logo Silvarium tisk

(saf, čtk)

Lázně Bohdaneč – Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník, jedna z nejvýznamnějších přírodních lokalit v zemi, poskytne vzácným živočišným a rostlinným druhům lepší podmínky pro život. Ochranáři totiž zahájili další etapu revitalizace Bohdanečského rybníku a jeho okolí. Práce prý potrvají do roku 2015 a vyjdou na 70 milionů korun, uvedl Vlastimil Peřina, vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory a krajského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Naším cílem je, aby se tu zvýšil počet druhů rostlin a živočichů a zlepšily se i podmínky pro jejich život. Na většině míst, která jsou přírodovědně hodnotná, je totiž pravidelná péče nezbytně nutná,” řekl Peřina.

Chráněné území

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník zde spolu s evropsky významnou lokalitou a ptačí oblastí soustavy Natura 2000 vytváří chráněné území o rozloze přibližně 300 hektarů. Patří do něj i rybník Matka a louky Zástava poblíž Dolan. „Je to mimořádná koncentrace územní ochrany a kromě národních parků je v České republice jen málo míst, která by byla takto chráněna,” poznamenal vedoucí správy CH KO Železné hory.

Na území kolem rybníků žije mnoho vzácných druhů zvířat. Je například domovem jeřába popelavého, na loukách lze spatřit i modráska bahenního. V oblasti také loví ryby orel mořský. Unikátní je i výskyt dvou nebo tří párů chřástala kropenatého. V celé republice hnízdí jen asi čtyřicet párů tohoto silně ohroženého druhu ptáka!

„Tento chřástal k hnízdění potřebuje specifické prostředí. Hnízda si staví na trsech ostřic, které vyrůstají z vody. I kvůli němu se celá revitalizace plánovala,” upřesnil Vlastimil Peřina.

150 tisíc kubíků

V minulých letech už ochranáři nechali odbahnit část rybníka a obnovili rybník Matka, který kompletně zarostl rákosem, a upravovali rozsáhlé rákosové porosty v jeho okolí. Nyní se pracuje na odvozu 150 tisíc metrů krychlových sedimentu z Bohdanečského rybníku a pokračuje v obnově rákosin, které poskytují útočiště ptákům, obojživelníkům či hmyzu.

„Po odbahnění dojde ke snížení obsahu živin ve vodě, čímž se umožní rozvoj vzácných vodních rostlin, zvětší se plochy rákosu vyrůstajícího z vody. Odstraňují se také náletové dřeviny. Olše totiž plíživě zarůstají mimořádně cenné ostřicové louky, na kterých rostou i orchideje, třeba prstnatec pleťový,” dodal Vlastimil Peřina.

Bohdanečský rybník je majetkem státu. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ho pronajímá bohdanečským rybářům.

Letošní práce, které budou pokračovat v zimním období, příští rok a napřesrok, z části uhradí Evropská unie.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě