logo Silvarium tisk

Výběr případů takzvaných klimatických žalob proti evropským státům (Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes vynesl několik rozsudků ohledně těchto žalob):

- V rámci pařížské úmluvy OSN o změně klimatu z roku 2015, která vstoupila v platnost v listopadu 2016, se země světa zavázaly udržet oteplování pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně, ve srovnání s předindustriálním obdobím. Na základě dohody se ČR společně s ostatními členskými státy EU zavázala ke společnému cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Ekologičtí aktivisté nejen v ČR však upozorňují na to, že země nedělají pro splnění těchto cílů maximum, a kvůli tomu podávají na státy či vlády i žaloby.

- V Nizozemsku například soud v roce 2015, ještě před vstupem pařížské dohody v platnost, nařídil vládě, aby do roku 2020 snížila emise skleníkových plynů přinejmenším o čtvrtinu. Svým rozhodnutím vyhověl žalobě asi 900 občanů, podle nichž má vláda povinnost chránit obyvatele své země před hrozícím nebezpečím, včetně důsledků klimatických změn. Žalobu na stát podala v dubnu 2015 skupina aktivistů bojujících za udržitelný rozvoj ze skupiny Urgenda. Ve své žalobě požadovala snížení emisí do roku 2020 dokonce o 40 procent. Verdikt potvrdil v říjnu 2018 odvolací soud v Haagu, který ve sledovaném případu rozhodl jen den poté, co Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) varoval, že cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015 lze naplnit již jen pomocí rychlých, dalekosáhlých a bezprecedentních změn ve všech oblastech společnosti.

- Soud v Haagu v květnu 2021 nařídil nizozemskému ropnému kolosu Royal Dutch Shell, aby své globální emise uhlíku do konce roku 2030 snížil o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Uvedl také, že Shell je zodpovědný jak za své uhlíkové emise, tak za emise svých dodavatelů.

- Po průlomových verdiktech nizozemských soudů podaly žalobu na své vlády organizace i v několika dalších zemích světa.

- Pařížský správní soud v únoru 2021 rozhodl, že francouzský stát je spoluodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování. Soud podle svého prohlášení prověřoval, zda existuje příčinná souvislost mezi škodami na životním prostředí a vládě přisuzovanými nedostatky v boji proti změnám klimatu. Konstatoval, že alespoň za část škod stát zodpovědný je. Žalobu proti francouzskému státu podala v roce 2019 čtveřice organizací sdružených v hnutí Kauza století (L'Affaire du siècle), která má za cíl přitáhnout pozornost veřejnosti k dopadům klimatických změn. Kampaň podpořilo množství známých osobností, například herečky Marion Cotillardová či Juliette Binocheová. Žalobu a rozhodnutí soudu předcházela petice čtyř nevládních organizací, kterou podpořilo přes dva miliony lidí.

- V Norsku v roce 2020 soud zamítl žalobu ekologů kvůli udělení licencí na těžbu ropy v Barentsově moři. Ochránci přírody argumentovali, že takto bude porušeno právo lidí na život ve zdravém prostředí zakotvené v norské ústavě. Norské ministerstvo ropného průmyslu licence na těžbu ropy vydalo 13 společnostem v období let 2015 až 2016. Ochránci životního prostředí například z organizace Greenpeace tvrdili, že tím porušilo jak národní zákony, tak mezinárodní právo. Kromě článku 112 norské ústavy se odvolávali na pařížskou klimatickou dohodu, kterou Norsko podepsalo.

- V červnu 2021 byla shledána vinnou z nedbalosti v politice řešení klimatické krize belgická vláda. Soud konstatoval, že "tím, že se zdržela přijetí všech nezbytných opatření k zabránění účinkům změny klimatu poškozujícím životy" stěžovatelů, porušila Evropskou úmluvu o lidských právech. Belgický odvolací soud loni v prosinci nařídil federální vládě a regionálním správám plnit přísnější emisní limity, než plní dosud. Belgická justice tak vyhověla desítkám tisíc lidí, kteří se pod žalobu podepsali.

- Podle webu euronews.com se také polská vláda v roce 2021 dočkala pěti žalob, které proti ní podali občané u regionálních soudů kvůli jejímu postoji ke klimatu. Jednu ze žalob podala například podnikatelka z jednoho regionu v centrálním Polsku, který trpí velkým suchem. Uvedla, že tím utrpělo její podnikání v cestovním ruchu, a vyjádřila obavy o osud svého syna.

- V říjnu 2021 správní soud v Berlíně rozhodl, že německou vládu není možné donutit k dodržování jejích vlastních klimatických závazků. Se svou žalobou tak neuspěla trojice farmářských rodin, které právě to požadovaly. Byl to první takový proces ve spolkové republice.

- Klimatická žaloba byla podána také v České republice. Nejvyšší správní soud (NSS) loni zrušil klíčové pasáže rozsudku, podle kterého česká ministerstva zasáhla do práv skupiny žalobců, když nestanovila konkrétní opatření k dostatečnému snižování emisí skleníkových plynů. Rozsudek vynesl v červnu 2022 Městský soud v Praze. Žalobu podaly spolek Klimatická žaloba ČR, obec Svatý Jan pod Skalou, jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické a čtyři fyzické osoby, a to proti vládě a ministerstvům životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy. Po rozhodnutí NSS musel městský soud žalobu znovu projednat a loni v říjnu jí zamítl. Zástupci Klimatické žaloby avizovali, že podají kasační stížnost k NSS.

- Klimatickými žalobami se zabývá i Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Dnes například dal za pravdu skupině starších švýcarských žen, které žalovaly švýcarskou vládu kvůli nedostatečnému úsilí v boji proti globálnímu oteplování. Je to poprvé, co štrasburský soud odsoudil nějaký stát kvůli nedostatečnému boji proti klimatické změně, uvedla agentura AFP.

- Loni v září se začal ESLP zabývat v dlouho očekávaném procesu stížností šesti mladých Portugalců na 32 států včetně ČR. Portugalci se na soud obrátili v roce 2020, protože podle nich vlády evropských zemí nedělají dost v boji se změnami klimatu. Prvotní motivací pro podání stížnosti byly pro šestici stěžovatelů mohutné požáry v roce 2017, kdy v Portugalsku v regionu Leiria shořelo přes 200 kilometrů čtverečních lesa a zemřela více než stovka lidí. Dnes ESLP žalobu zamítl.

- ESLP dnes také zamítl také žalobu bývalého starosty severofrancouzské obce Grande-Synthe Damiena Carêmeho na francouzský stát, který podle něj odmítá ambicióznější klimatická opatření, čímž vystavuje jeho město na pobřeží Severního moře hrozbě potopení.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě