logo Silvarium tisk

Nápad na vybudování suchovodu, tedy požárního potrubí, které není trvale připojené na vodovodní síť, se v Potůčkách probírá už několik let. „Nyní jsme ve fázi, kdy sháníme dotaci. Do této chvíle jsme čekali na vyhlášení nových dotačních titulů,“ řekl místostarosta Roman Jeníček.
Projekt přitom sází na příhraniční spolupráci s německými hasiči. Pokud dostanou Potůčky kýžený příspěvek, budou v okolních lesích vybudovány hydranty, na které se v případě lesního požáru budou moci zasahující hasiči napojit. „V plánu je i vybudování heliportu,“ dodal Jeníček.
Do podobného programu se přihlásila také nedaleká Horní Blatná. „My bychom ale ještě raději uvítali novou výstroj a výzbroj pro naše dobrovolné hasiče,“ uvedl starosta Horní Blatné Robert Petro. I on se obává lesních požárů.
Podle ochránce přírody Jaroslava Lukšíka mají tyto kroky smysl. „V Krušných horách je hodně rašelinišť. Přestože jsou to přírodní rezervace, lidé tam vnikají a leckdy odhodí nedopalek. Na začátku je třeba vypálený koláč o dvaceti centimetrech, ale požár jede dál po kořenech a vylétne například po sto metrech, kde zapálí mlází. A to začíná problém,“ vysvětluje Lukšík. Ten vidí problém především v bezohlednosti lidí. „Dokonce jsem mnohé z nich na zákaz upozornil, ale oni mi jen odpověděli, že nařízení jsou tu od toho, aby se porušovala,“ mrzí ochránce přírody. Podle Lukšíka bude situace rok od roku horší. „Vodní zdroje mají v současnosti málo vody, neprší. Vodu jsme z této oblasti vyhnali. Dnes bychom měli spíše natočit pohádku Voda nad zlato. Suchem se už blížíme jižním oblastem,“ myslí si ochránce přírody.
Projekt vítají i samotní hasiči. „Určitě to není nápad k zahození. Vítáme tento krok,“ komentoval projekt mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. I bez tohoto plánu jsou však hasiči na lesní požáry připraveni a vycvičeni.
„Největší problém je dostat techniku na místo. I přesto dokážeme vodu dostat na velké vzdálenosti,“ dodal Kasal. To v praxi předvedli hasiči i při nedávném požáru lesní hrabanky u Šindelové na Sokolovsku. Zde museli překonat 120 výškových metrů převýšení a natáhnout přes 600 metrů hadic. Aby zajistili dostatečný tlak vody pro účinné hašení, museli na hadicovém vedení na dvou místech ve strání umístit přenosná požární čerpadla a zvyšovat tak tlak vody.
Hasiči mají vytipované vodní nádrže, ze kterých při lesních požárech nabírají vodu. „Z těch se nyní na příkaz hejtmana nesmí vzít ani litr vody na jinou činnost,“ upozornil Kasal.
Podle nařízení hejtmana Karlovarského kraje musí zemědělci při sklizni na polích dodržovat několik opatření, aby zamezili vzniku požáru. Příslušníci státního požárního dozoru se nyní na kontrolu těchto zařízení zaměří. Opatření mají minimalizovat vznik a hlavně rozšíření požáru na polích.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě