Přihlásit

Kůrovcová kalamita napáchala své (Prachatický deník)

Petr Martan

Šumava/ Na území Národního parku Šumava od orkánu Kyrill do konce roku 2008 bylo napadeno pět set dvacet šest tisíc metrů krychlových dřeva kůrovcem.

Čtenáři, sledující dění kolem NPŠ, si jistě všimli, že v loňském roce se psalo mnoho o kůrovcové problematice, ale poslední údaje byly zveřejněny předčasně a poté už nic. Veřejnost se dodnes nedočkala oficiálního zhodnocení.

Kůrovcová kalamita

Otázka zní: Jak velká byla kůrovcová kalamita na území NP v lesích v majetku státu, v lesích měst a obcí a ostatních vlastníků? K vyjádření kalamity na území pod Správou NP slouží jednak číslo dvě stě třicet šest tisíc pět set čtyřicet tři kubických metrů, jako objem zpracovaného dřeva a evidovaných stromů napadených kůrovcem. K tomuto se přičítá hmota asi třicet čtyři metrů krychlových, kůrovcem napadená a vykázaná na polom ze zimního období 2007/2008.

 To byly lapáky, které posloužily broukům již existujícím, namísto stojících zdravých stromů. Dále se přičítá sedm tisíc kubíků polomů padlých při letních bouřích v zásahových oblastech. Ty byly také napadeny namísto zdravých.

Při této příležitosti jistě padaly i stromy v lesích bezzásahových a protože se tam polomy nesledují, připočteme odhadem tři tisíce kubíků dřeva. Kůrovcem napadeného dřeva tedy celkem bylo dvě stě osmdesát tisíc kubických metrů.

 K vyjádření historie kůrovcových škod je potřeba dodat, že Správa NP vykázala za rok 2007 pouze čtrnáct tisíc sedm set devadesát metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem. Tehdy bylo ponecháno dvě stě tisíc kubíků bez zpracování. Toto dřevo mělo funkci lapáků. Do historie v souvislosti s výskytem lýkožroutů na území NPŠ tak přičteme uvedené lapáky a dojdeme ke konečnému číslo, asi čtyři sta osmdesát tisíc tisíc kubíků kůrovcem napadeného dřeva.

Magická čísla

S číslem dvě stě tisíc metrů krychlových dřeva ponechaného bez zpracování však Správa NP přišla až v říjnu loňského roku, do té doby tvrdila, že to bylo jen 140 tisíc.

 Nepasovalo jim to totiž na mediální klam o výsledku kůrovce 1:1. Mediální klam byl totiž založen na magických číslech, na něž média spolehlivě nalétla a jen se hemžily rozhovory o tom, jak jste to dokázali, že kůrovec sežral jen dvě stě tisíc kubíků dřeva.

S tiskovou zprávou si vimperská direkce přispěchala již 30. října, aby toho na Silvestra nebylo o třicet sedm tisíc více.

 K tomu na kubík pasovalo číslo dvě stě tisíc kubíků dřeva, z něhož rok před tím vylétl brouk a vytvořil právě takzvaný kůrovcový základ pro loňský rok.

 Vše bylo 1:1 a dobře se to rýmovalo. Ředitel Krejčí oslavně řekl: „Když v minulosti někdo nechal dřevo ležet napřesrok záměrně jako my, tak z toho bylo dvou až čtyřnásobně kůrovcových stromů.” To ano, ale tehdejší hospodáři disponovali s asi deseti procentními prostředky na ochranu lesa, které utratila Správa NP. Za desítky milionů veřejných financí do ochrany lesa by tehdejší lesníci měli kůrovce jistě mnohokrát méně.

To však není vše na území NPŠ. V parku jsou ještě další majitelé, kde si kůrovec také vzal své. Správa NP se samozřejmě nezabývala sčítáním a hodnocením kůrovce na celém území NP, to by se nemohla vejít do magického 1:1.

 Se započítáním kašperskohorských městských lesů, dále pak lesů města Volary a ostatních drobných vlastníků, je výše kůrovcem napadené hmoty po orkánu Kyrill do konce roku 2008 pět set dvacet šest tisíc krychlových metrů dřeva, a to na celém území NPŠ.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

Lesnictví

Hlasujte v anketě! MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Rozšíření doby lovu, které začne platit od 1. ledna 2020, by...

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby