Přihlásit

Kůrovcová kalamita i na Třebíčsku (Zemědělec)

Lesy v řadě oblastí v České republice jsou v důsledku dlouhodobého sucha a následného rozvoje podkorního hmyzu postiženy rozsáhlou kůrovcovou kalamitou. Poničené dřevo se dá jen těžko prodat, další problémy budou mít lesníci s tím, čím uvolněné pozemky s deficitem vláhy zalesnit. uvedli to zástupci podniku Lesy ČR a vyzvali všechny vlastníky, obce, města, církve i soukromé osoby k zodpovědné péči o lesy. Ministerstvo zemědělství v souvislosti s touto situací doporučilo státním podnikům Lesy ČR a Vojenské lesy a statky, aby přestaly s úmyslnou těžbou dřeva do doby, než se podaří zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo napadené kůrovcem.

Kůrovcovou kalamitou je nejvíce postižena severní Morava a Slezsko, kde byly loni dvě třetiny republikové kůrovcové těžby. „Nejhorší situace je v lesích severní Moravy. Druhá výrazně poškozená oblast je právě v této části vysočiny, kde je rovněž srážkový stín," upřesnil Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství, a ochrany přírody Lesů ČR s tím, že jde o Třebíčsko, Znojemsko a okolí Náměště nad Oslavou. K úbytku srážek podle něj místně přispívá elektrárna Dukovany, která ohřívá vzduch. Lesy v Čechách jsou podle Půlpána v lepším stavu. „Samozřejmě se tam také objevují v některých částech kůrovcové stromy, ale nedá se to zdaleka srovnat s tím, co vidíme tady," řekl.
Ve státních lesích na Třebíčsku těží dělníci kvůli suchu a následnému rozvoji kůrovce už jen poškozené stromy. Ministerstvo zemědělství minulý týden doporučilo zastavit úmyslné těžby lesních porostů do doby, než bude zpracována těžba z kalamit Těžba lesních porostů napadených hmyzími škůdci, která musí být podle lesního zákona prováděna přednostně, dosahuje takového objemu, že množství vytěženého dřeva přesahuje v současné době reálné možnosti tuzemských zpracovatelských kapacit Část území České republiky navíc v uplynulých týdnech postihla větrná kalamita. Také její přednostní zpracování podstatně zvýší množství suroviny na trhu se dřevem.

Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán státní správy lesů, s výjimkou lesů na území národních parků, ve vztahu k lesům ve vlastnictví státu vydalo doporučení zastavit veškeré úmyslné těžby lesních porostů s výjimkou výchovných zásahů v porostech do 40 let věku, a to až do doby, než bude zpracována nahodilá těžba ze stávajících kalamit „Po podrobnějším vyhodnocení stávajícího stavu na trhu se dřevem a v závislostí na dalším vývoji zpracování kalamity Ministerstvo zemědělství nevyloučilo přijetí dalších odpovídajících opatření," sdělila mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Vlastníci lesů jsou podle lesního zákona povinni se o svůj majetek starat Ministerstvo zemědělství dlouhodobě doporučuje, aby se při zjištění napadení lesních porostů kůrovcem obraceli na své odborné lesní hospodáře, popřípadě na místně příslušné orgány státní správy lesů (obecní úřady obcí s rozšířenou působností, kde jim sdělí i jméno odborného lesního hospodáře). Bezplatný poradenský servis vlastníkům lesa současně poskytuje Lesní ochranná služba zajišťovaná ministerstvem prostřednictvím Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Překročí plán těžby

V lesích v okolí Náměště nad Oslavou, Třebíče a Znojma musí státní podnik vzhledem k napadení stromů kůrovcem, ale také kvůli suchu a následkům nedávné větrné smršti letos překročit původně plánovaný objem těžby o 19 procent „Předpokládám, že do konce roku tedy vytěžíme namísto plánovaných 532 tisíc metrů krychlových dříví navíc 63 tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví a 35 tisíc metrů krychlových dříví poškozeného v srpnu silným větrem. Postupujeme tak podle Lesního zákona, který ukládá přednostně provést nahodilou těžbu," řekl Dalibor Šafařík, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Brně. Zároveň odhaduje, že aktuální pokles zpeněžení tamějšího dříví v důsledku kalamitní těžby i potíží s odbytem představuje pro podnik Lesy ČR finanční ztrátu ve výši 32 milionů korun. Jihlavský výrobce dřevotřískových desek Kronospan navíc zastavil odběr dřevní hmoty kvůli srpnovému požáru.

Usychají i borovice

Oblast Třebíčská a dvou sousedících lesních správ, kde je celkem asi 50 tisíc hektarů státního lesa, trpí deficitem vláhy od horkého léta 2015. Oslabené stromy napadají škůdci. „Projevuje se to masivním chřadnutím porostů, smrkových i smíšených - smrků a borovice," konstatoval ředitel Šafařík. Ředitelství kvůli tomu letos plánuje zejména v těchto oblastech vytěžit navíc okolo sta tisíc metrů krychlových dřeva, roční plán těžby tak překročí skoro o pětinu. „Jak bude těžba vypadat v dalších letech, toť otázka bez odpovědi," podotkl ředitel.

V oblasti nejvíce trpí suchem a následně kůrovcem lesy mezi obcemi Zastávka, Kralice nad Oslavou, Pozdatín, Třebíč, Mikulovice, Lesonice, Dešov, Šumná, Mašůvky, Rouchovany, Dukovany, Mohelno a Náměšť nad Oslavou. Přidala se navíc větrná smršť, která z 10. na 11. srpna jen v okolí obce Březník u Náměště nad Oslavou poškodila téměř čtyři tisíce metrů krychlových dříví. Podnik Lesy ČR proto zastavil na všech lesních správách krajského ředitelství Brno veškeré úmyslné těžby smrku v porostech starších 40 let. Kombinuje asanaci kůrovcového dříví odvozem a chemickým postřikem. Intenzivně spolupracuje s lesní ochrannou službou Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Průběžně informuje obce, města a kraje, tedy státní správu lesů, o vývoji kalamitní situace. Spolupracuje se smluvními partnery, kteří dříví těží a z lesa odvážejí. Hledá vhodné plochy pro náhradní skladování vytěženého dříví. „Děláme, co se dá, abychom kůrovcové dříví dostali z lesa včas, než vyletí další generace brouka. Nezbytná je také spolupráce s orgány státní správy lesů a důsledná kontrola postupu dalších vlastníků lesů. Ty naléhavě žádáme, aby dbali lesního zákona a napadené dříví včas odklidili, a to podle pokynů odborných lesních hospodářů a pracovníků státní správy lesů. Bez důsledné péče o lesní majetky hrozí rozšíření kalamity do dalších částí Českomoravské vysočiny," upozornil Šafařík.

Situace s odbytem poškozeného dřeva je podle Šafárika aktuálně velmi špatná, protože lesy v České republice i okolních zemích poškodily nedávné bouře.

Na Třebíčsku usychají právě i borovice, vidět to je hlavně kolem Rouchovan a Hrotovic, kde jich roste nejvíc. Místní lidé prý takové problémy se suchem nepamatují. Borovice sice mají hlubší kořeny než smrk, ale doplácejí na pokles hladiny spodní vody. „Na lesní správě Třebíč se třetím rokem pohybujeme jenom v nahodilých těžbách," uvedl lesní správce Aleš Rusek.

Podle Šafárika není ještě úplně jasno, jak provádět zalesnění ploch uvolněných po těžbě. „Snažíme se využít toho, co ukazuje příroda," uvedl. V odumírajících lesích se někde objevují třeba malé duby či akáty. Při umělém zalesňování budou muset lesníci vyjít z toho, jaké sazenice budou k mání. „Letos například vůbec nezaplodily duby," podotkl ředitel. V nových porostech by podle něj mělo být zastoupeno více druhů dřevin než doposud.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) chystá prodej svého polovičního podílu ve společnosti Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Kupujícím má být druhý akcionář HLDS...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby