logo Silvarium tisk

Ondřej Stratilík

KŘIŽÁNKY/PRAHA Je pravidlem, že ochránci přírody jsou pro zákaz jakýchkoliv zásahů ve vzácných lesích. Takovou filozofii donedávna zastávala i Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Teď ale názor změnila. I díky iniciativě místních lidí rozhodla, že prokácí stromy na hřebenech.

Už mnoho let zakrývají skvosty, které se krčí za nimi -, osmnáct jedinečných skalních útvarů. „Dospěli jsme k názoru, že stávající porosty nejsou tím, co bychom měli ochraňovat,” vysvětluje Václav Hlaváč, vedoucí chráněné oblasti.

Původní rozvolněný bukojedlový prales se totiž v 18. století začal nahrazovat uměle vysázeným smrkovým lesem. „To ochuzuje druhovou pestrost, takové porosty nejsou dobře odolné vůči kalamitním škůdcům,” říká k tomu krajinný ekolog Vladimír Mana.

A jeho slova potvrzují historické obrázky. Horní partií Žďárských vrchů se několikrát prohnala zničující kalamita, která okolí skal obnažila (snímek je z roku 1906). V jehličí se navíc udržují jen stínomilné rostliny, z oblasti vymizel i sokol stěhovavý.

Smrčiny by proto měl během několika let nahradit smíšený a průhledný les. Místní lidé však doufali v úplné odlesnění.

Monokulturní porosty vysázené uměle člověkem nejsou v Česku ničím výjimečným. Pokrývají svahy Šumavy, Jeseníků i Krkonoš. Vznikaly po vykácení původních lesů hlavně proto, že jsou hospodářsky výnosné. Jak ale třeba v roce 2004 ukázal obří orkán ve slovenských Tatrách, jednodruhový les stejně starých stromů nemá šanci přežít.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě