logo Silvarium tisk

Šumperk – Usilovně se v těchto dnech činí bobři, jejichž kolonie již několik let sídlí v lokalitách na Bratrušovském potoce i Desné poblíž Šumperku. Hlodavce ke zvýšené aktivitě pohání sucho. Hráze si totiž musejí stavět důmyslněji než v době, kdy je korytech více vody. Bobří stavby nyní monitorují pracovníci Povodí Moravy.
„Bobr je známý svým charakteristickým kácením stromů. Předními zuby odkusuje velké třísky tak dovedně, že je schopný pokácet i nahnuté stromy na předem daný cíl, většinou do koryta vodního toku. Jeho závislost na vodním prostředí a šikovnost ve stavbě hrází se projevují především při snižující se hladině vody," vysvětlila mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Hlodavci si hrázemi zajišťují dostatek vody pro zabezpečení svých nor. V těch přebývají a slouží jim i jako spižírny.
Jedná se o velmi plachá zvířata a šance spatřit je se prakticky rovná nule. Stopy jejich čilé stavební činnosti jsou ale patrné na řadě míst. Například ohlodané kmeny jsou dobře vidět z vlaku na trati mezi Šumperkem a Bludovem. V minulosti museli několikrát kvůli vodním hlodavcům zasahovat hasiči. Jedna z kolonií se například usídlila v blízkosti čistírny odpadních vod, která se nachází za Šumperkem.

Bobří stavbu tehdy musely rozebrat bagry. Zatopení před časem hrozilo také čerpací stanici v areálu firmy Nuget. Tam bylo riziko, že se do rozlitého potoka dostanou pohonné hmoty. Hasiči zasáhli včas, voda se z koryta nedostala. „Letos jsme kvůli havarijním situacím způsobeným bobřími hrázemi vyjížděli na jaře, v letním období jsme zatím žádnou událost neřešili," sdělila mluvčí hasičského záchranného sboru Vladimíra Hacsiková.
Pracovníci podniku Povodí Moravy toky s výskytem bobřích kolonií pravidelně sledují. „Přestože bobra a jeho životní rytmy již dobře známe, někdy i nás zaskočí jeho nenadálá činnost na místě, které jsmepovažovalizanevhodnék jeho životu," zmínila Gabriela Tomíčková.
Rozšiřování bobřích kolonií na Šumpersku pracovníci Povodí Moravy nepředpokládají. „Bobr je teritoriální živočich a okolí Šumperku je již plně obsazeno," dodala Gabriela Tomíčková.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě