logo Silvarium tisk

Majitelé lesů vysazují stále více listnaté stromy. Mezi nejčastěji vysazované listnáče patří buk a dub. Vyplývá to ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2017. Plocha obnovených lesních porostů za rok 2017 dosáhla 24 446 hektarů, a dlouhodobé tak vykazuje ve srovnání s předchozími roky vyrovnaný trend.

„Naším cílem je mít druhově pestré lesní porosty, které budou lépe odolávat krizovým situacím, ať už jde o kůrovcovou kalamitu, nebo extrémní výkyvy počasí," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Lesní pozemky se v České republice trvale rozšiřují, v minulém roce se zvětšily o 1809 hektarů, přičemž neustále se snižuje plocha jehličnatých dřevin. Nejlesnatějšími jsou Liberecký, Karlovarský a Plzeňský kraj.

Z pohledu ochrany lesa lže rok 2017 označit celkově jako období obzvláště nepříznivé, zejména s ohledem na rozsáhlá poškození smrkových porostů podkorním hmyzem a bořivými větry. Z regionálního hlediska přetrvávají velké rozdíly, když území Moravy a Slezska, dlouhodobě výrazněji zasažené suchem, vykázalo u většiny skupin škodlivých faktorů relativně i absolutně větší objemy poškození než plošně mnohem rozlehlejší území Čech. Pořadí hlavních škodlivých faktorů bylo obdobné jako v předchozím roce, když škodlivé působení biotických činitelů generovalo opět vyšší nahodilé těžby, než tomu bylo v případě abiotických vlivů. Nejvážnější situace panuje u poškození, která jsou způsobena přemnoženým podkorním hmyzem na smrku, aktivizací václavky a také trvajícím negativním působením přemnožené spárkaté zvěře. Z abiotických vlivů se jednalo hlavně o větrné polomy a o rozsáhlé predispoziční i přímé působení přetrvávajícího sucha. V důsledku těchto negativních vlivů bylo v České republice evidováno 5,34 milionu metrů krychlových smrkového kůrovcového dříví, zatímco v roce 2016 to bylo přibližně 4,21 milionu metrů krychlových.

Ministerstvo zemědělství poskytlo vloni ze státního rozpočtu na takzvané mandatorní výdaje a služby téměř 270 milionů korun. Peníze byly určeny například na letecké vápnění lesních půd, výsadbu melioračních a zpevňujících dřevin nebo na zpracování lesních hospodářských osnov pro menší vlastníky. Dalších 19 milionů korun vynaložilo ministerstvo na obnovu lesů poškozených imisemi. Na obnovu a zajištění mladých porostů šlo téměř 250 milionů korun, na ekologické a k přírodě šetrné technologie 43 milionů korun. Na ochranu a reprodukci genofondu lesních dřevin směřovalo více než 14 milionů korun. Další prostředky do lesů spolufinancuje rozpočet Evropské unie. Z nich je možné například budovat lesní cesty, obnovovat porosty po kalamitách nebo zalesňovat.

Rok 2017, stejně jako předchozí roky 2015 a 2016, přinesl další viditelnou změnu v oblasti navracení lesních majetků církvím a náboženskými společnostem, kterým narůstá porostní plocha, a naopak u lesů spravovaných státním podnikem Lesy ČR tento podíl klesá. Stejně jako v předchozích letech však stále nejvíce procent zaujímají lesy ve správě Lesů ČR a to 47 procent, další významný podíl tvoří soukromí vlastníci, obce a města. Ostatní vlastníci jsou zastoupeni podstatně menším procentem a čítají statisticky nevýznamný podíl. „Obecně lze konstatovat, že vlastnická struktura bude vždy doznávat určitých změn. Roztříštěné majetky je zájem slučovat a u velkých vlastníků běží arondační programy, tedy scelování drobnějších pozemků, u menších roztříštěnost řeší komplexní pozemkové úpravy. Změny ve vlastnické struktuře lze nadále očekávat vzhledem k pokračování návratu majetků církvím i vzhledem ke snaze scelování majetků," uvádí zpráva.

Vloni byly uzavřeny téměř všechny dohody o vydání majetku, k dokončení této fáze církevních restitucí zbývalo uzavřít posledních několik dohod. Lesy ČR evidovaly ke konci prosince 2017 celkem 2311 výzev k vydání majetku, ve kterých oprávněné osoby uplatnily požadavky na vydání 49 275 pozemků a 1398 staveb. U části výzev se přitom jedná o duplicitně uplatněné nároky. Ke dni 31. prosince 2017 bylo uzavřeno s oprávněnými osobami 2099 dohod o vydání nárokovaného majetku v rozsahu 18 662 pozemků o celkové výměře 79 851 hektarů a 261 staveb. Lesy ČR evidovaly k tomuto datu 726 rozhodnutí Státního pozemkového úřadu, ve kterých bylo rozhodnuto, že oprávněné osoby jsou vlastníkem 5147 pozemků o celkové výměře 52 761 hektarů a 107 staveb, informuje Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě