logo Silvarium tisk

PRAHA Od hokeje ke koňským dostihům, od médií po lesy a pole. I tak by se dal shrnout pracovní profil Richarda Benýška, podnikatele, kterého na „černou práci" často využívá i nejmovitější Čech Petr Kellner. Nyní si do sbírky přidává další obor - energetiku. V závěru loňského roku totiž ovládl společnost FEP Energo, které patří elektrárna na spalování lesní štěpky v obci Návsí nedaleko Třince.
„Z naší strany byl poměrně velký zájem, neboť elektrárna vhodně doplňuje naše podnikatelské aktivity. Podnikáme totiž v lesnické výrobě a výroba elektřiny stojí na konci našeho podnikatelského řetězce," vysvětluje Benýšek důvody nákupu.
Někdejší majitel hokejové Slavie a šéf představenstva libeňské O2 areny totiž vlastní rozlehlé lesní plochy a skupina firem kolem holdingu Čiperný grunt se zabývá vším od produkce lesní štěpky, sazenic lesních dřevin přes produkci dřevěné kulatiny až po výrobu palivového dříví a ekobriket.
„Proto přirozeně doplňuje řetězec podnikání, že nebudeme prodávat štěpku jako surovinu, ale dále ji budeme sami zpracovávat v ekologickém provozu na elektřinu," dodává Benýšek, který také chová jeleny, koně či hovězí dobytek.
Mnohem méně jasné jsou okolnosti obchodu. „Byla to otázka poměrně rychlého jednání, kde si strany rychle kývly. Kdo mne zná, ví, že umím být přesvědčivý," naznačuje Benýšek okolnosti nákupu bez dalších podrobností.
Podle informací redakce nešlo o standardní obchod, ale spíše o nepřátelský útok. Benýšek je znám jako tvrdý obchodník, který rád využívá finančních problémů firem a někdy i insolvenčních řízení. Proslul jako hrobník Kellnerova mediálního projektu Naše adresa, v insolvenci O2 areny a ještě dříve třeba v krachujících Přerovských strojírnách. I FEP Energo měla finanční problémy. Projekt vybudoval v roce 2008 podnikatel Tomáš Medek, někdejší poradce ministra průmyslu ODS Martina Kocourka a dlouholetý šéf výrobní společnosti Modřanská potrubní. Ten před několika lety spoluvlastnil řadu firem a zejména v Prostějově a okolí byl velmi aktivní.
V poslední době se však z českého byznysu stáhl, jeho vyjádření se MF DNES do uzávěrky nepodařilo získat, kontakty na jeho původní společnosti nefungují.
Benýškovi podle informací redakce v jeho nájezdu tradičně kryla záda Kellnerova PPF Banka, která Medkovi a jeho společníkům výstavbu areálu elektrárny od začátku financovala. Transakce údajně ocenila podnik na zhruba 100 milionů korun, ale samotná zaplacená cena podle Benýška nebyla vysoká, musel totiž převzít dluhy původních majitelů.
„Samotná koupě byla na úrovni statisíců. Nicméně poté musely být do společností vloženy desítky milionů reálných peněz k jejich oddlužení. Samostatnou kapitolou jsou úvěrové závazky, kde jsme v intenzivním jednání s bankou o způsobu úhrady. To už jsou stovky milionů," vypočítává Benýšek.
Instalovaný tepelný výkon kotle na spalování lesní štěpky je 6,4 megawattu a vedle toho stojí parní turbína s elektrickým výkonem 1,7 megawattu. V elektrárně se v plném zápřahu spotřebuje až 23 tisíc tun lesní štěpky ročně, z toho pětinu budou schopny dodat Benýškovy lesy.
Elektrárna běží od roku 2013 ve zkušebním provozu, ten skončí v říjnu letošního roku. V současné době je elektrárna odstavena a probíhá úprava některých technologií. Benýšek plánuje opětovný rozjezd výroby v březnu.
Kromě zemědělské půdy a lesů Benýškovi patří také třeba Krátký film Praha, rekreační areál Bělecký Mlýn, je podílníkem a šéfem představenstva Dostihového spolku v Pardubicích, do loňského roku mu říkala pane také hokejová Slavia. V polovině loňského roku ji prodal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě