logo Silvarium tisk

PEL

Sibolangit (Indonésie) 19. srpna (ČTK/AFP) - V Indonésii bude brzy vykácen panenský les veliký jako Kypr, v němž se skrývají někteří z posledních volně žijících orangutanů. A to přesto, že Jakarta nedávno obnovila moratorium na klučení lesů, píše agentura AFP.

Kraj je to tak krásný, že to až vyráží dech: hustá džungle lemovaná rašeliništi se rozkládá až k vrcholkům hor v oblacích. Mezi zpěvem exotického ptactva je slyšet zurčení vodopádů.

Je to jeden z posledních panenských lesů, ještě nedotčený lidskou rukou, kde žijí zvířata patřící k nejvíce ohroženým druhům na světě. Region leží v provincii Aceh na ostrově Sumatra a je zde na 5800 z 6600 orangutanů, kteří žijí ještě ve volné přírodě.

Nicméně právě zde chtějí úřady vyklučit kolem jednoho milionu hektarů lesa, aby zde mohly být založeny doly a vysázeny olejné palmy. To vyvolává pobouření ekologů.

"Tento projekt je vážnou hrozbou pro druhy žijící v lese, zvláště orangutany, tygry a slony," varuje Ian Singleton z Programu na ochranu orangutanů na Sumatře.

Ústřední vláda v Jakartě již oznámila, že tento projekt brzy schválí, a ujistila, že neodporuje moratoriu na nová povolení ke kácení lesa, které bylo vyhlášeno v květnu 2011 a které nedávno prodloužila až do roku 2015. Projekt v Acehu se týká znovuobnovení licencí na těžbu vydaných před moratoriem, nejde o vydávání nových licencí, ujistil departement lesů provincie Aceh.

"Společnosti a místní vlády vynalézají nejrůznější způsoby, jak moratorium obejít," zdůrazňuje Zenzi Suhadi z mezinárodní sítě ekologických organizací Přátelé Země.

Ředitel departementu lesů provincie Aceh Husaini Syamaun ujišťuje, že jde jen o 200.000 hektarů lesa, nikoli o jeden milion, jak říkají ekologové.

I kdyby však les nebyl celý vykácen, blízké sousedství dolů a plantáží s olejnou palmou nevyhnutelně povede k výstavbě silnic, které protnou džungli a ohrozí tak její faunu.

Zvířata totiž pro své přežití potřebují rozsáhlé a ničím nenarušené plochy, zdůrazňuje Ian Singleton a ukazuje na mladého orangutana, který elegantně skáče z větve na větev v útulku, který vybudoval ochránce velkých opic v Sibolangitu na severu Sumatry.

Gokong Puntung, jak byl orangutan pojmenován na počest čínského boha opic, žil v oficiálně chráněné džungli, ale stejně jako tolik jiných zvířat tady trpěl hlukem z pil.

Dělníci nalezli mladého opičáka přitisknutého k matce na jediném stromě, který po kácení zbyl. Jako často v takových případech je zlákala možnost přivydělat si trochu peněz. Matku zabili, protože to byl jediný způsob, jak ji oddělit od jejího dítěte, mladého orangutana se zmocnili a prodali ho za deset dolarů (180 Kč) dělníku na plantáži s olejnou palmou.

Nakonec Gokonga v únoru zachránilo centrum vedené Ianem Singletonem. Budou-li vykáceny další části lesa a v džungli postaveny silnice, bude takových případů nespočet, obává se ekolog.

"Experti uvádějí, že k životaschopné populaci je zapotřebí přinejmenším 250 až 500 orangutanů. V tomto případě tu máme asi jen šest populací a pokaždé, když se staví silnice, je některá populace takto násilně rozdělena na dvě části," upozorňuje Ian Singleton.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě