logo Silvarium tisk

Lesníci v Olomouckém kraji nalíčili fotopasti a posílili hlídky Olomoucký kraj – Kdo by chtěl ušetřit za vánoční stromek a vydal se krást do lesa s pilkou v ruce, riskuje až patnáctitisícovou pokutu.

Nejenže lesníci posílili hlídky, ale na příjezdových cestách k plantážím s atraktivními jehličnany nalíčili fotopasti. Stromky natírají a prostřihují, aby nenechavce odradili. Na trhu v Olomouckém kraji je stromků dostatek – navzdory rozsáhlé kůrovcové kalamitě a problémům se zasycháním borovic. Proti loňsku regionální pěstitelé nezdražili.

STROMKŮ JE JINDE DOST

„Na smrkových plantážích, kterých nemáme moc, se kůrovec zatím neprojevuje. Prosychání borovic nás sice trápí, ale naštěstí na plantážích není nijak rozsáhlé. Stromků je před Vánocemi dostatek a každý si vybere," ujistil Ivo Koláček, zástupce ředitele Lesů města Olomouce, které tradičně nabízejí stromky na vánočních trzích na Výstavišti Flora Olomouc. ZÁVORY U PLANTÁŽÍ Ceny jsou stejné jako vloni. Smrk přijde na 250 korun, borovice z olomouckých lesů je za 300 a za smrk pichlavý zaplatí zájemce 350 korun. Lesníci přijali opatření, pokud by si někdo chtěl stromek vyřezat bez povolení. Příjezdové cesty k plantážím zajistili závorami a nalíčili fotopasti. „Stromky v lese se natírají proti okusu zvěří a nátěr je účinný i proti nenechavcům, protože v teple smrdí. Smrdět přitom dokáže i rok starý nátěr," upozornil Koláček. Už od listopadu posílili hlídky ve státních lesích. „Stromkům, které by se mohly zalíbit zlodějům, prostřihujeme korunu, aby se snížila jejich estetická hodnota. Účinný je také chemický postřik. Stromkům neublíží, ale silný zápach v teple zloděje nepříjemně překvapí," řekl Jiří Groda, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy ČR. Připomněl, že zloděje čeká až patnáctitisícová pokuta. 

Podnik ročně prodává asi sedm tisíc stromků, polovinu z plantáží a zbytek z lesních prořezávek. „Prodejcům nekonkurujeme, uspokojujeme jen místní poptávku," pokračoval Groda.

Průměrný stromek vyjde na 165 korun. Ceny se ale liší podle druhu i velikosti, nejlevněji vyjdou smrky. „Výnos z této činnosti se téměř rovná nákladům. Vnímáme to spíš jako službu veřejnosti," uvádí k tomu ekonomický ředitel Lesů ČR Daniel Vlkauvádí nova.
Postih hrozí i za sběr jmelí bez povolení. Podle Lesního zákona je jeho vyřezávání v korunách stromů zakázáno, přestože je přemnoženo a vlastníci lesa s tímto poloparazitem svádějí už několik let boj. Na sběr jmelí nicméně může vlastník lesa udělit výjimku. „Ročně jich vystavujeme několik," doplňuje Groda. Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší.

***

„Stromky v lese se natírají proti okusu zvěří a nátěr je účinný i proti nenechavcům, protože v teple smrdí."

Foto popis| ZABALIT STROMEK A UPRAVIT KMEN. Na předvánočním trhu je tradičně největší zájem o kavkazskou jedli, která neroste v lesích v České republice. V konkurenci s tímto cizokrajným krasavcem se však každoročně prosazují i regionální pěstitelé s jehličnany z lokálních plantáží. Například pěstitelé z Tovačova nabízejí smrčky, borovice i jedličky za ceny od 200 do 699 korun. „Každé ráno společně s brigádníky stromky nařežeme a čerstvé prodáváme. Zabalíme, upravíme kmen, jak kdo potřebuje. Tyto služby jsou pro nás standardem, bez toho to dnes nejde," usmál se Jaroslav Konečný. Tovačovské stromky bude nabízet u olomouckého Senima do 23. prosince.

DANIELA TAUBEROVÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě