logo Silvarium tisk

PRAHA V únoru se na okrajích hostivařského lesoparku, který je ostrovem zeleně v moři velkých sídlišť v jihovýchodní části Prahy, objevily cedule s nápisy Pozemky na prodej. K mání je celkem 240 tisíc metrů čtverečních, což je celá šestina lesoparku.
Realitním makléřem, který byznys zprostředkovává, je Michal Frauenterka, do loňského podzimu radní městské části Prahy 15 (v jejímž katastru lesopark leží), odpovědný za správu majetku a nynější člen zastupitelstva za ODS. Osobní schůzku odmítl s tím, že vše o pozemcích je možno najít na jeho webové stránce. Ta uvádí, že jde o „veřejně přístupné pozemky v různých lokalitách hostivařského lesoparku a v území U Forstu v Hostivaři. Druh pozemků les/louky v nezastavitelných územích. Dle platného územního plánu různé stupně ochrany zeleně."
Dva figuranti LN, kteří vystupovali jako zájemci o koupi, se po telefonu od makléře dozvěděli víc: pozemky se prodávají výhradně vcelku. Za pozemek na kraji lesoparku o rozloze 15 tisíc metrů čtverečních chce majitel devět milionů korun a že pravděpodobnost, že dojde ke změně jejich statusu z lesních a lučních na stavební, není příliš velká.
Cena, za niž se tyto pozemky prodávají, činí 600 korun za metr čtvereční, což je podle všech námi oslovených expertů za lesní a luční pozemky cena neobvykle vysoká, téměř dosahující ceny stavebních pozemků. Prodávajícím je Antonín Švehla, potomek prvorepublikového ministra financí Aloise Švehly, kterému patřilo v Hostivaři několik statků, mlýn i rozsáhlé pozemky.
Pokračování na straně 19

Bývalý radní prodává lesopark

Dokončení ze strany 1
Jednomu ze zájemců Frauenterka sdělil, že je možné získat kompenzaci od státu za to, že pozemky nebude moci oplotit, že zůstanou veřejně přístupné a že jsou i jiné možnosti. „Ale to už jsem vám po telefonu řekl více, než jsem chtěl," uzavřel jeden z hovorů Frauenterka s tím, že při ústním jednání se zájemce dozví více.
„Cena 600 korun za metr čtvereční lesní či luční půdy nezastavitelné je holý nesmysl, nekřesťanská cena. Za tu cenu koupíte jen pozemek, o němž se už předem ví, že bude změněn na stavební. Z dlouhodobého hlediska může někdo koupit pozemky s tím, že počítá s tím, že rozvoj města půjde tím směrem. Většinou se ale ví, že ten kýžený rozvoj nastane už za jeden až dva roky. Často se možnost využití pozemku v územním plánu změní těsně poté, co se pozemek prodá. Pokud budoucí vlastník ví předem, že se bude měnit účel pozemku, je to pro něj dobré," uvedl pro LN Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří. „Fakt, že pozemky prodává bývalý radní a současný člen zastupitelstva, vzbuzuje v kupujících naději, že změny ve prospěch stavebních pozemků budou určitě možné," dodal Borůvka.
„Požadovaná cena ovšem rozhodně není cenou za lesní pozemky, odpovídá stavebním pozemkům. Z toho a priori ještě nelze nic usuzovat, předpokládám spíše, že vlastník má přemrštěné požadavky, avšak riziko zde samozřejmě je. Pokud by to přece jen někdo za tuto cenu koupil, udělá nejspíš vše pro to, aby investici zhodnotil," míní Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody. V podobném duchu se ostatně na své oficiální webové stránce vyjadřují i Lesy hl. m. Prahy, které hostivařský lesopark spravují: „Známý hostivařský lesopark, který tvoří společně s hostivařskou přehradou důležitou oblast pro rekreaci a oddech obyvatel širokého okolí, je součástí přírodního parku Hostivař-Záběhlice. Lesopark i přehrada jsou přitom velmi snadno dostupné městskou hromadnou dopravou, a proto je využívají prakticky všichni obyvatelé Prahy. Území lesoparku navíc obklopuje hustá sídlištní zástavba. Na lesopark tak působí silný civilizační tlak, a to jak na přímé zástavby lesních pozemků, či ochranného pásma. Samostatnou kapitolu tvoří osobní zájmy jednotlivých soukromých vlastníků lesa, kteří se snaží o vyčlenění pozemku z lesoparku, o změnu využití pozemku z hlediska územního plánu nebo o dosažení vyšší výkupní ceny."
Zuzana Venclíková, vedoucí odboru životního prostředí z městské části Praha 15, toto ovšem kategoricky odmítá. „To, že jsou na prodej soukromé pozemky v lesoparku, ještě neznamená, že bude v územním plánu změněno určení pozemku, navíc území požívá zvláštní ochrany, zejména pokud se týká lesních pozemků," sdělila LN s tím, že městská část nemůže takové změny ani navrhovat. Nebezpečný precedens „I městské části mohou ovlivnit územní plán, navrhnou jeho změnu jako zastavěné území, tím klesne cena za zábor půdy, magistrát se určitě nebude zabývat všemi změnami územního plánu, tak to schválí. Kauza Hostivař je tedy nebezpečná, i kdyby se zastupitel, který pozemky prodává, zdržel hlasování," oponuje jí Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Hostivařský lesopark není jediným příkladem snahy zastavět zelené plochy v Praze. V nabídce realitních kanceláří je i prodej pozemků v přírodní rezervaci Divoká Šárka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě