Přihlásit

Boj proti kůrovci v Boubínském pralese (ČT 24)

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Správa šumavského národního parku už udělila výjimku státnímu podniku Lesy České republiky. Pro zásahy proti kůrovci i v rezervaci Boubínského pralesa. I do této jinak bezzásahové části se kůrovec rozšířil po orkánu před dvěma lety. Pracovníci státních lesů tam už na základě dřívějšího rozhodnutí začali s loupáním kůry z ještě stojících smrků. Teď přijde na řadu i kácení, což se nelíbí ekologickým organizacím a aktivistům.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Cestou nahoru si musí lesní dělníci prořezat větve, oloupat celý strom pak trvá víc než 2 hodiny.

Jindřich MORONG, lesní dělník
Ty stromy jsou tady vysoký tak od těch 35 m do těch 43.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Čím víc je strom kůrovcem napadený, tím je práce jednodušší. Přesto dělníci zvládnou za den oloupat maximálně 3 stromy. Zásah proti kůrovci teď chtějí Lesy České republiky na Boubínu zintenzivnit.

Miloš JUHA, ředitel pověřený řízením, Lesní závod Boubín
V podstatě se přemnožil kůrovec v bezzásahové části rezervace a ty dopady, které jsou v současné době na hospodářský les, tak se obáváme, že tam vzniknou velké hospodářské škody.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Vedení parku sice vydalo na zásah výjimku, ale ve srovnání s podobným rozhodnutím z roku 2015 ochranu přírody v 700hektarové rezervaci zpřísnilo. Přesto se proti tomu chce odvolat Hnutí Duha.

Jaromír BLÁHA, člen Hnutí DUHA
Pokácení otevře ty porosty větru a následně je rozvrátí vítr, způsobí tam polomy mnohem rozsáhlejší a škody mnohem rozsáhlejší, než by způsobil kůrovec.

Jan DVOŘÁK, mluvčí, Správa NP Šumava
I mimo to jádro toho pralesa, které je oplocené, jsou další pralesovité zbytky, které my chceme uchránit vlastně od těžby.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Loupání smrků nastojato teď dělají lesníci v oblasti, která odděluje nejchráněnější část Boubína a hospodářské lesy.

Petr JIRKOVSKÝ, těžební inspektor, Lesní závod Boubín
Bylo odkorněno do konce října zhruba 600 kubíků, máme před sebou ještě nějakých 100–150 kubíků.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Vedení šumavského parku se už teď obává gradace kůrovce v příštím roce. V závislosti na počasí by se mohly těžby napadených stromů zvýšit až na 300 000 m3. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Šumava.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby