Přihlásit

K fotopasti přišel vlk samotář (MF Dnes)

ŠUMAVA Jedna z fotopastí, které na Šumavě rozmisťují členové Rysích hlídek Hnutí DUHA, zachytila na podzim cenný úlovek – vlka.
V současné době ale neexistují žádné údaje o tom, že by tuto oblast jižní části Šumavy obývala trvale vlčí smečka. Spíše se jedná o samostatné jedince, kteří hledají nová teritoria.
Poslední výzkumy ukazují, že evropský vlk je dnes schopný přežívat i v hustě osídlené krajině střední Evropy. A vrací se po sousedních státech i do Česka. Od roku 2014 se stihla už třikrát vlčí smečka rozmnožit v CHKO Kokořínsko, o rok později se usadili v CHKO Broumovsko.
„Areál rozšíření vlka v Evropě se za posledních zhruba patnáct let výrazně rozšířil. Důkazem je situace v Německu, kde se na přelomu tisíciletí objevil první vlčí pár v německopolské Lužici. Dnes se na území Německa pohybuje 46 smeček a 15 párů. I výskyt vlků u našich jižních sousedů znamená, že je otázkou času, kdy se vlčí smečka usadí také na Šumavě a v Pošumaví," říká koordinátorka Rysích hlídek Josefa Volfová.
Podle ní je podzimní fotografie zatím jediným záznamem o pohybu vlků na Šumavě, který se hlídkám podařilo získat. Další fotografie ale mají k dispozici ochránci přírody z Národního parku Šumava, kteří mají vlastní fotopasti.
Smečka vlků by podle některých ochránců přírody pomohla na Šumavě regulovat stavy přemnožených divokých prasat a také jelení zvěře. Zatímco jeleni okusem ohrožují především lesní porosty, přemnožená černá zvěř může působit třeba i jako predátor vzácných druhů živočichů.
„Jsem přesvědčený o tom, že se v nejbližších letech vlčí smečka na Šumavě usídlí. Záleží ale jen na nás, jestli jim ten prostor pro život dáme a nebudeme je likvidovat, jako to bylo ještě v nedávné minulosti. Věřím, že lidské myšlení a vědění se už posunulo dál. Pro regulaci stavů zvěře by byli vlci jistě prospěšní," řekl ředitel NP Šumava Pavel Hubený při loňském otevírání Návštěvnického centra v Srní. To návštěvníkům ve speciálním výběhu představuje právě život vlků. A za jediný rok jím prošlo přes 210 tisíc lidí.
Hnutí DUHA připravuje další školení, při nichž se mají rozšířit Rysí hlídky o další dobrovolníky. Od 25. do 27. listopadu je připravené v Prášilech, další bude od 9. do 11. prosince v Prachaticích. Dobrovolníci se při něm naučí o biologii a ekologii velkých šelem, kromě rysů letos právě i o vlcích. Čeká je i venkovní pochůzka a poznávání pobytových znaků zvířat, přednáška o migraci v krajině a ochraně prostředí.
„Vše je připraví tak, aby byli schopni kontrolovat fotopasti a provádět víkendový monitoring, na který jsou hlídky především zaměřené," popsala Volfová s tím, že Rysí hlídky jsou důležité i pro šíření osvěty mezi turisty, myslivci a dalšími lidmi, kteří se v přírodě mohou se vzácnými šelmami setkat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby