logo Silvarium tisk

Správci státních lesů, Lesy ČR (LČR) i Vojenské lesy a statky ČR (VLS) a Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) jsou skeptičtí ke snahám Hnutí Duha vytvářet v lesích velkoplošné „divočiny." Cestu k posílení biodiverzity českých lesů vidí spíše v budování lesních parků a modelových lesů.

Zdůraznili to na semináři „Ochrana a obnova divočiny" pořádaném Hnutím Duha na půdě České zemědělské univerzity v Praze. Vize iniciátorů semináře počítají s rozšiřováním velkoplošných bezzásahových lokalit v českých lesích, které by byly ponechány živelnému vývoji. Hnutí DUHA navrhuje postupně - během příštích několika desetiletí - vyčlenit vhodná místa, jež budou dohromady tvořit tři procenta české krajiny, a ponechat je divoké přírodě a turistům. Lidé by zde přitom mohli chodit stanovat nebo tábořit bez omezení. Vznikne tak místo pro rodinné výlety i pro náročnější túry. Neprobíhala by tu však těžba dřeva ani by nevznikaly nové stavby. „Proto jako první krok podporujeme vznik dvou nových národních parků: jednoho kousek od Prahy, v magické krajině Křivoklátská, a druhý by měl chránit divokou přírodu na vrcholech Jeseníků," sdělili zástupci hnutí Duha.

Představitelé LČR VLS i SVOL na semináři popsali své aktivity spojené s ochranou přírody na obhospodařovaném území a představili konkrétní projekty ke zvýšení biodiverzity těchto území, jako je například existence několika lesních parků v zemi. „Les je mimořádným druhem majetku, proto k němu máme velký respekt a jsme zároveň k možnosti vytvářet v rámci tisíce let obhospodařované a hustě osídlené české kulturní krajiny velkoplošné divočiny," zdůraznil generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád a ocenil diskusi o daném plana Lesy ČR už dnes mají na 605,6 hektaru osm bezzásahových území, ve kterých se netěží a les je ponechán samovolnému vývoji. Lokality, například v Českém krasu, Slavkovském či Blanském lese, Železných a Jizerských horách, v Bílých Karpatech či na Kokořínsku průběžně monitorují a výstupy vyhodnocují vědci.

„Tvář lesů na našem území se měnila vlivem lidské činnosti po staletí do dnešní podoby. Jsem proto přesvědčen, že bezzásahovostí ani žádným jiným způsobem nejde dosáhnout původní divočiny. Vznikl by pouze stav, bude vytržen z kontextu svého okolí. Byl by to zpustlý hospodářský les, který neslouží nikomu a ničemu," okomentoval to ředitel VLS Josef Vojáček.

Předseda SVOL František Kučera v této souvislosti připomněl, že v České republice žádné pralesy ani původní lesy v pravém slova smyslu neexistují. Jedná se pouze o mozaikově rozmístěné přirozené lesy, které již nyní podléhají odpovídajícímu stupni zákonné ochrany. Zavádění rozsáhlých bezzásahových území do kulturní krajiny je spojeno s mnoha riziky - od šíření invazivních druhů, škůdců a patogenů přes ohrožení okolní krajiny po bezpečnostní rizika pro potenciální návštěvníky. Otázkou je také ekonomické zajištění takového projektu," uvedl Kučera.

Podle vlastníků lesů jsou proto zahraniční projekty na obnovu „divočiny" do českých podmínek stěží přenositelné. „Naším cílem je trvale udržitelné hospodaření v kulturní krajině, která poskytuje člověku široké spektrum užitků, hospodářskými počínaje, přes půdo ochranné, vodo ochranné, estetické, rekreační až po vliv na zmírnění dopadů klimatických změn. Oproti některým evropským zemím nemáme moře či vysoké hory, které jsou v zahraničí využívány jako bezzásahová území," vysvětlil Daniel Szórád. Jsem přesvědčen, že výraz 'divočina' vyjadřuje naši společnou touhu po vytvoření prostředí, v němž budou zájmy přírody v dnešním civilizačním prostoru, v dnešní kulturní krajině, respektovány. Projekt velkoplošných bezzásahových území však považuji za nereálnou nostalgii a cestu vidím spíše v úsilí o začleňování lesních lokalit do mezinárodní sítě modelových lesů podle principů tohoto projektu," dodal Josef Vojáček.

Předseda SVOL potvrdil, že mají za svěřené lesy odpovědnost a proto preferují eko systémovou ochranu prostřednictvím udržitelného využívání, která předpokládá udržení typické regionální rozmanitosti druhů, produktivitu, vitalitu, schopnost regenerace a zachování ostatních ekosystémů. 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě