logo Silvarium tisk

Ludmila Žlábková        

Kam mizí dřevo ze stromů pokácených pracovníky technických služeb na území města Hradec Králové?

A kdo rozhoduje o tom, které stromy budou pokáceny, zajímalo Lubomíra Kukála z městské části Věkoše. Kompetentních osob se na to přišel zeptat na březnové jednání hradeckého zastupitelstva. Zhruba před rokem totiž pana Kukála zaujala na webových stránkách městských technických služeb nabídka odkoupení palivového dřeva za výhodnou cenu 100 korun za běžný metr. Ale když se o koupi začal zajímat, nestačil se divit, jaké mašinérie se stal účastníkem.

„Telefonicky jsem projevil zájem. Paní, se kterou jsem hovořil, mi řekla, že se mi ozvou. Po 14 dnech mlčení jsem volal znovu. A bylo mi řečeno, že svou žádost musím napsat písemně. Napsal jsem doporučený dopis a opět tři neděle ticho. Nakonec mi bylo řečeno, že externím občanům se nebude prodávat, protože dřeva je málo,” postěžoval si zastupitelům. „Dřevo vytěžené z kácení jde dílem na městský útulek, kde se topí dřevem. Větve jdou do kompostárny a část odkupují zaměstnanci.

V konkrétním případě dřeva, o které jste projevil zájem, ho odkoupili čtyři naši zaměstnanci,” odpověděl mu ředitel technických služeb Henzl. Nabídka koupě palivového dřeva přitom na webu TS visí dodnes.

„Když kupuju dřevo stejného charakteru od městských lesů, přijde na 800, 900 korun.

Proč já, jako běžný občan města, nemám stejnou možnost jako zaměstnanci technických služeb?” vrtá nadále hlavou Lubomíru Kukálovi.

Podle zastupitele Adama Záruby (Změna pro Hradec) je zásadním problémem v systému péče o dřevo skutečnost, že město jako vlastník stromů udělilo plnou moc pro nakládání se zelení technickým službám.

„Rozhodují, v jakém stavu dřeviny jsou, a zároveň provádějí údržbu včetně kácení, a na závěr jsou jejich zaměstnanci motivováni možností výhodného odkupu dřevní hmoty. V tom vidím trochu střet zájmů,” míní Záruba.

Řešením by podle něj mohlo být zřízení funkce městského dendrologa. „Funkci by měl nezávislou na instituci technických služeb. Tím bychom se zbavili i stínu podezření o možné motivaci ke kácení,” vysvětlil svůj nápad zastupitel.

Změnou by měla projít i komunikace mezi vedením města a odborem životního prostředí, který kácení povoluje. Řekl to primátor Zdeněk Fink (HDK) v reakci na masívní kácení v ulici Na Drahách v Malšovicích.

„Jsme hrubě nespokojeni s informovaností z odboru životního prostředí. Protože jsme se o kácení v ulici Na Drahách dozvěděli až po pokácení stromů. Je velmi špatná komunikace,” připustil primátor.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě