logo Silvarium tisk

Dačicko – Loňské sucho a také smrkové monokultury, to jsou dva hlavní ukazatele, které se pravděpodobně podepíší na letošní kůrovcové kalamitě na Dačicku. Oblast ve východní části regionu a zejména na levobřežní straně Dyje byla silně postižena již vloni a lesníci invazi brouka nazývali doslova katastrofou. Děsivý scénář bude zřejmě podle vedoucího dačického odboru životního prostředí Jiřího Müllera pokračovat.
„V tomto období to ještě nejde tak úplně poznat, ale kůrovec zimu zřejmě velice dobře přečkal a letos bude kůrovcová kalamita asi ještě horší. Stromy jsou z předchozích let velice oslabené a nebudou schopné se ataku kůrovce bránit. Na situaci se nejvíce podepsalo sucho. Když má strom dostatek vláhy, tak produkuje smůlu, kterou je schopen brouka zasmolit, ale v suchu není schopen pryskyřici tvořit," naznačuje Jiří Müller.
Navíc oslabené stromy vydávají i jinou vůni, podle které se kůrovci orientují.
Na Dačicku se stále ještě zpracovává z loňska napadené dřevo. Na přelomu srpna a září byl nástup kůrovce velice rychlý a následně vylétla i třetí generace tohoto brouka, která se začne projevovat prakticky až teď na jaře.
Například společnost Městské lesy Dačice hospodaří na zhruba tisícovce hektarů lesa a podle jednatele Kamila Kupce již mají vytěženo přes dva tisíce kubíků kůrovcového dřeva z loňské kalamity.

Dačicko – Společnost Městské lesy Dačice podle jednateleKamilaKupceevidovalana každý hektar lesa sedm kubíků kůrovcem zasaženého dřeva. „Toto množství představuje také roční přírůstek dřeva na stejné ploše," říká pro představu.
Podle jeho slov je hlavním činitelem této situace sucho. „Do dlouhodobého srážkového normálu, který je u nás 580 milimetrů, nám vloni chybělo 150 milimetrů. Za rok 2014 to bylo obdobné, takže nám už chybí kolem 400 milimetrů srážek, což se musí projevit," dodal Kamil Kupec s tím, že podobnou, doslova kritickou situaci od roku 1997, kdy u dačických lesů nastoupil, nepamatuje.

Boj s kůrovcem Nejlepší ochranou je preventivní odstraňování pro kůrovce atraktivního dříví (vývraty a zlomy z větrných kalamit a podobně). Lapáky jsou pokácené a odvětvené zdravé stromy přikryté větvemi. Využívají se i takzvané feromonové lapače. Lýkožrout smrkový lýkožrout smrkový je znám pod lidovým označením kůrovec jedná se o nenápadného černohnědě zbarveného 4 – 5,5 mm velkého brouka od konce dubna do začátku května se brouci začínají po zimě probouzet na svém zimovišti ve stromě a začnou se rojit dospělí brouci vyletí a napadají oslabené nebo poražené stromy zavrtaní pod kůrou stromů se živí lýkem, které zajišťuje transport vody a živin ve stromu, a tím ho poškozuje, strom začne usychat a nakonec uhyne smrk má několik možností obrany proti škůdci, ve chvíli, kdy se lýkožrout zavrtá do kůry a naruší pryskyřičné kanálky, vyvalí se na něj míza, která ho přilepí a brouk tak zahyne

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě