logo Silvarium tisk

V kanceláři mluvčího Správy parku ve Vrchlabí Radka Drahného je dost místa nejen na práci jako takovou a na různé propagační materiály, ale momentálně i pro dvě stážistky z jihu Evropy.

Učí se v Krkonoších chránit přírodu!„Správa Krkonošského národního parku je členem různých mezinárodních institucí. Tedy i institucí sdružujících ochranářské organizace v rámci celé Evropy nebo i celého světa. Některé univerzity, které spolupracují s těmito institucemi, potom hledají možnost kam mohou své studenty vyslat na stáže, kde získají studenti praktickou znalost ochrany přírody a vlastně jak se management samotné ochrany přírody dělá," vysvětluje mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný.Italka Irene Lucchettaová je v Krkonoších na dva a Španělka Irene Maria Calvo Suarezová na tři měsíce.Krkonošská Noemova archa zachraňuje vzácné horské rostlinyJejich pobyt je financován z různých fondů, buď z Erasmu nebo z fondů daných univerzit.Obě především pozorují, co se kolem děje...„Jejich náplň spočívá především v tom, že nás stínují. Chodí s námi na naše pracovní akce, chodí na naše jednání, sledují co děláme my a zjišťují jak to děláme my tady," popisuje Radek Drahný s tím, že od stážistů pochopitelně nemůže chtít, aby se tak rychle naučili česky.„Ta jazyková bariéra je složitá věc. Naším pracovním komunikačním jazykem je angličtina, ale studenti, kteří k nám jezdí, mívají různou znalost tohoto jazyka. Když je to slabší znalost angličtiny, tak to pak působí trochu komplikace," říká Radek Drahný.I když se občas drobné komunikační potíže objeví, obě stážistky fungují tak, jak se od nich očekává. Pomáhají, učí se a poznávají.Irene Suarezová, která pochází z jihošpanělské Cordoby, třeba na krkonošských hřebenech poprvé v životě viděla takové množství sněhu: „Lidé se tu o přírodu hodně starají a málo ji znečišťují. Ve Španělsku to sice platí také, ale asi v menší míře než u vás. A je tu hodně rozdílné klima. Jsem z jihu Španělska a vlastně jsem v životě pořádně neviděla na vlastní oči sníh. A tady je ho tolik."Vedle toho, že se učí zahraniční stážisté, přináší jejich pobyt v Krkonoších zajímavé poznatky i správcům KRNAPu, říká Radek Drahný: „Je pro nás cenné, když nám oni řeknou jak vědí, že se daná situace řeší u nich. Když nám řeknou jak ochranu přírody dělají kolegové v jejich zemi."Rozdíly jsou prý především v legislativě, charakteru parků a podmínkách, přesto si obě strany mají co říct.Brzy se budete toulat po Krkonoších podle nových informačních tabulíVydejte se s námi do největší krkonošské jeskyněVíte kam chodívali posedět Krkonošští pašeráci?Sběr semen smrkových šišek vyžaduje především odvahu a také dobrou mušku!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě