logo Silvarium tisk

ŠTĚPÁNKA TŮMOVÁ

V podzemí Náchodska a Trutnovska se podle těžařů nachází břidlicový plyn, o nějž je nyní v Evropě velký zájem. Firma s australskými vlastníky letos požádala o průzkum jeho zásob. Úřady ale varují, že vrty mohou ohrozit kvalitu spodních vod.

 

BROUMOV Firma s australskými vlastníky BasGas Energia Czech letos v dubnu požádala stát o průzkum na Trutnovsku. Chce tam hledat ložiska ropy a zemního plynu vázaného na břidlicová souvrství.

Celkem jde o území o rozloze 777 kilometrů čtverečných, jež zahrnuje Broumovsko, Náchodsko a Trutnovsko až po hranice Krkonošského národního parku.

„Toto území bylo označeno jako ložisko silurských břidlic s podobnými charakteristikami jako další ložiska v Polsku a severní Americe,” uvádí na internetových stránkách společnost Hutton Energy, která je spojena s firmou BasGas Energia Czech a podílí se i na průzkumu v Polsku.

O břidlicovém plynu mluví v poslední době celá Evropa. Pokud by se našly jeho velké zásoby, znamenalo by to, že lze omezit energetickou závislost na Rusku. Ministerstvo životního prostředí přesto není průzkumům příliš nakloněné. Už od července vede správní řízení, zdali firmě průzkumné území přidělí. Ekologové i úředníci však vidí v těžbě řadu rizik. Na Náchodsku a Trutnovsku v Polické a Dvorské křídové pánvi se totiž nacházejí velké zásoby pitné vody. Z pohledu vod jsou důležité i celé Krkonoše v sousedství zamýšleného průzkumu.

„Velká rizika vidíme pro zásoby vody, pokud by jimi vrt procházel. Voda může mít příchuť plynu nebo se do ní plyn může dostat,” řekla vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová.

Firma chce pořídit přehled již provedených vrtů a průzkumů, dále model geologického prostředí pomocí rázů od pneumatických kladiv a chce i vrtat. Ochranáři doporučili ministerstvu, aby Broumovsko z průzkumného území úplně vynechalo. Pokud by však na průzkum došlo, nesměl by se zřejmě provádět v nejcennějších územích.

Kvůli ochraně vod se tento týden postavily proti i odbory životního prostředí v Trutnově a Broumově. Úředníci v Náchodě odmítli věc posuzovat kvůli nedostatku informací, samospráva však průzkum nechce kvůli případné obnově tamních lázní. Odmítly i další radnice. „Město je celé na vodě. Každý vrt ohrožuje vodní zdroje,” řekl starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs.

O průzkum usiluje firma ještě na Berounsku, jiná žádá o území na Moravě. Plyn z břidlic se těží hlubokým vrtem, který jde vertikálně do hloubky a poté horizontálně vrstvou břidlic. Horninu je nutné rozpraskat vháněním vody, písku a chemických příměsí.

 

FAKTA Co je břidlicový plyn * získává se z břidlicových vrstev silurského stáří z hloubky 2 až 4 kilometrů * těží se zatím v Pensylvánii ve Spojených státech amerických a v Austrálii, ložiska jsou také v Polsku a Pobaltí

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě