), podmáčené a rašelinné lesy, zachovalé bučiny, botanicky nejcennější lokality bezlesí, jádrové oblasti výskytu tetřeva hlušce a kaňony divokých řek. V některých místech byly do první zóny zahrnuty desítky let staré lesy, vzniklé samovolně v opuštěných vojenských prostorech. Naopak z ní byla vyřazena byť i přírodně cenná území v okolí obcí a v pásmu na hranici národního parku kvůli ochraně okolních hospodářských lesů před kůrovcem. Ostatní lesy s pozměněnou druhovou skladbou a zemědělské pozemky patří podle návrhu do druhé zóny.

Návrh zákona nově umožní zcela volný pohyb návštěvníků i v první zóně parku. Omezení vstupu pouze po turistických cestách bude nadále platit jen tam, kde je to nezbytné kvůli ochraně citlivých ekosystémů a vzácných druhů zvířat, jako jsou například rašeliniště či jádrové oblasti výskytu tetřeva hlušce. [2].

Polovina národního parku pro šetrné hospodaření, obce a turisty, ale bez developerů Návrh zákona dává prostor jak vzácné přírodě, tak rozvoji obcí. V případě konfliktních a megalomanských projektů má ovšem ochrana přírody v národním parku přednost. Stavební činnost je zákonem regulována tak, aby nedošlo k další živelné zástavbě krajiny. V prvních zónách budou umožněny jen drobné stavby pro turisty, ve druhých také účelová zařízení pro zemědělské a lesní hospodaření. Ostatní výstavba bude povolena ve třetích zónách, ve stávajících zastavěných a zastavitelných území obcí. Architektonické řešení staveb musí být v souladu s charakterem zástavby národního parku. Zákon rovněž zabraňuje spekulacím s pozemky spravovanými Státním pozemkovým úřadem [3].

Vědci i Hnutí DUHA již dříve upozornili, že návrhy zákonů z dílny ministra Chalupy či Plzeňského kraje neslouží ochraně přírody, turistům a šetrnému rozvoji obcí, ale ochraně developerů a stavebních a těžařských firem. Projekty jako rekreační střediska či sjezdovky jsou podle nich stejně důležité jako ochrana přírody.

Návrh ministra Chalupy rozšiřuje v některých oblastech s lukrativními pozemky třetí zónyNPa také pouští dřevorubce do nejcennějších částí Šumavy, které jsou perlami národního parku – např. do pralesa na Smrčině, kaňonu Křemelné či oblasti kolem Ptačího potoka v Modravských slatích [4]. Plzeňský návrh zase navrhuje, aby se ve většině lesů národního parku hospodařilo podle pravidel pro komerční lesy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě