logo Silvarium tisk

(ad)

JIZERSKÉ HORY Příroda si pomohla sama, zásah člověka nepotřebovala. Říká ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.

* Kdy byla situace nejhorší?

Ve druhé polovině osmdesátých let. Nešlo ale jen o imise. Pokud stromy nezabily, tak je poškodily. Pak byly náchylné na jiné poškození, třeba námrazou nebo sněhem.

* Odtěžoval se zničený les?

Na můj vkus víc, než bylo nezbytné. Zachoval se tam, kam se lesníci nedostali. To je třeba Černý vrch nebo Smědavská hora. A rezervace. Typické jsou Rybí loučky. Nikdo tam nic nezalesňoval, přitom je pod suchými stromy nový zelený les, lepší než na okolních pasekách. Snaha o pomoc je často horší. Je to princip Šumavy.

* Kdy začal obrat k lepšímu?

Už na začátku devadesátých let. O řád klesly hodnoty polétavého prachu a oxidů síry. Dnes jsou hluboko pod úrovní toxickou pro rostliny. U lesa ale nepůsobí škodliviny jen z ovzduší. Dlouhodobě se shromažďují v půdě a působí dál. Lesní půdy jsou degenerované, ochuzené o živiny. Je tam sice zelený les, ale prognóza zdravého vývoje ještě není úplně stoprocentní. Bude zapotřebí změnit druhovou skladbu, dostat tam víc listnáčů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě