logo Silvarium tisk

Kraj Plzeňský
(čtk)

V šumavské lokalitě Ptačí potok u Modravy včera začali lesní dělníci na stojato odkorňovat stromy, napadené kůrovcem. Na místě jsou i přes drobný déšť ekologičtí aktivisté, kteří ho už od pátku blokují před kácením uvedených stromů. Proti dnešní práci dělníků ale nezasahují. „Protože proti tomuto způsobu v podstatě nic nemáme, nebudeme ho blokovat,” řekl na místě přírodovědec Mojmír Vlašín.

Účastníci blokády ale upozorňují na to, že se odkorňují i stromy, u kterých to postrádá smysl, jsou podle nich zdravé nebo se z nich kůrovec už vyrojil. Považují to navíc za plýtvání finančními prostředky.

Mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek potvrdil, že v lokalitě jsou dnes na odkorňování tři pracovníci. „Jsou to shodou okolností lidé z firmy, kterou nám doporučilo Hnutí Duha,” řekl mluvčí. Nicméně zopakoval dřívější tvrzení parku, že ještě do tohoto týdne se budou na Ptačím potoce kůrovcem napadené stromy i kácet. S odkorňováním některých stromů stojících na rašelině se podle něj od počátku počítalo.

Kácení stromů na Ptačím potoce považují aktivisté za nelegální. V úterý ráno ale na místo dorazili těžaři. Pracovali však v sousedním lese, kde se podle ekologů může zasahovat, aktivisté proto odvolali nejvyšší pohotovost.

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský v úterý řekl, že chtějí v uvedené lokalitě začít neodkladně těžit. Neupřesnil ale, jak z Ptačího potoka aktivisty dostanou.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha správa Národního parku Šumava nemá ke kácení udělenou výjimku k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému, a nemá zpracovaný vliv na lokalitu Natura 2000. Podle právního rozboru, který si nechali udělat správci parku u advokátů, zaměřujících se na problematiku životního prostředí, ale prý „naturové” hodnocení v tomto případě není třeba.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě