logo Silvarium tisk

Praha - Podepíše-li zákon o církevních restitucích prezident republiky, bude od 1. ledna 2013 zrušena blokace církevního majetku, který nyní patří obcím, krajům a dalším nestátním subjektům.

Tento majetek, jehož původním vlastníkem byla církev, se však církvím vracet nebude a nadále zůstane ve vlastnictví  původních subjektů.

"Bude tak podpořen rozvoj obcí, které dosud nemohou s blokovaným majetkem volně disponovat. Dojde tím k umožnění individuální bytové i podnikatelské výstavby a zabrání se dalšímu zhoršování technického stavu dosud blokovaných nemovitostí. Rovněž budou moci být čerpány dotace z evropských fondů na tyto nemovitosti," uvádí Jan Vondryska z tiskového centra ministerstva kultury.

Církvím začne od 1. ledna 2013 běžet roční lhůta pro uplatnění nároku na vydání jejich původního majetku. Nárok se bude uplatňovat u toho státního subjektu, který s církevním majetkem hospodaří, v drtivé většině se jedná Lesy České republiky a Pozemkový fond.

"Církve budou muset v každém konkrétním případě prokázat, že nárokovanou věc vlastnily po 25. únoru 1948. Toto datum je nepřekročitelné. Zákon dále obsahuje výjimky, podle kterých řada pozemků nebude církvím vydána, i kdyby církve svůj nárok na ně prokázaly. Jedná se např. o státní pozemky, na kterých byla po zestátnění vystavěna stavba či pozemky, na kterých se plánuje stavba dopravní nebo technické infrastruktury. Takové pozemky zůstanou ve vlastnictví státu," upřesňuje Vondryska z ministerstva kultury.

Od 1. ledna 2013 bude zrušen zákon z roku 1949 o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem. Podle  tohoto zákona se nyní sedmnácti církvím a náboženským společnostem vyplácí ročně celková částka cca 1,4 miliardy Kč. V zákoně o církvích a náboženských společnostech pak bude do budoucna zcela zrušena možnost získat právo na financování ze státního rozpočtu.

Ministerstvo kultury také poprvé zveřejnilo příklady budov, které se na základě přijatého zákona o církevních restitucích nebudou vracet, ale stát za ně zaplatí.

Jak se vypočítávala finanční náhrada 59 miliard

Příklady majetku, který je zahrnutý ve finanční náhradě 59 miliard korun, uvádí ministerstvo kultury na svém webu. Jde třeba o pražskou nemocnici Na Františku, nemocnici ve Valticích, kterou vlastní město, nebo tamní Střední odbornou školu vinařskou, jež patří Jihomoravskému kraji.

Finanční náhrada se bude vyplácet za majetek patřící obcím, krajům, soukromým osobám i firmám nebo státním institucím mimo Pozemkový fond a Lesy ČR. Náhrada se vypočítala tak, že se od celkové hodnoty původního církevního majetku vyčísleného na 134 miliard odečetla hodnota původního církevního majetku, který může vydat Pozemkový fond a Lesy ČR (75 miliard korun).

Při stanovení výše finanční kompenzace se použily tržní ceny, aby výsledné ocenění představovalo spravedlivou hodnotu majetku, který byl církvím v minulosti protiprávně odebrán a se kterým v důsledku toho nemohly nakládat a mít z něj užitky, uvádí ministerstvo k některým kritikám výše finančního vyrovnání.

K ocenění majetku původně vlastněného církvemi nelze podle úřadu přistupovat stejně jako v případě ocenění podle zákona o půdě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě