Přihlásit

K fotopasti přišel vlk samotář (MF Dnes)

ŠUMAVA Jedna z fotopastí, které na Šumavě rozmisťují členové Rysích hlídek Hnutí DUHA, zachytila na podzim cenný úlovek – vlka.
V současné době ale neexistují žádné údaje o tom, že by tuto oblast jižní části Šumavy obývala trvale vlčí smečka. Spíše se jedná o samostatné jedince, kteří hledají nová teritoria.
Poslední výzkumy ukazují, že evropský vlk je dnes schopný přežívat i v hustě osídlené krajině střední Evropy. A vrací se po sousedních státech i do Česka. Od roku 2014 se stihla už třikrát vlčí smečka rozmnožit v CHKO Kokořínsko, o rok později se usadili v CHKO Broumovsko.
„Areál rozšíření vlka v Evropě se za posledních zhruba patnáct let výrazně rozšířil. Důkazem je situace v Německu, kde se na přelomu tisíciletí objevil první vlčí pár v německopolské Lužici. Dnes se na území Německa pohybuje 46 smeček a 15 párů. I výskyt vlků u našich jižních sousedů znamená, že je otázkou času, kdy se vlčí smečka usadí také na Šumavě a v Pošumaví," říká koordinátorka Rysích hlídek Josefa Volfová.
Podle ní je podzimní fotografie zatím jediným záznamem o pohybu vlků na Šumavě, který se hlídkám podařilo získat. Další fotografie ale mají k dispozici ochránci přírody z Národního parku Šumava, kteří mají vlastní fotopasti.
Smečka vlků by podle některých ochránců přírody pomohla na Šumavě regulovat stavy přemnožených divokých prasat a také jelení zvěře. Zatímco jeleni okusem ohrožují především lesní porosty, přemnožená černá zvěř může působit třeba i jako predátor vzácných druhů živočichů.
„Jsem přesvědčený o tom, že se v nejbližších letech vlčí smečka na Šumavě usídlí. Záleží ale jen na nás, jestli jim ten prostor pro život dáme a nebudeme je likvidovat, jako to bylo ještě v nedávné minulosti. Věřím, že lidské myšlení a vědění se už posunulo dál. Pro regulaci stavů zvěře by byli vlci jistě prospěšní," řekl ředitel NP Šumava Pavel Hubený při loňském otevírání Návštěvnického centra v Srní. To návštěvníkům ve speciálním výběhu představuje právě život vlků. A za jediný rok jím prošlo přes 210 tisíc lidí.
Hnutí DUHA připravuje další školení, při nichž se mají rozšířit Rysí hlídky o další dobrovolníky. Od 25. do 27. listopadu je připravené v Prášilech, další bude od 9. do 11. prosince v Prachaticích. Dobrovolníci se při něm naučí o biologii a ekologii velkých šelem, kromě rysů letos právě i o vlcích. Čeká je i venkovní pochůzka a poznávání pobytových znaků zvířat, přednáška o migraci v krajině a ochraně prostředí.
„Vše je připraví tak, aby byli schopni kontrolovat fotopasti a provádět víkendový monitoring, na který jsou hlídky především zaměřené," popsala Volfová s tím, že Rysí hlídky jsou důležité i pro šíření osvěty mezi turisty, myslivci a dalšími lidmi, kteří se v přírodě mohou se vzácnými šelmami setkat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby