logo Silvarium tisk

Papír po mnoha letech stagnace skokově zdražil a se začátkem podzimu se začal prodávat leckde i o 10 % dráž.

Na tak razantní zvýšení cen, kterého jsme nyní svědky, není v oboru připraven prakticky nikdo - tiskárny pracující často s marží v řádech jednotek procent, ani vydavatelství, která s nízkými cenami papíru dlouhodobě počítají. Ale dopad razantního zdražení je mnohem širší.

Od krize dolů

Letošní rok je jakýmsi vyvrcholením trendu posledních let. Zlom v dlouhodobém růstovém trendu spotřeby papíru nastal v Evropě už okolo roku 2008. Celosvětová krize, digitalizace ve vyspělém světě a možná také ekologické snahy začaly postupně převládat nad rostoucí poptávkou po papíru v rozvíjejících se ekonomikách.
Výroba nenatíraných papírů (tzv. Uncoated Fine Papers - UFP) se v té době začala dostávat pod obrovský tlak. Přetlak výrobních kapacit, snižující se spotřeba, dovozy ze zámoří - to všechno vedlo k omezování kapacit, snižování cen a tím i ziskovosti celého odvětví.
To, že přední evropští výrobci papíru oznámili výrazné zdražení papíru v září 2015, mnohé šokovalo, ale vlastně to není až zas tak překvapivé. Vedly k tomu jak důvody interní (ziskovost), tak především vnější - tržní.
Tím hlavním je výrazné omezení výrobních kapacit v rámci Evropy, kterým přední výrobci reagují na stále se snižující poptávku. Pro roky 2016-2018 se v Evropě odhaduje pokles poptávky papíru o zhruba 2 % ročně a snižuje se i ziskovost výroby UFP.

Suroviny a slábnoucí měna

Dalšími důvody, proč velcí výrobci papíru omezují výrobu a zdražují papír, jsou růst cen surovin, zejména buničiny, a oslabování eura vůči dolaru. Slabší evropská měna prodražuje nákup surovin v dolarech a vede také k omezení dovozu papírů ze zámoří. Dle indexu FOEX v půlce roku 2014 stála tuna bělené krátkovláknité buničiny asi 550 eur. Dnes je vyšší než 700 eur za tunu.
„Probíhající vlny zvyšování cen papíru se, vzhledem k dlouholeté stagnaci cen této suroviny, daly předpokládat. Papír je v naší výrobě základní materiál a největší nákladová položka, a proto musíme promítnout přímé zvýšení ceny materiálu do prodejních cen našich výrobků," říká například David Semerák ze společnosti KRPA Form a dodává: „Pro naše odběratele to znamená navýšení prodejních cen v rozmezí 4-6 % podle druhu zpracovaného papíru a typu produktu."

Sešity dražší napřesrok, papír skoro hned

U sešitů či diářů a kalendářů nastane navyšování cen až před další školní sezonou. Teď už je vše vyrobeno a v prodeji. Nejdřív ze všeho pocítí lidé zvýšení cen u rychloobrátkového zboží (xerografický, tabelační papír, pokladní kotoučky, papírové sáčky, samolepky atd.) a samozřejmě u výroby na zakázku. Nikdy ale nemůžeme dopředu odhadnout, jak bude který subjekt v „papírovém řetězci" na změny v cenách papíru reagovat.
U zmiňovaného rychloobrátkového zboží by se mělo zvýšení cen pohybovat v rozmezí 6-10 % v závislosti na typu papíru a odvětví. Podle reakcí velkoobchodů a dalších velkých zpracovatelů bude zdražení z velké části promítnuto na koncové zákazníky. Co to konkrétně znamená? Například u standardní kvality xerografického papíru se cena jednoho balení (500 listů A4) zvýší o 4-8 korun a například přední český výrobce tiskopisů a formulářů KRPA očekává navýšení cen svých produktů v rozmezí 4-6 % už od října 2015.
Podobné a vyšší navýšení se dá očekávat i v dalších segmentech papírenského průmyslu a návazných odvětví. Je třeba si uvědomit, že schopnost absorpce jakéhokoli navýšení vstupů je v těchto sektorech minimální.
Zdraží se tak nejen noviny, časopisy a knihy, ale třeba i produkce billboardů nebo obaly na vánoční dárky.

***

U rychloobrátkového zboží by se mělo zvýšení cen pohybovat v rozmezí 6-10 % v závislosti na typu papíru a odvětví. Podle reakcí velkoobchodů a dalších velkých zpracovatelů bude zdražení z velké části promítnuto na koncové zákazníky.

EVROPSKÉ PAPÍRENSKÉ ZTRÁTY

„ Finská společnost Stora Enso oznámila záměr převést papírenský stroj v závodě ve Varkausu na výrobu kartonáže. Aktuální produkce asi 285 tisíc tun ročně by měla být už v posledním kvartálu 2015 minulostí. „ Společnost Metsä Board ze Švédska deklarovala úmysl zcela ukončit výrobu papíru v závodě Husum a vyrábět skládací krabicový a krycí karton. Papírenské stroje by v závodě Husum měly ukončit výrobu xerografických papírů do konce roku 2015. „ Papeterie des Chtelles byla letos v březnu poslána do likvidace francouzským soudem. Tímto přišel evropský trh o cca 45 tisíc tun UFP ročně. „ Společnost Tullis Russell, která má závody po celém světě, hlavně v Británii, oznámila, že její papírenská dceřiná společnost, včetně závodu Markinch ve Skotsku, podala v dubnu návrh na správu představenstva. Pro evropský trh to znamená ztrátu dalších zhruba 80 tisíc tun UFP ročně.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě