logo Silvarium tisk

Marek Kerles

Přijeďte se sám přesvědčit, že na Šumavě příroda netrpí, odmítal ministr Chalupa kritiku nešetrných zásahů proti kůrovci od eurokomisaře Potočnika. Brusel výzvu přijal a v půlce září odborníci vyslaní Evropskou komisí na jih Čech skutečně dorazí.

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE Zástupci Evropské komise se přijedou osobně přesvědčit, zda Česko na území národního parku Šumava neporušuje evropské směrnice na ochranu přírody. Brusel tak vyslyšel opakované výzvy k tomu, aby o Šumavě nerozhodoval jen na základě často protichůdných zpráv z Česka, ale také na základě osobní zkušenosti bruselských úředníků.

Návštěva byměla ovlivnit rozhodnutí o tom, zda bude Česká republika kvůli údajně nešetrným zásahům proti kůrovci v chráněných oblastech Šumavy čelit evropským sankcím. Zahájením správního řízení pohrozil Čechům v oficiálním dopise už na začátku června eurokomisař Janez Potočnik.

„Evropská komise nám oznámila, že 13. a 14. září navštíví Šumavu dva její delegovaní zástupci, aby se na místě seznámili se situací v parku,” potvrdil LN mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Brusel tak alespoň částečně vyhověl snaze ministra Tomáše Chalupy, který na Šumavu pozval přímo eurokomisaře Potočnika. A to v dopise, který před čtrnácti dny poslal do Bruselu jako oficiální odpověď na Potočnikovu kritiků zásahů v bezzásahových oblastech Šumavy.

Ministr tvrdí, že způsob boje proti kůrovci za současného vedení parku je k přírodě maximálně šetrný a nijak neovlivňuje výskyt chráněné fauny a flóry. „Takto provedený zásah nemá negativní dopad na lesní ekosystém,” píše Chalupa v dopise, jehož text mají LN k dispozici. Kdyby podle něj naopak správa parku proti kůrovci vůbec nezasahovala, mohlo by dojít k rozsáhlým škodám na evropsky chráněné přírodě. „Vážený pane komisaři, na závěr bych zdůraznil, že jsem výše uvedenými argumenty vaše obavy o osud Národního parku Šumava rozptýlil,” napsal doslova Chalupa.

Ekologičtí aktivisté se však domnívají, že ministr nepochopil podstatu bruselské kritiky. Protože prakticky celá Šumava spadá do soustavy evropsky chráněných území Natura 2000, musí každý rozsáhlejší zásah v těchto oblastech projít takzvaným naturovým posudkem. Slouží k posouzení toho, nakolik lidská činnost může ovlivnit výskyt konkrétních chráněných zvířat a rostlin. „Jenže správa parku si žádný takový posudek při loňském kácení v bezzásahové lokalitě Na Ptačímpotoce nezadala,” řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Fakt, že vedení Šumavy postupovalo protiprávně, podle něj potvrdilo i pondělní rozhodnutí České inspekce životního prostředí, která právě za tento zásah udělila správě parku pokutu ve výši 450 000 korun. Při kácení mělo docházet k rušení vzácné populace tetřeva hlušce. K udělení pokuty přispělo navíc i protiprávní použití chemických prostředků proti lýkožroutovi a vytvoření holiny u jezera Laka na Klatovsku v roce 2010, za kterou je však odpovědný ještě bývalý ředitel parku František Krejčí.

Současné vedení Šumavy se chce proti pokutě odvolat. Mimo jiné tvrdí, že park pod vedením Jana Stráského kácel na Šumavě méně a šetrněji než v dobách Františka Krejčího. „Přesto pokuta dříve nehrozila a dnes paradoxně hrozí,” diví se současný ředitel parku Jan Mánek.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě