Přihlásit

Chrudimské lesy se mění (Mladá fronta Dnes)

Název: Chrudimské lesy se mění
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.01.2007
Autor: VÍTĚZSLAV DITTRICH
Rubrika: Kraj Pardubický


VÝLETNÍ OBLAST Lesy v okolí Slatiňan jsou oblíbeným cílem výletníků. Rodiny s dětmi se mohou v příštím roce těšit na novinky, které tam připravují chrudimští i slatiňanští radní

Chrudim, Slatiňany - Když se lidé v Pardubicích nebo Chrudimi rozhodnou zajít na procházku do lesa, zamíří často do Slatiňan. Možná nejnavštěvovanější výletní oblast Pardubicka vychází výletníkům vstříc. Díky chrudimským i slatiňanským radním tam přibývají atrakce pro turisty i děti. Ještě letos by se tam například měla objevit nová rozhledna.
 Výletní oblast, která ve Slatiňanech spolu s prvními kopečky Železných hor začíná, už nyní láká na zámek, zámecký park, starokladrubáky, kteří se tu pasou, ale třeba i na známý dětský hrad Kočičí hrádek. Výletníky mají přilákat i nově vybudované přírodní tělocvičny, lesní stezka nebo rozhledna.
 "Snažíme se lesy co nejvíce využít pro rekreaci obyvatel Chrudimi i lidí z okolí. Proto jsme loni s přispěním Pardubického kraje otevřeli na Podhůře novou tříkilometrovou naučnou cestu o přírodním prostředí lesa a jeho hospodářském využití a v lese vybudovali přírodní tělocvičnu pro děti za celkem 300 tisíc korun," uvedl ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.
 Chrudimská i slatiňanská radnice chtějí v budování lesoparku pokračovat.

Rozhledna, cyklostezka a možná i rybník

Hlavní stavbou letošního roku bude rozhledna u nového dětského hřiště na Podhůře u Chrudimi. Dřevěná věž bude mít trojúhelníkový půdorys a bude osmnáct metrů vysoká. Na její vrchol povede točité schodiště. Bude k ní patřit i stánek s občerstvením. Rozšíření by se mělo dočkat i dětské hřiště. Vedle něj chce chrudimská radnice do léta postavit přírodní tělocvičnu pro dospělé, kteří by na něm mohli v lese procvičit různé shyby a přeskoky.
V dalších letech se správa chrudimských městských lesů zaměří na opravu cest, vybudování cyklostezky z Chrudimi na Podhůru a na stavbu parkoviště, na kterém by návštěvníci lesoparku mohli nechat svá auta.
 "Z dlouhodobého hlediska je ve hře i záměr obnovit rybník, který býval u někdejší restaurace Na Kometě. Obyvatelé Chrudimi by ho jistě uvítali. Je to ale záměr na řadu let," řekl Odvárka.
 Slatiňanská radnice letos zase postaví u výletní restaurace Na Monaku nové hřiště pro děti. Několikaletým záměrem radních ze Slatiňan je přeměna zchátralé chaty postavené v lese ve stylu švýcarských horských chat na informační a školicí centrum s ubytovnou.
 "Budeme usilovat o získání dotace z peněz Evropské unie a norských fondů. Rádi bychom stavěli co nejdříve," řekl slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby