logo Silvarium tisk

Nelegální kácení stromů v českých lesích dostalo organizovaný charakter. Napomáhají tomu vysoké ceny dřeva. Škody se šplhají do desítek milionů korun.

Nastrčené osoby v rolích „bílých koňů", firmy neustále měnící název či síť spolupracovníků. Nelegální těžba dřeva v Česku postoupila do vyšší fáze, do stadia organizovaného zločinu. Zjistila to Česká inspekce životního prostředí a ví o tom i policie.
„To, že tato trestná činnost vykazuje prvky organizované kriminality, je pravda. Využívání nastrčených vlastníků lesa, vybraných dřevorubců a hlavně pokusy o zastírání původu dřeva při jeho obchodování jsou v současné době jedním z rysů této kriminality," sdělil TÝDNU mluvčí policejního prezidia David Schön. „Pachatelé mění často lokality, aby znesnadnili možnost odhalení, respektive aby ztížili prokázání personálního propojení jednotlivých případů."
Příkladem je společnost I. L. C., která za sérii šesti nezákonných těžeb u Chrudimi, Svitav a Trutnova dostala pokutu 2,5 milionu korun. Lidé spojení s touto firmou pak pokračovali v organizování dalšího kácení pod jinými firmami.

Zářez v kmeni

Kauza začala v roce 2012, kdy už byla nelegální těžba na vzestupu. Ještě v letech 2007 až 2009 prošetřovala inspekce poškození lesa na celkové rozloze 20 až 30 hektarů, přičemž nelegálně pokáceného dřeva bylo asi pět tisíc metrů krychlových. V posledních letech se poškozená plocha téměř zdvojnásobila a nezákonně pokácených stromů je dokonce až trojnásobek. Důvodem zvýšeného zájmu o stromy je především rostoucí cena dříví.
Stejně jako podnikavci mění názvy svých firem, střídají i různé metody nelegálního kácení. Jedna z nich využívá spolupráci s realitní kanceláří, která tipuje vhodné lesní porosty k prodeji. Makléř posléze nabídne prodávajícímu platbu v hotovosti a zajistí bleskový převod pozemků. Hlavní organizátor poté osloví lesní dělníky, kteří za patřičný obnos udělají pilou do kmenů zářez.
Nový majitel lesa pak oznámí na policii, že mu někdo poškodil jeho stromy, a zároveň požádá příslušný úřad o povolení kácet, aby kmeny neohrožovaly návštěvníky lesa. Úřadu v takovém případě nezbývá nic jiného než těžbu povolit. Další metodou je, že si lesnická společnost najme soukromý les, který bez vědomí majitele vykácí, z regionu pak zmizí a firma oficiálně ukončí svou činnost.
„V letech 2012 a 2013 jsme policii předali vždy po jednom trestním oznámení na nelegální kácení dřeva, loni pak tři oznámení a letos zatím jedno," řekl Pavel Zima, vedoucí oddělení ochrany lesa České inspekce životního prostředí. Policie ale řešila více takových případů, za poslední roky jich jsou desítky – nejvíce to bylo v roce 2013, kdy jich bylo třináct.
Pokud se neoprávněné velkoplošné kácení stromů nedostane až k policii, uděluje inspekce za tyto činy poměrně vysoké pokuty. V roce 2013 to bylo zhruba za 12 milionu korun, loni víc než 4,5 milionů. Zatím poslední sankce je z počátku června, kdy společnost Inseta v likvidaci dostala pokutu 1,5 milionu korun za úmyslnou nelegální těžbu u Mladé Boleslavi. Část pokut se ovšem úřadům nikdy nepodaří vymoci, přitom škody v porostech bývají vyšší, než jsou udělené sankce. Každoročních zhruba 50 vypleněných hektarů představuje škodu asi 100 milionů korun.

Krátká spravedlnost

Někdy se policii nepodaří konkrétního pachatele vypátrat, respektive usvědčit. Například loni na Mostecku neznámý zloděj vykácel na šesti hektarech 1,5 tisíce metrů krychlových dřeva a způsobil ekologickou škodu bezmála za 25 milionů korun. Policie však v dubnu případ odložila, protože viníka nenašla. Podobný je případ z Královéhradeckého kraje, kde bylo zjištěno, že nezákonné těžby organizoval muž z Moravských Budějovic, který měl už z let 2009 a 2010 na svědomí nepovolené kácení na různých místech republiky a inspekce mu opakovaně udělovala statisícové pokuty. Jenomže ani jeho se nakonec nepodařilo usvědčit.
Policie tvrdí, že až tak neúspěšná není. Podle mluvčího Davida Schöna z třinácti prošetřovaných případů v roce 2013 skončilo obviněním pět, přičemž na dvou se ještě pracuje. „V roce 2014 bylo devět případů a ze čtyř ukončených se dvakrát podařilo zajistit pachatele," řekl Schön.
Když už se nelegální těžba dřeva dostane až k soudu, obvykle se líčení táhne roky. Obžalovaní pochopitelně dělají vše pro to, aby projednávání své kauzy co nejvíce natáhli. To je i případ Richarda Jurča, kterého minulý týden Okresní soud v Domažlicích uznal vinným z nezákonného vykácení lesa u Munětína – ačkoli stromy tam nechal porazit už v roce 2011. Do soudní sítě nakonec dorazil s eskortou, protože byl mezitím odsouzen na 3,5 roku vězení za jinou nelegální těžbu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě