Přihlásit

Kalamita v ráji bikerů (MF Dnes)

Měnící se trasy kvůli kácení, zavřené celé okruhy a vytyčování objížděk. Provozovatelům známých Rychlebských stezek pro bikery zasáhl do života kůrovec. Z bezpečnostních důvodů musejí letošní sezonu výrazně omezit.

RYCHLEBY Kůrovec, který v řadě lokalit Olomouckého kraje ve velkém ničí smrky, se nevyhýbá ani turisticky hojně navštěvovaným atrakcím. Starosti teď brouk dělá například lesníkům v Rychlebských horách na severu regionu – a spolu s nimi také provozovatelům proslulých Rychlebských stezek, které jsou vyhledávané bikery z Česka i ze zahraničí. Kvůli kácení napadených stromů musí trasy vedoucí v místech bývalých loveckých chodníků uzavírat a vytyčovat náhradní.
„Kůrovcová kalamita nás zásadně omezuje už druhým rokem," postěžoval si šéf Rychlebských stezek Pavel Horník. Podle něj to letos zatím nevypadá, že by museli najednou vyřadit z provozu většinu stezek. „Bude to tak maximálně do deseti dvaceti procent," odhaduje. Rychlebské stezky mají kolem stovky kilometrů, z toho vybudovaných tras pro bikery je necelá polovina. Horník upozorňuje, že vzhledem k obtížím v lesích spojeným s přemnoženým kůrovcem a polomy se letos síť vzájemně propojených trailů nebude rozšiřovat: „Soustředíme se na to, abychom po těžbě stezky vyčistili, opravili a aby byly znovu provozuschopné," vysvětluje.
Provozovatelé oblíbené atrakce si uvědomují, že je potřeba kůrovcové dřevo dostat co nejrychleji z lesů, lesníkům proto vycházejí vstříc. „Máme perfektní spolupráci s Lesy ČR. Vždy nás s předstihem informují o tom, ve kterých místech se bude kácet. My pak podle toho vyhodnotíme situaci, zastavíme provoz na jednotlivých tratích a vytyčíme objížďky. Věřím, že se nám podaří zvládnout situaci tak, aby se dal vyřazený úsek vždy nějak objet," plánuje Horník.
Dřevorubci nyní podle něj dokončili těžbu v blízkosti části sekce nazvané Superflow a měla by se tak pro bikery co nejrychleji znovu zprovoznit. „V současnosti je kvůli kácení, ať už v souvislosti s kůrovcem, nebo s polomy, ještě uzavřený Vidnavský okruh a Velryba, celkem je to asi šest kilometrů," popisuje Horník a varuje bikery, že by rozhodně neměli do uzavřených úseků vjíždět. „Je to velmi riskantní, hrozí vážná zranění včetně ohrožení života," zdůraznil.
Uzavírky tras se budou průběžně přesouvat a měnit podle toho, kde lesníci zrovna naplánují kácení. Než bikeři vyrazí do terénu, měli by si tak zkontrolovat, jak to se sjízdností Rychlebských stezek aktuálně vypadá. Nejnovější informace najdou na webu rychlebskestezky.cz, na Facebooku či v tamním infocentru. Problémy s kůrovcem však mají i další provozovatelé turisticky oblíbených atrakcí v Olomouckém kraji, ve střehu jsou nyní také lanová centra.

Problémy mají i jiní, v Bozeňově zrušili lanové centrum

V areálu Bozeňov na Zábřežsku museli loni na podzim kvůli napadení kůrovcem zrušit lanové centrum v korunách smrků. „Lanové centrum nám samozřejmě chybí, i když máme řadu dalších atrakcí. Plánujeme stavbu nového, které už nebude v korunách smrků, protože to by bylo vzhledem k šíření kůrovce velmi riskantní. Chceme ho postavit na opracovaných kůlech," vysvětlil jednatel areálu Juraj Jánošík.
Boj s hmyzím škůdcem svádí rovněž Adrenalin Park v České Vsi na Jesenicku. „Napadené stromy kácíme a lanové prvky přestavujeme. Letos to ještě zvládneme bez omezení provozu, ale může se stát, že za pár let už nebudou vhodné stromy, na které bude možné lanové prvky umístit," sdělil vedoucí areálu Jan Glombíček. V okolí se totiž nacházejí pouze smrky. To na Svatém Kopečku u Olomouce v lanovém centru Veverák mají starosti s kůrovcem mnohem menší. Většina lanových prvků je totiž na modřínech, jež jsou proti kůrovci odolné, a na smrcích se jich nachází jen minimum. „S tím si umíme poradit. Pokud je potřeba kácet, tak je to o jednotlivých stromech," řekl šéf lanového parku David Koreň.

Kácí se na Kopečku i v okolí Rabštejna

Lesy ČR s provozovateli privátních atrakcí, značených tras a areálů uzavírají smlouvy o provozu, jejichž součástí je povinnost informovat o překážkách, které brání jejich bezpečnému užívání. „V Olomouckém kraji jich máme uzavřeno 18, jsou mezi nimi právě i Rychlebské stezky nebo Bikepark v Koutech nad Desnou či stezky Grafenberk v Jeseníku a okolí," vypočítala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Jejich provozovatelé pak společně s Lesy ČR o omezeních či zákazech vstupu informují veřejnost všemi dostupnými cestami," vysvětlila.
Velké kácení se kromě Rychlebských stezek aktuálně dotýká i turisticky hojně navštěvovaných lesů na Svatém Kopečku, v oblasti Bradla či v okolí Rabštejna. „Naší povinností jako každého lesního hospodáře je učinit maximum pro zamezení šíření škůdců, což vede k mnoha omezením týkajících se vstupu. Proto prosíme veřejnost o trpělivost a toleranci," uzavřela Jouklová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

22°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 57%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby