logo Silvarium tisk

Jižní Čechy
VÁCLAV JANOUŠ

Zásah policie proti blokádám kácení stromů už stál stovky tisíc korun. Aktivisté přišli s novou taktikou. Řetězy, kterými se poutají, ukryli do kovové roury.

Situace v šumavských lesích se dramatizuje. Ekologičtí aktivisté se snaží bránit kácení kůrovcem napadených smrků vlastními těly - ruce mají spoutané řetězy uvnitř zhruba metrové kovové roury. A správa parku zase chce zhruba čtyři tisíce stromů stůj co stůj pokácet.

Do lesů tak v dalších dnech pošle i malé harvestory. Tyto stroje dokážou za den vykácet desítky stromů.

„Dva malé harvestory vyrazí do míst, která jsou suchá a nehrozí, že tu rozjezdí půdu. Jde o lokality, které jsou nejzasaženější a kde jich z celkových čtyř tisíc stromů určených k pokácení stojí zhruba dva a půl tisíce. Nejde o žádný prales, ale o nepůvodní porosty,” řekl náměstek správy parku Jiří Mánek.

Ekologické aktivisty tímto plánem, který je podle správy parku nutný, aby se stromy stihly vykácet do okamžiku, než z nich lýkožrout smrkový vyletí, rozpálil. „Považuji to naprostou katastrofu poslat těžké stroje do podmáčených smrčin. Následky budou devastující, rozhodnutí je nesmyslné,” kontroval okamžitě organizátor demonstrace Mojmír Vlašín.

Správa parku znovu včera zdůraznila, že kácení v lesích je legální a bude v něm pokračovat. Na zásah má prý povolení od státní správy, což je část úředníků na správě parku. „Na protokolech jsou čtyři podpisy náměstků, je to v souladu se zákonem,” dodal Mánek.

Na místě bude i v dalších dnech policie. Zásah už stál stovky tisíc korun. Klatovská mluvčí policistů Dana Ladmanová nechtěla cenu, kolik zásah zhruba padesátky policistů denně stojí, upřesnit.

Jeden z důstojníků policie ale MF DNES včera na místě uvedl, že náklady se budou pohybovat minimálně okolo 150 až 200 tisíc korun za den.

Aktivisté: Nasazení strojů bude katastrofa

„Někteří policisté na zásah vyrazili, ačkoliv měli mít volno či dovolenou. Mají to jako přesčas,” sdělila Ladmanová.

Včerejší den v lesích přitom připomínal bojovou hru. Na jedné straně policisté aktivisty z lesa odváděli, na druhé se jim do prostoru dostávali, pobíhali mezi padajícími stromy a mezi dřevorubci se stupňovala nervozita. „Jsme placeni za počet pokácených stromů. Oni nás připravují o práci, a tudíž o peníze. Tady už jich má spousta lidí dost, nedivím se, když někomu rupnou nervy,” dodal dřevorubec Jaroslav Slaný.

Podle mluvčího národního parku Pavla Pechouška jsou firmy připraveny protestující aktivisty žalovat o ušlý zisk.

Ředitel parku Jan Stráský včera řekl, že využije všechny možnosti, jak legálně v lese kůrovce zastavit.

Borůvka je symbol zdravého lesa

„Kvůli současné situaci se práce zpožďují. Ke kácení je označeno zhruba čtyři tisíce stromů. V lokalitě jich stojí milion,” dodal Stráský. Správa parku nyní musí vypsat minitendry na těžbu harvestory a uzavřít smlouvy. Ty by se tak do lesů mohly vydat zřejmě po víkendu. Lidé z Modravy také organizují na páteční ráno protestní pochod proti blokádě. Chtějí podpořit těžaře a policisty v boji s ekologickými aktivisty. „Vyrazíme v 7.30 hodin od obecního úřadu do lokality Na Ztraceném. Počítám, že přijde zhruba 100 až 200 lidí,” míní starosta Modravy Schubert, který akci organizuje. Místní také chtějí z borůvek ze šumavských lesů napéct koláče. Právě borůvky, které v lesích rostou, jsou prý symbolem zdravých hvozdů.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě