Přihlásit

Hnutí DUHA: Evropský zelený pás od českého pohraničí až do poloviny Německa vyhlášen za Národní přírodní památku (ekolist.cz)

Spolkový stát Durynsko začíná s vyznačováním Evropského zeleného pásu na celém svém území za Národní přírodní památku. Děje se tak po pátečním schválení zákona o Zeleném pásu v parlamentu spolkového státu Durynsko. Bude tak zajištěna ochrana části Evropského zeleného pásu začínající v česko-německém pohraničí až do poloviny jeho délky Německem. Zelený pás Durynska je první rozsáhlou Národní přírodní památkou v Německu s rozlohou 6 850 hektarů.

Evropský zelený pás sahající od Finska po Turecko je dlouhý více 12 500 kilometrů. Na území Německa se nalézá 1 393 kilometrů této přeshraniční ekologické sítě, která je domovem pro více 1 200 ohrožených druhů rostlin a živočichů, z nichž některé jsou ohroženy vyhynutím. [3]. V České republice na durynskou a saskou část Evropského zeleného pásu navazuje Ašsko, Český les, Šumava, Novohradské hory a dále pás pokračuje přes Slavonicko až k Břeclavi.

Klíčovými lokalitami tohoto nejrozsáhlejšího celoevropského biokoridoru na našem území je Národní park Podyjí a Národní park Šumava. V NP Šumava se o kvalitní ochraně přírody bude brzy rozhodovat při schvalování zonace, vymezení klidových oblastí a zásad péče o národní park.

Ochrana Evropského zeleného pásu na území České Republiky má i zásadní nedostatky. Cenné lužní území na soutoku Moravy a Dyje stále nemá odpovídající ochranu. V této oblasti nazývané Moravská Amazonie by měl být kvůli jedinečným přírodním podmínkám vyhlášen národní park nebo aspoň chráněná krajinná oblast. Ochrana pomocí maloplošných chráněných území, jak ji zde nyní diskutují Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, není dostatečným řešením.

Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí DUHA, řekl: "Nespornými přínosy ochrany Evropského zeleného pásu v Durynsku by se nyní měla inspirovat i česká vláda. Příští rok bude Evropský zelený pás oslavovat třicet let existence a bylo by vhodným narozeninovým darem zajistit dostatečnou ochranu jedinečného území"Moravské Amazonie"na soutoku Moravy a Dyje."

Hubert Weiger, předseda organizace Přátelé Země Německo (Bund, Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland eV), k vyhlášení durynské části Evropského zeleného pásu řekl:

"Od roku 1989 se ochránci přírody z bývalého východního a západního Německa snaží o vyhlášení někdejšího hraničního pásma mezi oběma zeměmi za zelený pás. Ochrana durynské části Evropského zeleného pásu je významným milníkem pro zachování této jedinečné ekologické sítě a živého památníku nedávné německé a evropské historie."
Ron Hoffmann, předseda ekologické organizace Bund Durynsko, řekl:

"Zelený pás ukazuje, že hranice mohou být překonány a že my lidé potřebujeme živou přírodu. Zelený pás nabízí živobytí místním pastýřům a zemědělcům a stále více přitahuje do bývalých příhraničních oblastí návštěvníky z Německa i ze zahraničí."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby