logo Silvarium tisk

Před sto lety zabíral horský mlžný les v kraji Bamenda Highlands až polovinu celé rozlohy tohoto pohoří, nyní v důsledku kácení pokrývá zhruba jen 3 procenta. Třetina těchto kamerunských lesů se nachází v oblasti Kedjom-Keku, která dala název českému občanskému sdružení, jehož cílem je právě jejich obnova. Že to myslí sdružení Kedjom-Keku s obnovou lesa vážně, ukazuje i letos, kdy se chystá v následujících dvanácti měsících vysadit celkem 50.000 nových stromů na 50 hektarech půdy.

Kam mizí kamerunský horský mlžný les?

Stejně jako v jiných částech rozvojového světa i v Kamerunu přibývá obyvatel, populace se zde za posledních sto let zvýšila desetkrát. Tento prudký nárůst s sebou nese potřebu zajistit pro všechny Kamerunce dostatek jídla. Prvním a nejjednodušším způsobem, jak získat hospodářskou půdu, je kácení lesa, na jehož místě vznikají pole, pastviny.

Ale nejen potřeba půdy stojí za kácením lesů. V důsledku globálních klimatických změn se zde zvýšila průměrná teplota, některé potoky vysychají. Tam, kde se před dvaceti lety u pramenů nejvýše umístěných potoků daly brzy ráno sledovat krystalky ledu, dnes již nic takového k vidění není. Celá oblast se přitom nachází na hranici dvou velkých povodí řeky Niger a největší řeky Kamerunu Sanaga. Je tak zásobárnou vody nejen pro místní, ale i pro miliony lidi žijících po proudu těchto řek.

Stromy sázíme společně s našimi studenty

Vysazování nového horského lesa

Česká organizace Kedjom-Keku si vytyčila za cíl zastavit kácení v horském mlžném lese a tento jedinečný ekosystém obnovit.„Naše organizace působí v horské čtvrti Abongphen náležící ke Kedjom-Keku čtyři roky a po dlouhém vyjednávání a přípravách jsme loni nechali naklíčit prvních 10.000 stromů, ze kterých se zhruba polovina ujala," představuje působení organizace její zakladatel Martin Mikeš a dále vysvětluje, „sázíme stromy, které jsou vhodné k znovuzalesňování pramenných oblastí jako třeba Vitex domiana, Maesopsis eminii, ale i kriticky ohrožené druhy Prunus africana a Newtonia camerunensis."

Sdružení Kedjom-Keku začalo vysazovat stromy u pramene místního potoka, který je pravidelně půl roku vyschlý, protože taková lokalita je z hlediska zachování koloběhu vody nejvýznamnější. Okolo tohoto pramene dobrovolníci vysázeli přes 4.000 stromů a letos jich bude ještě víc. „V letošním a příštím roce chceme vysázet až 50 hektarů lesa, tedy 50 000 stromů," říká Martin Mikeš ze sdružení Kedjom-Keku.

Každý si nejprve najde svou díru a pak už hurá na přesazování

Projekty Kedjom-Keku

Prostá obnova horského mlžného lesa by neměla smysl, pokud by se zároveň na jiných místech dále pokračovalo v kácení. Dobrovolníci z Kedjom-Keku si tuto skutečnost dobře uvědomují, proto se snaží s místními domluvit, vysvětlit důležitost zachování jeho existence. Funguje totiž jako zásobárna vody a pokud bude dál soustavně kácen, celý region může fatálně doplatit na nedostatek této životadárné tekutiny.

Sdružení Kedjom-Keku v Kamerunu založilo Školu v mlze, kde jsou vyučovány děti místních farmářů a pastevců, v rámci dalšího projektu Kompost do každé rodiny se dobrovolníci snaží naučit místní obyvatele, jak využívat kuchyňské zbytky k zúrodnění svých polí.

Voda pro Kamerun

Nejdůležitějším projektem ale zůstává obnova horského mlžného lesa, zásobárny vody pro celý region, důležitého ekosystému, domova mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. V rámci projektu Voda pro Kamerun se na přelomu března a dubna mnohé kavárny a vinárny v Česku spojily se sdružením a rozhodly nabízet hostům litr kohoutkové vody za 20 Kč. Za každých vybraných 20 Kč občanské sdružení Kedjom-Keku slíbilo vysadit jeden strom na obnovu mizejících horských mlžných lesů v Kamerunu a to se právě teď děje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě