logo Silvarium tisk

MARTIN VOKURKA

Za iluzí krásných Krušných hor se skrývá boj lesníků o přežití a o záchranu ekosystému

Mostecko – Pro lesníky je to stále noční můra: zpustlé hory pokryté pahýly stromů zničených kyselým deštěm. Desítky let staré vzpomínky na Krušné hory se znovu vynořují. Lesníci se obávají, že obnova původního ekosystému se zpomalí a v nejhorším případě zastaví. Nechtějí, aby skončila podpora hospodaření v nestátních lesích.

Ústecký kraj přiznává, že v lesnickém fondu nemá peníze. A to v době, kdy krušnohorské lesy potřebují další investice. Málo odolné stromy vysázené na holinách po socialistickém smogu jsou za hranicí životnosti.

„Stav porostů náhradních dřevin je alarmující a dochází k jejich odumírání,” říká Erich Ulbert, ředitel Správy městských lesů Most. Krajským radním napsal dopis, ve kterém upozornil na důležitost lesů pro region, ekologii, turistiku, protipovodňovou ochranu i podnikání.

Města a obce musejí obnovu nevýdělečných lesů z nepůvodních dřevin dotovat. Pokud je nikdo další nepodpoří, ohrozí to i práci stovek lesníků a živnostníků závislých na lesích. Podle Ulberta omezí investice, které umožňují udržitelné ekologické hospodaření podle mezinárodní normy (PEFC) a rozvoj horských oblastí.

Krajští radní upozorňují, že lesnický fond zrušen nebyl. „Aktuálně sice není naplněn finančními prostředky, ale s jeho činností se počítá i do budoucna, kdy bude naplněn podle finančních možností kraje,” tvrdí Magdalena Hanáčková, mluvčí Ústeckého kraje.

Kritika se valí i na ostatní kraje a stát. „Podpora lesnictví se během osmi let snížila z půl miliardy na pouhých 160 milionů,” zlobí se František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR. Podle něj se lesnictví dostalo na okraj zájmu.

Pro obnovu odumírajících lesů na Mostecku to není dobrá zpráva. „Je čas už s tím začít něco dělat,” říká Luboš Motl, mezibořský odborník na životní prostředí a poradce pro oblast ochrany přírody.

***

ZLEPŠENÍ JEN NA PRVNÍ POHLED Po odsíření elektráren a náhradním zalesnění se Krušné hory staly pro turisty zajímavou lokalitou. Zelená nad uhelnou pánví pomohla nastartovat cestovní ruch. Nepůvodní lesy v překyselené půdě se ale dostávají za hranici své životnosti. Porosty smrku pichlavého, modřínu či bříz měly vydržet půl století, ale v řadě míst odumírají rychleji, než přitékají peníze na výsadbu odolnějších druhů. Jedná se o stovky milionů korun. To je ale jen jeden z problémů v regionu. Správci obecních a soukromých lesů si v březnu na celostátním srazu stěžovali na snižování finanční podpory celého lesnictví, které považují za výjimečné odvětví národního hospodářství. Nejistota, zda vůbec budou nějaké příspěvky, omezuje plánování péče o lesy a ohrožuje existenci lidí, kteří v lesích pracují. V ČR patří nestátním majitelům (např. městům a obcím) zhruba 40 procent lesů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě