logo Silvarium tisk

Martin Beneš

Lesy města Písku začaly obnovovat lom Živec. Turisté se tam dostanou po nové zpevněné cestě. Lom, kde se těžily drahé kameny, si budou moci prohlédnout z dřevěné terasy.

 

PÍSEK Turisty je to lokalita spíše zatím neobjevená. Písecké hory jsou přitom úžasnou oázou klidu s mnoha zajímavými místy.

Kousek od rozhledny Jarník na jednom z nejvyšších vrchů přírodního parku je opuštěný lom Živec. V 19. století tam probíhala těžba. Do nedávna se k lomu nedalo pořádně dostat a navíc byl plný bahna, větví a nepořádku.

Lesy města Písku nyní místo obnovují. Turisté se sem dostanou po nové zpevněné cestě, lom si budou moci prohlédnout z dřevěné terasy. U chaty Živec navíc vzniká nová stavba, která poslouží jako místo odpočinku a setkávání. Uprostřed bude otevřené ohniště.

„Bývala tu taková louka s ohništěm. Často tu býval nepořádek. Napadlo nás, že bychom tu mohli postavit kryté ohniště s odpočinkem pro pěší turisty a cyklisty a zároveň udělat přístup k nedalekému lomu,” představil projekt ředitel píseckých městských lesů Václav Zámečník. Lom byl roky opuštěný. Postupně zarůstal a měnil se v močál. I přístupová cesta byla těžko schůdná. „Bylo to tam i docela nebezpečné, takže jsme celý lom oplotili zábradlím. Udělali jsme také přístup po dřevěném chodníčku,” dodal Zámečník.

Nezbytné bylo z celého lomu odčerpat vodu. To nebylo vůbec jednoduché. Čerpadla píseckých hasičů jela nepřetržitě 56 hodin.

„Zásah byl komplikovaný velkým množstvím překážek na vodní hladině i pod ní. Celkem byla vodní hladina snížená o 12 metrů, přičemž voda zůstala pouze uprostřed lomu. Odstraněny byly také některé stromy, které hasiči nejprve zajistili z pramice a poté je vyprostila těžká technika,” popsal práce hasičů mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.

Přesto se však ještě zdaleka neobjevilo samotné dno lomu. To je pravděpodobně zhruba 15 až 20 metrů hlouběji.

„Zůstala tam taková kaše, kterou už čerpadla nezvládla pojmout. To už tam necháme, protože spodní voda lom zase napustí. To byl ostatně i jeden z důvodů, proč tu těžba skončila,” podotkl Zámečník.

Hasiče na místě vystřídali archeologové a pracovníci Prácheňského muzea Písek. Zvláště pro geology byl odčerpaný lom zajímavou příležitostí. Zdejší lokalita je totiž pro mineralogy nesmírně významná a nevědělo se, co pod hladinou bude skrývat.

„Živcové lomy v Píseckých horách byly prvním místem na světě, kde se našly některé vzácné minerály. Těžba tu trvala do konce 19. století, lámal se tu pegmatit pro svůj obsah živce, což byla keramická surovina,” vysvětlil Jaroslav Cícha, geolog Prácheňského muzea v Písku.

Práce vyjdou na 1,7 milionu, velkou část pokryje dotace

Geologové měli za to, že pracovníci žílu pegmatitu vytěžili a že toho moc po odčerpání vody nenajdou. Jenže výsledek je překvapil.

„Ukázalo se, že poměrně velká partie pegmatitu zůstala zachována. A právě ta s nejvyšším obsahem minerálů, která je pro nás nejzajímavější. Pro ně to byl spíš odpad,” řekl Cícha.

Geologové tak na stěnách lomu našli turmalín v obrovských až půlmetrových krystalech. Našli tu i beryl, kterým jsou Písecké hory proslulé. „Překvapil nás vysoký výskyt písekitu. Ten byl považován za samostatný minerál, který byl nalezen jen a pouze v tomto místě. A nese i jméno po Písku,” uvedl Cícha. Písecké hory byly proslulé hlavně díky nálezům drahokamů. Vyskytují se tu vzácné druhy berylů -jako akvamarín a heliodor zvaný též zlatý beryl. „Dělaly se z nich proslulé šperky. Jedná se o naleziště nejcennějších drahokamů u nás,” dodal Cícha.

Celkem vyjdou práce na 1,7 milionu korun, 70 procent této částky pokryje dotace.

Není to jediná zajímavost, kterou v Píseckých horách letos obnovili. Pár kilometrů dál nechalo město revitalizovat Karvašinský rybník. Ten nebude sloužit chovu ryb, ale bude mít funkci spíše retenční. Bude to tak nádherné místo pro přírodní koupání uprostřed lesů.

***

»„Živcové lomy v Píseckých horách byly prvním místem na světě, kde se našly vzácné minerály.” Jaroslav Cícha geolog Prácheňského muzea

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě