logo Silvarium tisk

Jižní Čechy

Šumava – Správa Národního parku Šumava vydala v úterý prohlášení, v němž varuje, že pokud se proti kůrovci rázně nezasáhne, hrozí, že do tří let bude západní část Šumavy bez smrků. Podrobnou zprávu o postoji parku jsme přinesli již ve včerejším vydání Deníku. Přístup vedení parku je však v rozporu s přesvědčením ekologů, kteří v současné době blokují kácení kůrovcem napadených stromů u Ptačího potoka. ,,Považujeme za nehoráznost, že ředitel parku otevřeně říká, jak bude porušovat zákon, protože je nevyhovující. Kam bychom došli, kdyby se ve společnosti takto choval každý. Ať si u poslanců vyjedná změnu a pak podle ní jedná, ne naopak,” míní mluvčí ekologů Mojmír Vlašín, který je zastupitelem města Brna a zároveň místopředsedou dozorčí rady Lesů města Brna.

Vlašín, jenž se blokády osobně účastní, odmítá tvrzení náměstka ředitele parku Jiřího Mánka, že do tří let bude západní část Šumavy bez smrků. Kůrovec je podle něj lékař lesa, který zajišťuje přirozenou obnovu lesního podrostu. Jako příklad uvádí blokádu kácení v Trojmezenském pralese zhruba před deseti lety.

„Tam je naprosto markatní, že blokáda měla smysl. Zachránilo se 165 hektarů lesa. Roste tam nový les a stromy, které napadl kůrovec, slouží jako jeho ochrana i výživa. Jestli pan Mánek zásah proti kůrovci přirovnává k péči o pacienta, který nezemře, ale zůstane mu jizva v podobě holin, tak my říkáme, že jejich posuzování stavu lesa podle leteckého snímkování je jako kdyby určil lékař diagnózu pacienta ode dveří,” kontruje Mojmír Vlašín.

,,Nijak nechci podceňovat kůrovce, v hospodářském lese je opravdu nutné proti kůrovci postupovat velmi tvrdě, ale tady jsme v národním parku a holiny jsou jednoznačně nejhorší, co lze vytvořit. Není možné, aby ten, kdo má nějaké území chránit, jej naopak devastoval a vědomě postupoval protizákonně,” upozorňuje Vlašín.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě