logo Silvarium tisk

MICHAL BURDA

Valašsko – O rozsáhlý majetek na Valašsku zřejmě přijde kvůli církevním restitucím státní podnik Lesy České republiky. Státní firma prozatím eviduje šest výzev k jeho navrácení ze strany tří církví.

Vydání téměř sedmi stovek pozemků a také několika budov požadují Arcibiskupství olomoucké, Opatství Staré Brno Řádu svatého Augustina a Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Stříteži nad Bečvou. „Jedná se o nemovitosti převážně v katastrálních územích Halenkov, Nový Hrozenkov, Karolinka, Kunovice, Velké Karlovice a Vidče o celkovém počtu 698 pozemků,” upřesnil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Doplnil, že církve žádají na Valašsku také dvacet budov, které má nyní státní podnik v majetku.

Například střítežská farnost požaduje navrácení lesa v katastru obce Vidče. „Jde asi o sedm hektarů lesního pozemku, který byl kdysi církvi darován,” přiblížil farář Josef Hurta. Podle něj farnost hodlá o les pečovat ve spolupráci s obecními úřady ve Stříteži a Vidči. „Jeho využití bude takové, jaké bylo předtím, než jsme o tento majetek přišli. Les je ale částečně vytěžený, a jeho hodnota tudíž snížená. Je otázkou, jaký přínos bude hospodaření mít,” řekl Josef Hurta.

K dalšímu žadateli, Arcibiskupství olomouckému, se v okrese Vsetín váže dohromady asi čtyři sta hektarů historického majetku. Tři sta hektarů představuje zemědělská půda, zbylých sto lesy.

„Již koncem května jsme podali žádost asi o patnáct hektarů zemědělské půdy na území obce Kunovice. Tyto pozemky byly dříve v majetku velkostatku Rajnochovice,” uvedl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

O budoucnosti majetku v případě, že jej církev získá zpět, ještě není úplně rozhodnuto. „V prvé řadě je třeba zajistit, aby církev mohla nadále fungovat, tedy zaplatit své zaměstnance a hradit provozní náklady,” naznačil již dříve Jiří Gračka. Majetek má být využitý tak, aby přinášel pravidelný zisk, jednorázový odprodej prý není žádoucí.„Tím se nevylučuje prodej v případech, kdy jiné využití je jen těžko představitelné a nový majitel, například obce, jej využije lépe,” vysvětlil mluvčí. Arcibiskupství již dříve uvedlo, že počítá s tím, že pole zůstanou v nájmu těm, kteří na nich hospodaří dnes. Stejně tak zůstanou i pracovníci lesů. „Dosadíme jen své lidi – odborníky – do vedení,” řekl Jiří Gračka.

Podle něj vznáší arcibiskupství aktuálně největší územní nárok na 250 hektarů zemědělské půdy v katastru Choryně. Jde o pozemky, které před rokem 1948 patřily chlapeckému semináři v Kroměříži. Na září se připravuje také série žádostí o pozemky patřící dříve jednotlivým farnostem na území okresu Vsetín.

Celkem se bude jednat o zhruba 150 až 200 hektarů převážně zemědělské půdy v katastrech obcí Kelč, Liptál, Velké Karlovice, Zubří a také Police u Valašského Meziříčí, kde kromě polností půjde také o lesy.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě