logo Silvarium tisk

Není to ani souš, ale ani volná vodní plocha. Je to něco mezi – mokřad. Je důležitý tím, že zadržuje vodu v krajině, je domovem celé řady živočichů a rostlin a patří mezi tři biotopy s největší biologickou aktivitou (po deštných pralesech a korálových útesech). Dnes je to přesně 45 let, kdy byla podepsána mezinárodní úmluva na ochranu mokřadů.

Stalo se tak v íránském Rámsaru, odtud nese mezinárodní smlouva jméno Ramsarská úmluva. Jejím cílem je chránit tato důležitá a zranitelná místa. České slovo mokřad původně označovalo místo, které je mokré či jen dočasně vysychá. V 70. letech jej pak Jan Květa z Jihočeské univerzity zavedl jako český překlad anglického wetland.

Mokřadů je v České republice celá řada, jen několik jich je chráněných podle Ramsarské úmluvy. Patří mezi ně Šumavská rašeliniště, Třeboňské rybníky, Novozámecký a Břehyňský rybník, Lednické rybníky, Litovelské Pomoraví, Poodří, Krkonošská rašeliniště, Třeboňská rašeliniště, Mokřady dolního Podyjí, Mokřady Liběchovky a Pšovky, Podzemní Punkva, Krušnohorská rašeliniště, Pramenné vývěry a rašeliniště Slavkovského lesa, Horní Jizera. Celková rozloha těchto mokřadů je 635 kilometrů čtverečních a tvoří zhruba 0,8 procenta plochy ČR. „Mokřadů celosvětově výrazně ubývá. Během dvacátého století jich zmizela polovina. Mají přitom mimořádný význam," říká Karolína Šůlová, tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Kromě mokřadů chráněných podle mezinárodní smlouvy je i u nás nespočet mokřadů, podmáčených luk či rašelinišť, která jsou také v ohrožení. Typicky jim hrozí, že je lidé zavezou, vysuší, nebo že prostě zarostou.

Několik mokřadů má i Praha. Jeden snadno přístupný se nachází v Toulcově dvoře. „Žije zde několik ohrožených živočichů a podobně jako ostatní mokřady představuje také Toulcův mokřad ochranu před povodněmi," říká předsedkyně Toulcova dvora Lenka Skoupá. Mokřady ale najdete i ve Vinořském parku, v Počernicích (Počernický rybník a V pískovně), za Běchovicemi jsou Blatovské louky, u Dubče Lítožnice, významné jsou rybníky u Milíčovského lesa, šeberovské Hrnčířské louky a další. Pražské mokřady můžete prozkoumat zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě