logo Silvarium tisk
Název: Do Železných hor se vrací hořce
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 11.09.2007
Autor: VÍTĚZSLAV DITTRICH
Rubrika: Kraj Hradecký


Nasavrky - Do Železných hor se začaly vracet některé druhy rostlin a živočichů, které tu odborníci neviděli desítky let. V okolí Nasavrk a Trhové Kamenice se objevily bylina hořec hořepník a vzácná ryba sekavec písečný.
Výskyt modře kvetoucího hořce hořepníku zaznamenali botanici v Železných horách poprvé po třiceti letech. Upozornili je na něj místní obyvatelé. "Lidé narazili na modrou kytku, kterou neznali, a obrátili se na správu Chráněné krajinné oblasti Železné hory s dotazem, co to našli. Na místě jsme zjistili, že je to hořepník. Rostl v lokalitě, kde se před lety vyskytoval," řekl vedoucí správy František Bárta.

Hořcům prospěla změna hospodaření na loukách

Podle něj hořcům prospěla změna hospodaření v lokalitě. "Zemědělci přestali na louce intenzivně hospodařit a používají tam méně umělých hnojiv. To hořepníkům vyhovuje," řekl Bárta.
Jak je možné, že vzácné hořce dokázaly v Železných horách přečkat tři desetiletí? Bárta nabízí hned dvě teorie: "Dva nebo tři exempláře mohly přežívat v místech, kde si jich nikdo nevšiml. Druhou možností je, že vzešla nějaká stará semena. V přírodě je běžné, že jednoleté rostliny jednou za čas vykvetou a nadělají spoustu semen. Ta pak mohou vyklíčit i po deseti letech v zemi."
Hořec hořepník je je jedním ze zhruba 300 druhů hořců. Vyskytuje se ve vyšších nadmořských výškách, zejména na krkonošských loukách. Druhý objev v Železných horách patřil zoologům. Měl podobu asi deset centimetrů dlouhé ryby - sekavce písečného, který se v České republice vyskytuje jen na devíti místech. "Sekavec nás vlastně ani nepřekvapil. Čekali jsme ho. Už vloni byl zaznamenán jeho výskyt v Chrudimce. To ale nebylo na území chráněné krajinné oblasti. Letos jsme ho našli v okolí Trhové Kamenice a výše proti proudu byla nalezena celá jeho kolonie," řekl Bárta.
Sekavec písečný žije hlavně v pomalu tekoucích vodách s písečným nebo hlinitým dnem a řidšími porosty vodních rostlin. Živí se drobnými vodními bezobratlými živočichy a řasami. Patří ke vzácným a přísně chráněným živočišným druhům.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě