logo Silvarium tisk

LUDMILA MLSOVÁ

Jaký dopad bude mít v jižních Čechách zákon o církevních restitucích? Spoustě měst a obcí pomůže vyřešit problémy s pozemky. Na uvolnění církevního majetku už čekají ve Vimperku, v Kardašově Řečici či v Českém Krumlově.

JIŽNÍ ČECHY Při pohledu na vyšebrodský klášter ihned poznáte, která část patří cisterciákům a která státu. Vypadá to, jako by někdo majestátní historický areál rozdělil neviditelnou čarou.

Zatímco větší část majetku v rukách církevního řádu vzkvétá, pivovar a klášterní hospodářství spravované Pozemkovým fondem až neuvěřitelně chátrají.

„Pivovar má špatnou střechu, je částečně vyhořelý, takže každá zima se na jeho žalostném stavu silně podepíše,” popsal převor vyšebrodského kláštera Jan Justin Berka.

Letošní zima snad bude této národní kulturní památce škodit naposledy. Po různých problémech ve Sněmovně, Senátu a vrácením zákona prezidentem byly církevní restituce nakonec minulý čtvrtek definitivně schváleny. Prezident Václav Klaus navržený zákon nepodepsal, ani nevetoval, a tak od nového roku začne platit.

Díky němu by se mohl církvím vrátit zabavený majetek, který nyní spravuje Pozemkový fond a Lesy České republiky.

Na jihu Čech jde především o pole, louky a lesy. Největší římskokatolická církev má ve své databázi dohromady přes dvanáct tisíc pozemků, s většinou z nich však stále nemůže nakládat.

„Budeme usilovat o navrácení devíti tisíc pozemků, které nám byly sebrány,” potvrdil Tomáš Smolek, který má v českobudějovické diecézi restituce na starosti.

Podle biskupského generálního vikáře Adolfa Pintíře má diecéze okolo 360 farností a u každé z nich bude církev uplatňovat nároky podle pozemkových knih. „Máme přesnou evidenci majetku, který užíváme v současnosti, i toho, který nám byl zabraný po Únoru 1948. Jednotlivé farnosti mají většinou okolo pěti až deseti hektarů pozemků, někde to je i několik desítek hektarů,” upřesnil generální vikář.

Podle Pintíře nemůže církev počítat s navrácením pozemků, které jsou součástí šumavského národního parku. Přesto ale na úředníky biskupství čeká při přebírání majetku spousta administrativy a nové práce.

„Teď přestanou být restituce zajímavou záležitostí a stanou se šedivou prací. Předpokládáme, že Pozemkový fond ty pozemky pronajal, že je nenechal ležet ladem. Převezmeme od něj smlouvy a budeme hledat, co se s tím dá dělat. Někde se třeba přihlásí starostové, kteří budou mít o naše pozemky zájem,” přemítá Pintíř. Řada jihočeských měst a obcí už na to čeká. »

Na uvolnění církevního majetku čekají v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku, ve Vimperku na Prachaticku i v Českém Krumlově.

„Církevní pozemky ve správě Pozemkového fondu zasahují do lokality, s níž počítáme pro bytovou výstavbu, i do školského areálu,” upřesnil starosta Kardašovy Řečice Petr Nekut. V Krumlově zase blokovaný církevní pozemek brzdí využití zázemí bytového domu v Horní Bráně.

Ve Vimperku působí nevyřešené církevní restituce problémy snad v každé části tohoto příhraničního města. Vázané jsou tam pozemky v centru, v bývalých kasárnách, na sídlišti nebo u Špidrovy ulice, která je výpadovkou na Prachatice.

Někde už se však stihli s církví domluvit ještě před vyřešením restitucí. Třeba v Horní Plané na Českokrumlovsku, kde církvi patří malý pozemek na trase plánované cyklostezky u Lipna.

„Církev nám vyšla vstříc, máme s ní dobré vztahy. Ale vím, že církevní restituce představují pro obce velkou brzdu zejména v infrastrukturní výstavbě. Proto vítám, že konečně dojde k odblokování rozvoje obcí,” řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

FAKTA Co má stát vrátit církvi

Největší římskokatolická církev má na jihu Čech na 9 tisíc pozemků, jež jí byly zabaveny v roce 1948. Celkem jde o několik tisíc hektarů polí, luk a lesů. Až na několik výjimek nejde o žádné velké plochy. V budějovické diecézi je asi 360 farností a ke každé z nich patří podle pozemkových knih většinou pět až 10 hektarů. Větší nevyřešené restituce má církevní řád cisterciáků ve Vyšším Brodě. Stát mu má vracet 3,5 tisíce hektarů lesů a 350 hektarů rybníků, ale také pivovar a klášterní hospodářství.

„Přihlásí se starostové, kteří budou mít o naše pozemky zájem.” Adolf Pintíř generální vikář

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě