logo Silvarium tisk

RADEK PLAVECKÝ        

Vyhlásit Křivoklátsko národním parkem, nebo je ponechat „jen” chráněnou krajinnou oblastí? To je sporná otázka, která zvedá ze židlí hlavně obyvatele dotčených obcí už mnoho let. Nyní třaskavé téma znovu otevřel hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Podle něj bude kraj usilovat o vznik národního parku (NP). „Naším hlavním argumentem je ochrana přírody a také turistický ruch. Ten chceme oživit a národní park je jakousi třešničkou na dortu a větším lákadlem než CHKO,” uvedl Petera poté, co se o víkendu proletěl nad inkriminovaným územím.

Nápad na vyhlášení NP vznikl nejméně před 8 lety, v roce 2012 už byl návrh ministerstva životního prostředí na stole, ale nebylo údajně dost peněz na vyhlášení. Někteří lidé z okolí Křivoklátska mají obavu, aby bylo ještě co chránit. Jakákoli zmínka o parku totiž povzbudí těžařské společnosti k aktivitě. „Lesní společnosti vozí z lesa stoleté a starší stromy a teď to plundrují, aby tam moc nezůstalo. Za 15 let co jsem tady, jsem neviděl, že by se dělaly takové plošné průseky jako v poslední době,” řekl Právu starosta obce Broumy Petr Ubry.

Přesto se podle něj místní lidé většinou v minulosti stavěli proti vyhlášení parku. I oni jsou na lese dost závislí a tamním dřevem si doma topí. „Asi spíš bych to nechala, jak to je teď. Lidi se bojí, že by nemohli tolik do lesa,” potvrzovala jedna z místních obyvatelek. Podle starosty Ubryho jsou lidé mezi dvěma mlýnskými kameny. „Dostávají masáž z jedné i z druhé strany,” uvedl starosta. Ti, co chtějí lesy využívat a sami se bojí omezení a třeba i ztrát výdělků, straší omezováním i ostatní obyvatele. Dokonce varují před kůrovcem, aby nezničil lesy jako na Šumavě, pokud by se les neošetřoval. Jenomže tady je úplně jiná skladba stromů a smrky jako na Šumavě tady příliš nerostou. Ekologičtí aktivisté zase varují před pustošením a drancováním lesů. „Pravda bude zase někde uprostřed, proto sama nevím, jak se rozhodnout. Možná by byl park lepší, tím se snad nic nezkazí,” mínila obyvatelka Nižboru.

Hejtman hodlá téma otevřít se starosty dotčených obcí nejspíš na počátku příštího roku. „Chceme s nimi jednat. Rozhodně nechceme jít proti jejich vůli, ale chceme vše vysvětlovat,” uvedl Petera. Pokud by obce souhlasily, zákon by se znovu začal projednávat a zhruba za dva tři roky by mohl Národní park Křivoklátsko být vyhlášen. „Podle návrhu novely zákona by v národním parku probíhal přirozený způsob převodu lesa, který je dnes užitkový, na les přírodní. Tento proces by trval 50 až 100 let. Omezení pro obce by tak bylo minimální a občané by měli i nadále volný přístup do lesů,” ujistil Petera.

Rozloha NP by měla být přes sto čtverečních kilometrů a měl by ochránit jedinečnou rozmanitou přírodu v okolí Berounky, unikátní komplex lesa, který patří k největším v českém vnitrozemí.

 

Národní parky v ČR Šumava (rozloha 682 km2) Krkonošský NP (roz. 363 km2) České Švýcarsko (roz. 79 km2) Podyjí (roz. 63 km2) návrh Křivoklátsko (roz. 102 km2)

 

Za 15 let co jsem tady, jsem neviděl, že by se dělaly takové plošné průseky, jako v poslední době Petr Ubry, starosta obce Broumy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě