logo Silvarium tisk

Jitka Marková

Finanční toky do ochrany přírody jsou obrovské. Významná část financí je věnována na problémy vodního hospodářství a ochranu proti povodním. Nemalé částky spotřebují instituce zabývající se ochranou životního prostředí (AOPK), ekologické neziskové organizace, zvláště pak Hnutí Duha a Český svaz ochránců přírody, ale i nadace, které opětovně přerozdělují výraznou část poskytnutých financí ekologickým neziskovkám.

Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) je organizační složkou státu a zastřešující organizací pro jednotlivé chráněné krajinné oblasti v České republice (vyjma CHKO Šumava). AOPK zajišťuje výkon státní správy. Čítá kolem šesti set zaměstnanců. František Pelc, její současný ředitel, byl ředitelem i v letech 2006 - 2007, poté působil jako náměstek na ministerstvu životního prostředí. V roce 2010 byl znovu dosazen na post ředitele AOPK.

Bobtnání organizační složky státu

Zatímco rozpočet AOPK ČR v roce 1998 činil 107 milionů Kč a k 1. 7. 1999 měla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR celkem 339 zaměstnanců, v roce 2009 se rozpočet AOPK vyšplhal na 581 milionů Kč a mzdové náklady pro cca 600 zaměstnanců na 247,9 milionu Kč, tedy 43% celkového ročního rozpočtu. Průměr na zaměstnance přesahuje 400 tisíc korun za jeden rok. Jen málokteré podniky a instituce si mohou dovolit vyšší náklady na mzdy než třicet procent rozpočtu.

Granty z fondů EU Z operačních programů Evropské unie bylo pro AOPK alokováno v letech 2008 - 2011: 637 130 000 korun, z toho naprostá většina v roce 2010.

V dotačních titulech nalezneme mnoho různorodých činností. Na monitoringy, informační střediska, revitalizaci rybníků jsou uvolňovány částky řádově v milionech až desítkách milionů korun. Například dokončení revitalizace Bohdanečského rybníka (o rozloze 158 hektarů a maximální hloubce dva metry) byl udělen grant ve výši 74 milionu korun, na záchranu rybníka Velký Váček jedenáct miliónů a na revitalizaci rybníků v přírodní rezervaci Meandry Smědé třináct miliónů korun. Významnou část dotací spolyká budování domů přírody, z nichž nejdráže vyjde i po ořezání dotací ministrem Chalupou Dům přírody Moravského krasu (74 miliónů korun), těsně sledován Domem přírody Litovelského Pomoraví (65 milionů korun). Nedovedu si představit ředitele Pelce ani s lopatou v ruce při odbahňování rybníků, ale ani s cihlou při stavbě informačních center. Zdá se, že nejdůležitějším úkolem současného ředitele AOPK na pozici náměstka ministra bylo finanční zajištění domovské instituce a následné přerozdělování financí, které pro ni získal.

Pro úplnost už jen doplníme, že AOPK spolu s Českou společností ornitologickou (nevládní nezisková organizace, člen Bird-Life International) a dalšími ekologickými neziskovkami jsou zodpovědné za návrhy pro vyhlašování EVL (evropsky významná lokalita) a PO (ptačí oblast). V současné době se EVL rozkládají na ploše 9,96% a ptačí oblasti na 8,91% plochy České republiky. V rámci Natury 2000 jde velmi často o ochranu přírody „za trest”, v níž přírodovědné aspekty vždy převálcují aspekty ekonomické, sociální a jiné. Nedodržování doporučených opatření Natury 2000 znamená citelný postih pro vlastníka pozemku, na němž je - třeba i proti jeho vůli - chráněná oblast vyhlášena.

Financování ochrany životního prostředí

Pro roky 2007 - 2013 získal Operační program Životní prostředí z fondů EU pět miliard euro, tj. asi sto dvacet miliard korun. Je druhým největším z šestadvaceti existujících dotačních titulů v České republice. K proplacení bylo schváleno 75,5 miliard korun, příjemcům podpory bylo dosud proplaceno 21,1 miliard korun.

Ekologie se stává velmi výnosným byznysem, jenž umožňuje dobré živobytí nejen slušným a erudovaným přírodovědcům, ale i aktivistům, kteří často ani nepoznali, co je to skutečná práce. Přírodovědné obory se snaží zaujmout trůn královny věd. Nadvláda environmentalistického myšlení nad myšlením prostého šumavského sedláka dovedla Šumavu k ekologické katastrofě. Živí se na ní armáda jihočeských vědců, současné vedení AOPK, bývalí ministři životního prostředí a další aktivisté.

Musíme jen doufat, že se česká věda rychle vrátí ke svým dobrým tradicím a opětovně zjistí, že nejlepším hnojivem je pravý hnůj a nejdůležitější součástí Šumavy zelený les. Teprve pak se může naše poněkud zdivočelá společnost zabývat reálnými návrhy na smysluplnou ochranu přírody.

A nakonec trochu škodolibě poznamenejme, že na evropsky významnou lokalitu Petřín (velmi významnou lokalitu, mimo jiné refugium hmyzí fauny) se z oken Hradu dívá i prezident Václav Klaus.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě