logo Silvarium tisk

PEL

Sáo Félix do Xingu (Brazílie) 29. srpna (ČTK/AFP) - Lacir Soáres přebudovává svůj amazonský statek na vzornou chovnou farmu, aniž by přitom ničil prales. Řídí se požadavky nového brazilského lesního zákona, píše agentura AFP. Jeho chov v Sáo Félix do Xingu ve státě Pará na severu země, kdy na jeden hektar připadá 2,3 kusu dobytka, je ukázkou toho, jak lze produkovat stejně a možná i více, aniž by se musel kácet les, který nyní Brazílie chrání.

Ještě před desítkou let bylo kácení lesa za účelem chovu hlavní příčinou odlesňování největší zalesněné zóny na světě.

"Rovnováha mezi dobytkem a lesem není jen zákonnou povinností, ale také zaručuje zvyšování produktivity," říká Lacir, kterého ani v jeho devětašedesáti letech nedokáže pokořit úmorné vedro.

Chovatel dnes ví, že kdyby nerespektoval lesní zákon, nikdo by jeho maso nevykupoval.

Boj proti neblahým dopadům extenzivního chovu dobytka na lesy nabyl rozhodujícího obratu před čtyřmi lety, když prokuratura státu Pará obvinila 13 dodavatelů masa a pohrozila procesem 72 supermarketům a výrobcům kosmetiky a obuvi, pokud budou nadále vykupovat dobytek chovaný v odlesněných zónách.

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace tehdy zveřejnila zprávu, v níž uváděla, že se maso a kůže z dobytka chovaného v odlesněných zónách nachází v produktech nabízených velkými výrobci oděvů a v supermarketech. Tato zpráva vyvolala velký rozruch a vedla podnikatele k tomu, že se začali zajímat o původ těchto produktů, vysvětluje ředitel brazilského sdružení vývozců masa Fernando Sampaio.

Navíc se kontroly v této těžko přístupné zalesněné zóně staly efektivnější zejména díky satelitním údajům. A chovatelé začali důsledněji dodržovat lesní zákon odhlasovaný v loňském roce, podle něhož musí každá soukromá farma zachovat 80 procent lesa.

Druhý největší producent masa v Brazílii Marfrig a obchodní řetězec Walmart dokonce společně s americkou nevládní organizací The Nature Conservancy zahájily program s cílem vytvořit ze skupiny chovatelů v Sáo Félix do Xingu vzor, který by ostatní chovatelé v Amazonii následovali. Farma Lacira Soárese se tohoto programu účastní.

"Kdybychom tento přístup nezvolili, možná bychom nemohli prodávat na trzích jako je evropský, kde se spotřebitel zajímá o to, zda bylo při výrobě respektováno životní prostředí," zdůrazňuje šéf trvalého rozvoje u Marfrigu Mathias Almeida.

Například slavná italská značka Gucci letos v Paříži představila kabelku z kůže pocházející z Amazonie označenou "garantovaný trvalý rozvoj".

V posledních letech tak odlesňování související s chovem dobytka pokleslo o 80 procent, uvádí prokurátor státu Pará Daniel Azeredo Avelino.

Někteří drobní chovatelé sice nová pravidla ignorují, ale většina producentů si uvědomila, že budou-li nadále les likvidovat, nebudou mít přístup na trhy, říká.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě