Přihlásit

K fotopasti přišel vlk samotář (MF Dnes)

ŠUMAVA Jedna z fotopastí, které na Šumavě rozmisťují členové Rysích hlídek Hnutí DUHA, zachytila na podzim cenný úlovek – vlka.
V současné době ale neexistují žádné údaje o tom, že by tuto oblast jižní části Šumavy obývala trvale vlčí smečka. Spíše se jedná o samostatné jedince, kteří hledají nová teritoria.
Poslední výzkumy ukazují, že evropský vlk je dnes schopný přežívat i v hustě osídlené krajině střední Evropy. A vrací se po sousedních státech i do Česka. Od roku 2014 se stihla už třikrát vlčí smečka rozmnožit v CHKO Kokořínsko, o rok později se usadili v CHKO Broumovsko.
„Areál rozšíření vlka v Evropě se za posledních zhruba patnáct let výrazně rozšířil. Důkazem je situace v Německu, kde se na přelomu tisíciletí objevil první vlčí pár v německopolské Lužici. Dnes se na území Německa pohybuje 46 smeček a 15 párů. I výskyt vlků u našich jižních sousedů znamená, že je otázkou času, kdy se vlčí smečka usadí také na Šumavě a v Pošumaví," říká koordinátorka Rysích hlídek Josefa Volfová.
Podle ní je podzimní fotografie zatím jediným záznamem o pohybu vlků na Šumavě, který se hlídkám podařilo získat. Další fotografie ale mají k dispozici ochránci přírody z Národního parku Šumava, kteří mají vlastní fotopasti.
Smečka vlků by podle některých ochránců přírody pomohla na Šumavě regulovat stavy přemnožených divokých prasat a také jelení zvěře. Zatímco jeleni okusem ohrožují především lesní porosty, přemnožená černá zvěř může působit třeba i jako predátor vzácných druhů živočichů.
„Jsem přesvědčený o tom, že se v nejbližších letech vlčí smečka na Šumavě usídlí. Záleží ale jen na nás, jestli jim ten prostor pro život dáme a nebudeme je likvidovat, jako to bylo ještě v nedávné minulosti. Věřím, že lidské myšlení a vědění se už posunulo dál. Pro regulaci stavů zvěře by byli vlci jistě prospěšní," řekl ředitel NP Šumava Pavel Hubený při loňském otevírání Návštěvnického centra v Srní. To návštěvníkům ve speciálním výběhu představuje právě život vlků. A za jediný rok jím prošlo přes 210 tisíc lidí.
Hnutí DUHA připravuje další školení, při nichž se mají rozšířit Rysí hlídky o další dobrovolníky. Od 25. do 27. listopadu je připravené v Prášilech, další bude od 9. do 11. prosince v Prachaticích. Dobrovolníci se při něm naučí o biologii a ekologii velkých šelem, kromě rysů letos právě i o vlcích. Čeká je i venkovní pochůzka a poznávání pobytových znaků zvířat, přednáška o migraci v krajině a ochraně prostředí.
„Vše je připraví tak, aby byli schopni kontrolovat fotopasti a provádět víkendový monitoring, na který jsou hlídky především zaměřené," popsala Volfová s tím, že Rysí hlídky jsou důležité i pro šíření osvěty mezi turisty, myslivci a dalšími lidmi, kteří se v přírodě mohou se vzácnými šelmami setkat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Lesnictví

Sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu. Aplikace je již připravena na...

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Lesnictví

Aktualizováno. Jaro, jehož se letos většina lesníků obává, je na většině území Česka v plném proudu. Hrozba sucha je bohužel opět aktuální a rojení kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby