logo Silvarium tisk

Václav Prokš

Hartmanice (Klatovsko) 21. března (ČTK) - Cena dřevní štěpky, která vytápí šumavské Hartmanice, vzrostla za sedm let trojnásobně. Drahé palivo spolu s rostoucí cenou elektřiny výrazně zdražuje teplo v pohraniční obci, která v roce 1996 pořídila právě kvůli úsporám ekologický kotel na biomasu. V šumavských lesích operují giganti, pro které je výhodnější vyvážet štěpku do zahraničí, řekl ČTK starosta Jiří Jukl. Nedostatek biomasy do kotelny zatím město nepociťuje.

"Kromě problémů s velkými dodavateli nám do toho zasáhl stát, který loni snížil (cenovou) hranici výběrových řízení a zúžil nám prostor pro dodavatele," uvedl Jukl. Hartmanice nechtěly být vázané na jednu firmu a rámcovým výběrovým řízením získaly čtyři dodavatele na pět let.

První roky nakupovaly prostorový metr štěpky za 150 korun, díky čemuž měly velmi levné teplo za 220 Kč/GJ. Kvůli ztrojnásobení ceny dřevního odpadu a výraznému růstu ceny elektřiny potřebné k efektivnímu spalování za něj letos lidé platí 512 Kč/GJ včetně DPH, loni to bylo 445 Kč/GJ. "Ještě jsme pod celostátním průměrem," uvedl Jukl.

Hartmanice dokonce ještě před dvěma lety uvažovaly, že se znovu vrátí k vytápění levnějším, ale neekologickým uhlím. Ještě v roce 2010 byla cena štěpky na hranici ekonomické přijatelnosti, poté se ale podle Jukla obří dodavatelé "trošičku umoudřili". Skupiny, které si podle Jukla v oblasti drží monopol, odebírají štěpku nikoli na vytápění, ale ke zlepšení ekonomického výsledku velkých tepláren. "Ty vydávají minimální poplatky za emise a navíc získají dotaci na přestavbu celé teplárny," uvedl. Navíc elektrárny, které spalují dřevní odpad, inkasují vyšší dotované ceny.

Hartmanice potřebují 6000 tun paliva ročně, asi 10.000 prostorových metrů. Kupují hlavně bílou štěpku, tedy odpad z pil, ale nemohou spalovat zelenou z lesů. Město ji musí svážet ze stále větší vzdálenosti, přitom ze začátku nakupovalo jen ze sousedních obcí a místních pil, které už dávají většinu jinam.

Město s 1040 obyvateli investovalo do kotelny na biomasu a rozvodů 75 milionů Kč. Z většiny to pokryla dotace EU a státu. Zdroj, který nahradil 14 uhelných kotelen, vytápí "zeleným" teplem 90 procent města včetně rodinných domků. "Tehdy se prosazovalo ekologické spalování, ale tím, že tu působí velké zdroje, to ztrácí na smyslu," dodal Jukl.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě