Přihlásit

Chrudimské lesy se mění (Mladá fronta Dnes)

Název: Chrudimské lesy se mění
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.01.2007
Autor: VÍTĚZSLAV DITTRICH
Rubrika: Kraj Pardubický


VÝLETNÍ OBLAST Lesy v okolí Slatiňan jsou oblíbeným cílem výletníků. Rodiny s dětmi se mohou v příštím roce těšit na novinky, které tam připravují chrudimští i slatiňanští radní

Chrudim, Slatiňany - Když se lidé v Pardubicích nebo Chrudimi rozhodnou zajít na procházku do lesa, zamíří často do Slatiňan. Možná nejnavštěvovanější výletní oblast Pardubicka vychází výletníkům vstříc. Díky chrudimským i slatiňanským radním tam přibývají atrakce pro turisty i děti. Ještě letos by se tam například měla objevit nová rozhledna.
 Výletní oblast, která ve Slatiňanech spolu s prvními kopečky Železných hor začíná, už nyní láká na zámek, zámecký park, starokladrubáky, kteří se tu pasou, ale třeba i na známý dětský hrad Kočičí hrádek. Výletníky mají přilákat i nově vybudované přírodní tělocvičny, lesní stezka nebo rozhledna.
 "Snažíme se lesy co nejvíce využít pro rekreaci obyvatel Chrudimi i lidí z okolí. Proto jsme loni s přispěním Pardubického kraje otevřeli na Podhůře novou tříkilometrovou naučnou cestu o přírodním prostředí lesa a jeho hospodářském využití a v lese vybudovali přírodní tělocvičnu pro děti za celkem 300 tisíc korun," uvedl ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.
 Chrudimská i slatiňanská radnice chtějí v budování lesoparku pokračovat.

Rozhledna, cyklostezka a možná i rybník

Hlavní stavbou letošního roku bude rozhledna u nového dětského hřiště na Podhůře u Chrudimi. Dřevěná věž bude mít trojúhelníkový půdorys a bude osmnáct metrů vysoká. Na její vrchol povede točité schodiště. Bude k ní patřit i stánek s občerstvením. Rozšíření by se mělo dočkat i dětské hřiště. Vedle něj chce chrudimská radnice do léta postavit přírodní tělocvičnu pro dospělé, kteří by na něm mohli v lese procvičit různé shyby a přeskoky.
V dalších letech se správa chrudimských městských lesů zaměří na opravu cest, vybudování cyklostezky z Chrudimi na Podhůru a na stavbu parkoviště, na kterém by návštěvníci lesoparku mohli nechat svá auta.
 "Z dlouhodobého hlediska je ve hře i záměr obnovit rybník, který býval u někdejší restaurace Na Kometě. Obyvatelé Chrudimi by ho jistě uvítali. Je to ale záměr na řadu let," řekl Odvárka.
 Slatiňanská radnice letos zase postaví u výletní restaurace Na Monaku nové hřiště pro děti. Několikaletým záměrem radních ze Slatiňan je přeměna zchátralé chaty postavené v lese ve stylu švýcarských horských chat na informační a školicí centrum s ubytovnou.
 "Budeme usilovat o získání dotace z peněz Evropské unie a norských fondů. Rádi bychom stavěli co nejdříve," řekl slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojené bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby