logo Silvarium tisk

Získat zakázku pro Lesy ČR je velice lukrativní záležitost. Celkem se ve výběrovém řízení sešlo 313 nabídek podaných 36 společnostmi. V předchozích letech tendry zpravidla vyhrávala společnost Uniles, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Zvítězila například v tendru na roky 2016 až 2019 na osmi územních jednotkách z 27 soutěžených. Není divu, že ministr financí chce mít pod svými křídly kromě polí i lesy. Vyrubávání českých luhů a hájů totiž začíná být opět výnosným byznysem. V aktuálním tendru Uniles získal deset z celkem 48 jednotek.
Babiš koupil těžařské firmy Uniles a Wotan Forest v roce 2011. Tehdy pro ně situace nebyla úplně růžová. Výběrová řízení státních lesů byla totiž v té době postavená pouze na nabídnuté ceně – to ostatně byla i jedna z příčin pádu tehdejší soukromé jedničky na trhu, společnosti Less & Forest Jana Mičánka. Ten se nyní věnuje hlavně filantropické činnosti a se svou firmou Zelená Bohdaneč zvelebuje okolí této vísky.

LESY A TENDRY

LČR nikdy přílišnou transparentností netrpěly. Dokazuje to i tendr 2017+, jehož
komplexní dokumentace není volně dostupná a k nahlédnutí. Podle Věstníku veřejných zakázek, kde je k nalezení torzo zakázky, je jako hlavní hodnoticí kritérium uvedená opět nejnižší nabídnutá cena. Což nakonec potvrdila i mluvčí LČR Eva Jouklová: „Pokud uchazeč splní kvalifikační požadavky, pak jediným kritériem rozhodujícím o vítězi je nejnižší nabídková cena." Jak se ale ukázalo v minulosti, měřítko nejnižší ceny není v tendrech nejšťastnější.
Podle Jouklové bylo vyhlášení i průběh tendru standardní. Každý rok se zvyšuje počet smluvních jednotek, a tím pádem roste i počet příležitostí pro uplatnění více partnerů. „Také se některé zakázky rozdělily – oproti předchozím takzvaným komplexním tendrům, tedy spojení těžebních a pěstebních činností, jsou nyní často práce rozděleny, mohou se tedy uplatnit i menší firmy z regionů," uvedla. Výsledky tendrů LČR byly v minulosti předmětem velkých sporů, protože se soutěžily všechny jimi spravované lokality najednou. Šlo o zakázky s vysokou hodnotou. Poté, co přešly na „senátní systém", kdy se každoročně soutěží jen pětina území na dobu pěti let, tyto spory v zásadě ustaly.

PRVNÍ MÍSTO A UNILES

Vítězná skupina PETRA (vlastní společnosti T. E. P. HOLZ a T. E. P. Z.) se k výsledkům ani k průběhu tendru nechtěla vyjadřovat. „Nabídky jsou ve stádiu hodnocení, kdy LČR předpokládají veřejné vyhlášení výsledků koncem listopadu. Celý proces může být poznamenán podáním podnětu na přezkoumání k ÚOHS, dále lze proti rozhodnutí zadavatele o výběru nejvhodnější nabídky v souladu se zákonem o veřejných zakázkách podat námitky," řekl Faktoru S Zdeněk Babíček.
Uniles je svým způsobem také vítězem letošních tendrů nebo minimálně spoluvítězem. Vyhrál loni, přičemž jde o spolupráci na pět let. Letošní výsledek lze přičíst k tomu loňskému a brát ho jako další posílení jeho pozice na trhu zakázek pro státní podnik. „Snahy o vytvoření pozice strategického partnera pro Lesy ČR jakožto ,lídra veřejných zakázek' nicméně nejsou nové. Uniles je jen další kapitolou při vytváření dominantní pozice k zakázkám Lesů ČR. Za prvotní systémovou snahu lze v tomto směru označit společnost CE WOOD podnikatele Ivana ** Doubravy, které se také podařilo vybudovat pozici lídra, další kapitolu v témže duchu začal psát Holding LESS podnikatele Jana Mičánka, obě tyto snahy však skončily neúspěchem, který vycházel z konfl iktů mezi Lesy ČR a firmami CE WOOD a následně LESS," uvedl k výsledkům výběrového řízení agrární analytik Petr Havel.

TOPŮRKO ZA TOLAR

Jak moc se vyplatí kácet české lesy? Zejména kvůli nepřízni počasí v minulém roce (sucho) bylo nutné nejen v ČR zvýšit podíl neplánovaných těžeb dřeva. V praxi to znamená, že se dřevo netěží v optimálním věku a optimální kvalitě a kvůli tomu je pak jeho cena nižší. „Meziroční propad cen se pohybuje okolo 10 a více procent, záleží na konkrétním sortimentu, ale i druhu dřeva. Důležitý je však výhled na vývoj cen. Protože je ČR součástí jednotného evropského trhu, vychází tvorba cen ne ze situace u nás, ale minimálně v celé EU a také z evropských vývojových trendů," upřesnil Havel. Podle něho se nedá předpokládat, že by se cena dřeva měla nějak zásadně zvyšovat. V ideálním případě by se u nás mělo co nejvíce dřeva zpracovávat a postupně sázet jiné druhy stromů, nejen smrky.

HOLDING A ČÁSTKY

Letošní rok byl pro Babiše ve výsledku velmi úspěšný. Celkový odhad jeho majetku pro loňský rok se pohybuje v rozmezí 130 až 145 miliard korun. Pro ten letošní se počítá s o něco vyšší částkou. I když se jeho Unilesu nepodařilo na plné čáře vyhrát tendr u Lesů ČR, stejně získal s druhým místem deset kontraktů. Z pohledu celkové těžby je tak třetí. V příštím roce by se mohl dostat navíc k 53 tisícům metrů krychlových dřeva. Uniles se účastní lesnických tendrů a je obchodním partnerem LČR již zhruba 20 let. Agrofert do něj zasahuje ale až od roku 2011. Obrat společnosti za rok 2015 dosáhl výše 2,8 miliardy korun. Meziročně vzrostl o 5,2 procent a dosáhl tak nejvyšší hodnoty za celou dobu existence společnosti. Jednoznačným důvodem pro tento nárůst byl velký objem těžeb kvůli povinnému zpracovávání živelních kalamit v komplexních lesnických zakázkách společnosti. Čistý zisk společnosti za rok 2015 dosáhl 15,4 milionu korun, což už je pokles o 54,5 procent oproti roku 2014.
Je dost možné, že Unilesu první místo v aktuálním tendru uteklo jen proto, aby Babiš nebyl před volbami přece jen příliš na očích.

TENDRU SE ZÚČASTNILO 36 FIREM. BABIŠŮV UNILES SKONČIL NA DRUHÉM MÍSTĚ. ALE SMUTNIT ROZHODNĚ NEMUSÍ.

JAK TO BUDE PO ROCE 2017? Od ledna 2017 by měl platit zákon o střetu zájmů. Ten má zajistit, že se firmy ministrů nebudou moci účastnit tendrů o veřejné zakázky. Zákon ovšem nemůže působit zpětně, takže pokud firmy Andreje Babiše vyhrají do té doby nějaká další státní výběrová řízení, bude to v pořádku a v souladu se zákonem.

Norma zavádí omezení pro podnikání členů vlády, kteří budou jmenováni po účinnosti zákona. Postihne to všechny firmy členů vlády, ve kterých jim patří 25 a více procent. Již se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, získávat investiční pobídky a nenárokové dotace. Členové vlády budoucí nebudou smět
vlastnit rozhlasová, televizní ani tištěná média. Zákon je reakcí na osobu Babiše a je jenom otázkou, jaký to na jeho podnikání bude mít dopad. Právní řešení případného střetu zájmů je možné, takže teoreticky ho to nijak ovlivnit nemusí. I kdyby se zcela odstřihl od holdingu, tak tam pořád může mít
„svého" člověka. „Kromě toho je řada dotací, například v zemědělství, takzvaně nárokových, což znamená, že při splnění příslušných podmínek dostane podporu každý – i ten největší," vysvětlil Petr Havel. Každopádně zákon ještě není u cíle. Teď putuje novela do Senátu a musí ho podepsat prezident republiky. CO PATŘÍ LESŮM? Statní podnik Lesy ČR má na starost více než 1,2 milionu hektarů lesního majetku, což tvoří celou šestinu plochy republiky a asi polovinu lesů. Zároveň pod ně spadá také správa více než 39 tisíc kilometrů vodních toků (asi 1/3 délky všech vodních toků v ČR).

Předpokládaná hodnota lesnických prací, o které se soutěží, je asi 3,4 miliardy korun. O zakázky se ucházelo 36 firem. Alespoň jeden kontrakt by mohlo získat 13 firem. Na 48 jednotek v tendru firmy podaly 313 nabídek. Na jednu jednotku tak přišlo průměrně 6,5 nabídky. Pozn.: Sestaveno podle účastníků aktuálního tendru. Tendr 2017+ je na zakázky v období 2016 až 2021; tendr 2016+ je na zakázky v období 2015 až 2019. Zdroj: Lesy ČR

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě