logo Silvarium tisk

PRAHA Bohuslav B. na svém pozemku na Českobudějovicku vytěžil část lesa. Na pilu nařezané dřevo už ale odvézt nestihl. V noci přijeli do lesa zloději s nákladním autem a všechno odvezli. Bylo to čtrnáct kubíků dřeva. Škodu pan Bohuslav odhaduje na přibližně třicet tisíc korun.
„Byly to asi sedmdesát let staré smrky, břízy a borovice. Ten les spravoval ještě můj dědeček," vypráví. Policie se nyní snaží vypátrat pachatele. Podobné případy jako ten Bohuslavův řeší běžně.
Jen letos podle statistik Policie České republiky za první polovinu roku krádeže dřeva a zemědělských plodin způsobily škody za necelých dvaačtyřicet milionů korun. Za loňský rok ztráty dosáhly sedmaosmdesáti milionů, předloni ještě o něco více, 113 milionů korun.
„Letos zatím evidujeme 307 případů krádeží dřeva ve státních lesích," říká Eva Jouklová, mluvčí podniku Lesy ČR, který v tuzemsku spravuje na polovinu zalesněné plochy. „V posledních letech jich ubývá, posílili jsme kontroly stavu lesa a instalujeme i závory," popisuje preventivní opatření Jouklová. Loni Lesy ČR zaznamenaly 623 případů, v roce 2012 jich ale ještě bylo přes sedm set.

Krádeží přibude

Více kontrol bude zapotřebí i s přicházejícím podzimem a chladnějším počasím, kdy dozrává úroda a lidé si začínají dělat zásoby dřeva na zimu. Lesníci očekávají, že v druhé polovině roku krádeží přibude. „Každý potřebuje topit, ne každý ale vlastní dřevo," upozorňuje lesník a předseda České komory odborných lesních hospodářů Jiří Pohan. „Nejčastěji dochází k menším, takzvaným sousedským krádežím," popisuje situaci na Pelhřimovsku, kde hospodaří. Pachateli podle něho často bývají chalupáři, kteří mívají ve zvyku odvážet dříví uložené na kraji lesa. S většími škodami v řádu desítek až stovek tisíc korun, kdy zloději do lesa přijíždějí s nákladními vozy nebo technikou, se Pohan setkává přibližně jednou za dva roky.

Volejte policii

Podle mluvčího Policie ČRDavida Schöna by se lidé v případě odcizení dřeva měli obrátit na policii. „V rámci trestního řízení může každý poškozený požádat o náhradu škody," říká. Lesníci ale na základě vlastních zkušeností vědí, že ztrátu jim ve většině případů nikdo nenahradí. „Bylo by velké štěstí, kdyby se podařilo pachatele dopadnout," komentuje Pohan. Majitelům lesů proto doporučuje, aby dřevo volně v lese nenechávali příliš dlouhou dobu bez dozoru. „Nemělo by zůstávat na kraji lesa, protože tak přitahuje pozornost, a lepší je také klády řezat na větší kusy, hůře se odnášejí," radí.
V Česku se ročně vytěží přibližně osmnáct milionů kubíků dřeva, z toho se odcizený materiál pohybuje v řádu tisíců.
„Jedná se sice o promile, soukromý vlastník menšího pozemku, který má z těžby dřeva zisky, škody ale pocítí," říká lesník Roman Bystrický. Průměrná cena kubíku dřeva v průměru vyjde na 1800 korun. Pokud je materiál kvalitní, částka může dosáhnout i dvou a půl tisíce. Podle Bystrického je újma ještě i jinde. „Jedná se o velmi dlouhý proces. Než se les může vytěžit, je třeba čekat desítky let," vysvětluje. Například smrk se kácí ve stáří přibližně osmdesáti roků, dub až kolem sto dvaceti. „Celá ta léta majitel do stromů investuje, je nutné o ně pečovat, aby bylo dřevo zdravé a kvalitní."

Kukuřice i nafta

Kromě dřeva mizí i zemědělské plodiny. Na Přerovsku nyní řeší unikátní případ, kdy pachatel minulý víkend sklidil přes noc dvanáct hektarů kukuřičného pole. Policie předpokládá, že k činu použil zemědělské stroje. Majitel, jímž je soukromá osoba, škody odhaduje na 860 tisíc korun. „V tak velkém rozsahu se jedná o zcela ojedinělý případ," vyjádřila se ke krádeži krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. S ohledem na odcizené množství plodin pachateli hrozí trest dvou až osmi let vězení. Pokud dojde pouze ke spáchání přestupku, výše pokuty činí až patnáct tisíc korun, jakmile ale škoda překročí částku pěti tisíc, jedná se už o trestný čin a soud může pachateli udělit trest až deseti let odnětí svobody.
Za nevídaný považuje případ z Přerovska i hospodář a předseda Zemědělského svazu ČR Jaromír Řezáč. „Většinou se jedná jen o drobné krádeže několika kusů plodin," říká. Větší škody zemědělcům působí zloději nafty, kterou vybírají ze zemědělských strojů. „Může jít i o tisíc litrů a to jsou pak ztráty až desítek tisíc korun," stěžuje si Řezáč. Nyní doufá, že krádežím pomůže zamezit nově nainstalovaný kamerový systém, do kterého investoval.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě