logo Silvarium tisk

KAREL HUTR

Vedoucí komise pro Optimalizaci vojenských újezdů Vladimír Kazatel řekl Příbramskému deníku:

Příbram – Zrušení Vojenského újezdu Brdy se nenávratně blíží. Jak ministerstvo obrany plní harmonogram opuštění tohoto újezdu a jaký bude další postup ohledně záměru vyhlásit v této oblasti Brd CHKO? Na to jsme se zeptali Vladimíra Kazatele, šéfa komise pro Optimalizaci vojenských újezdů.

* Připomeňte, kdy má být tedy zrušen vojenský újezd a co tomu musí předcházet?

Vojenský újezd Brdy má být zrušen k 31. 12. 2015. Vzhledem k tomu, že se jedná o samostatný územní celek, který má vlastní katastrální členění a vlastní správu vykonávanou Újezdním úřadem vojenského újezdu Brdy, je třeba území vojenského újezdu nově katastrálně rozdělit tak, aby toto území mohly spravovat příslušné kraje, obce a úřady, pod které budou následně spadat.

* Asi by veřejnost zajímalo, jak bude fungovat CHKO Brdy v souvislosti s pohybem návštěvníků na území? Budou lidé moci navštěvovat jakoukoli lokalitu, když nebude oblast zájmovým územím armády?

Ministerstvo obrany využívá vojenské újezdy jako vojenský prostor, který je primárně určený k výcviku vosk a je tedy s omezeným vstupem. Tento režim bezesporu vytvořil skvělé podmínky pro místní flóru a faunu, aby se rozvíjela bez civilizačních vlivů, a tak zabezpečil ochranu přírody. Okrajové části újezdu jsou nyní částečně zpřístupněny pro turisty a cykloturisty (pozn.: o víkendech a svátcích). Po zrušení vojenského újezdu, kdy vznikne CHKO, bude nastaven nový režim, který si určí ministerstvo životního prostředí (MŽP) dle zonací. Lze předpokládat, že bude podobný.

* Jak to bude třeba s houbařením, pěší a cykloturistikou?

To je opět otázka na MŽP, budoucího spravovatele CHKO Brdy, ale lze předpokládat, že stejný režim bude zaveden jako je tomu v jiných CHKO po České republice.

* Omezí třeba statut CHKO Brdy tolik kritizovanou těžbu dřeva ve vojenských Brdech?

Těžba probíhá podle schválených lesních hospodářských plánů Vojenským lesním úřadem v Praze, s ohledem na vodní zdroje, vyhlášené chráněné území atd. Tyto plány (pozn.: platí na 10 let) zůstanou v platnosti i po zřízení statutu CHKO. Teprve po skončení jejich platnosti se budou schvalovat nové. Lesní pozemky na území vojenského újezdu nejsou až tak cenné, jak je často mylně prezentováno. Tomu také odpovídá předběžná zonace pro CHKO Brdy, kde zhruba 91% území vojenského újezdu je navrženo do III. zóny a jedná se téměř výhradně o zalesněné pozemky. Lze ale předpokládat například změny v následné výsadbě, kdy bude kladen větší důraz na výsadbu původní kultury.

* Jaký je rozdíl mezi ochranou přírody v CHKO a ve vojenských újezdech?

Vojenské újezdy jsou zřízeny zvláštním zákonem a mají svůj zvláštní režim, který vychází ze zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany ČR. Každý vojenský újezd má zpracovaný svůj územní plán a ten je podřízen pouze výcviku Armády ČR. Územní plán Vojenského újezdu Brdy umožňuje využití prostoru pro výcvik Armády ČR, lesnickou činnost a využití vodních zdrojů. Není zde možné povolovat mimo vojenských staveb žádné stavby, komunikace, rekreační zařízení, prostě nic. Vojenský újezd není zatížen žádnou masivní dopravou, pohyb osob je omezen. Současný stav je takový, že Vojenský újezd Brdy je téměř neobydlen, nezatížen žádnými stavbami, infrastrukturou, žádnými zdroji znečištění. Z tohoto důvodu je toto území relativně zachované a hlavně neobydlené. Pak je samozřejmě jednodušší chránit zdejší přírodu, protože se prostě nemusíte potýkat se spoustou problémů a negativních vlivů. To je ten základní rozdíl mezi vojenskými újezdy a CHKO nebo obecně všech chráněných území, kdy na těchto územích jsou obce, města, nedílná infrastruktura a probíhá jejich přirozený rozvoj. Ministerstvo obrany deklarovalo hned od začátku vyhlášení záměru zrušení Vojenského újezdu Brdy, že jako podmínku jeho zrušení je zachování kontinuity ochrany unikátní brdské přírody. CHKO tedy společně deklarovali ministři obrany a životního prostředí jako nejvhodnější formu navazující ochrany přírody. Budoucí CHKO Brdy bude mít tak velmi dobrou výchozí pozici. Pak bude možné i zvážit možnost nezřizovat vlastní správu CHKO Brdy a zvážit možnost řídit CHKO Brdy např. z pozice Agentury ochrany přírody a krajiny Středočeského kraje, která se již dlouhodobě na ochraně přírody v Brdech podílí a toto území velmi dobře zná.

* Na území Vojenského újezdu Brdy existují chráněné lokality evropského významu Natura 2000. Jsou vyhlášeny nové lokality? Stará se újezd o tyto oblasti?

V současné době je na území vojenského újezdu vyhlášeno 11 evropsky významných lokalit. K dosavadním 6 vyhlášeným v roce 2009 přibylo 5 nových (Teslínské louky, Trokavecké louky, Padrťsko, Tok, Brda). Jedná se spíše o maloplošná území, kde se snažíme chráněným druhům vytvořit ty nejlepší podmínky, nebo v daném území zachovat původní stav. Újezdní úřad zajišťuje ochranu těchto lokalit ve spolupráci s VLS Hořovice, VUSS Praha, Hornickým muzeem v Příbrami, AOPK Středočeského kraje a případně dalších externích spolupracovníků. Ze zástupců těchto organizací jsme vytvořili pracovní skupinu v roce 2008 a v rámci této skupiny plánujeme a realizujeme managementová opatření nejen pro tyto vybrané lokality. V této pracovní skupině máme zajištěny všechny potřebné profese od zoologa až po finančníka a já osobně jsem z prací této skupiny velmi spokojen.

* Co podle vás přinese CHKO Brdům po zrušení újezdu?

CHKO by mělo pro brdskou krajinu zajistit kontinuální ochranu přírody. Osobně si myslím a doufám, že nebudou velké změny. Na druhé straně po zrušení statutu vojenského újezdu přijdou střední Brdy o jisté svérázný, ale účinný systém ochrany a proto je nutné zde vyhlásit režim ochrany, který je bude co nejvíce suplovat. Osobně si od režimu CHKO především slibuji, že bude vedle ochrany přírody také řádně dohlížet na správný rozvoj turistiky tak, aby byla příroda vždy na prvním místě. Doufám, že si střední Brdy zachovají svoji přirozenou krásu a opuštěnost od všech civilizačních vlivů, což považuji za jejich největší přednost.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě